زنجیره انسانی 202 کیلومتری باسک در حمایت از رای استقلال

به نقل از دیلی صباح، دهها هزارتن از ساکنان ناحیه خودمختار «باسک» (Basque) در کشور اسپانیا روز یکشنبه با تشکیل یک زنجیره انسانی به طول ۲۰۲ کیلومتر خواستار برخورداری از حقِ برگزاری انتخابات منطقه ای برای اعلام استقلال شدند.

 

گفتنی است قانون اساسی جدید اسپانیا که پس از سرنگونی رژیم دیکتاتوری فرانکو در سال ۱۹۷۸ تدوین شد، تصریح می کند که این ناحیه غیرقابل انفکاک و تجزیه از سرزمین اصلی است و تلاشِ سال گذشته ساکنان منطقه کاتالونیا نیز برای برگزاری همه پرسی جدایی از خاک اسپانیا با سرکوب گسترده مواجه شد.

 

گفتنی است که پارلمان اسپانیا روز جمعه یکم ژوئن ۲۰۱۸ به «ماریانو راخوی» رهبر حزب محافظه کار «مردم» اسپانیا و نخست وزیر وقت این کشور به دلیل عملکرد ضعیف در قبال بحران کاتالونیا رأی عدم اعتماد داد و بدین ترتیب، «پدرو سانچز» رهبر حزب سوسیالیست اسپانیا به عنوان جانشین وی معرفی شد.

 

سانچز که در حال حاضر هدایت دولت اسپانیا را برعهده دارد، خواستار برگزاری مذاکرات مجدد با مقامات کاتالونیا شده است.

 

با آنکه بخش اعظمی از ناحیه باسک- که از خودمختاری گسترده ای برخوردار بوده و همچون منطقه کاتالونیا دارای فرهنگ و زبان خاص خود است- از استقلال حمایت نمی کند، بسیاری بر این باورند که ساکنان این ناحیه باید از حق برگزاری انتخابات منطقه ای برای تصمیم گیری در مورد استقلال این ناحیه برخوردار باشند.

 

این در حالی است که دولت اسپانیا به پشتیبانی دادگاه قانون اساسی این کشور به صراحت اعلام کرده است که برگزاری هرگونه انتخابات منطقه ای برای اعلام استقلال، اقدامی مغایر با قانون اساسی است.

مهر

نخست وزیر جدید اسپانیا وعده داد که فساد و ریاضت‌ اقتصادی تحمیل شده بر مردم را ریشه‌کن کند

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پدرو سانچز رهبر حزب سوسیالیست اسپانیا در سخنرانی خود صحبت از تغییراتی کرد و در آن اولویت‌هایی که ماریانو راخوی برای کاهش بدهی ملی اعلام کرده بود را زیرسوال برد.

ادامه »

اسپانیا, جهان, خبر, غرب اروپا