درخواست ۷۰۰ فعال مدنی و خانواده‌های زندانیان سیاسی از گلرخ ایرایی برای پایان دادن به اعتصاب غذا

بیش از ۷۰۰ تن از خانواده‌های زندانیان سیاسی و فعالان سیاسی و مدنی در نامه ای به گلرخ ایرایی که در پی ۶۰ روز اعتصاب غذا در حالت کما به بیمارستان منتقل شده است، خواستند با پایان دادن به اعتصاب غذای خود «حکومت را در این فرایند حذف خاموش مخالفان و وحشت‌آفرینی ناکام بگذارد.»

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, زنان

ستم به زنان از کجا سرچشمه می‌گیرد؟

مارکسیست‌ها همواره استدلال کرده‌اند که رهایی زنان باید در کانون مبارزه برای سوسیالیسم جای داشته باشد. در صدوسی‌وپنجمین سالگرد درگذشت کارل مارکس (۱۴ مارس ۱۸۸۳) و در سالی که بشریت دویستمین سالگرد تولد بنیادگذار سوسیالیسم علمی را جشن می‌گیرد، به آموزه‌های مارکسیستی در رابطه با ضرورت مبارزه برای عدالت جنسیتی در جامعه نظری می‌افکنیم.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, دیدگاه, زنان, مقاله

زنان عربستان در راه وداع با حجاب اجباری

​​​​​​​به گزارش صدای آلمان، گزارش نشریه اشپیگل حاکی از آن است که زنان پایتخت عربستان سعودی عباهای سیاه و بلند را کنار گذاشته و با مانتوهای رنگی در خیابان‌ها دیده می‌شوند. سخنان ولیعهد این کشور راهگشای تحولی اجتماعی برای زنان سعودی بوده است.

ادامه »

المان, جهان, خبر, زنان

زنان، رفع مصائب‌شان را در مبارزه با افکار ارتجاعی می‌یابند

روزنامه آرمان، ۱۹ شهریورماه ۹۶، در ارتباط با منع ورود زنان به ورزشگاه‌ها، به‌نقل از معصومه ابتکار، نوشت: “درباره حضور خانم‌ها در استادیوم‌های ورزشی و حاشیه بازی فوتبال ایران و سوریه باتوجه به تبعیضی که میان زنان ایرانی و سوری رخ داد، با آقای سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان صحبت کردم.” او افزود: “رایزنی‌ها برای هماهنگی با مراجع فرهنگی، انتظامی و اجرایی برای حل این مسئله در جریان است و امیدواریم به‌تدریج با حضور خانواده‌ها، موردتعامل و حل‌وفصل قرار گیرد.”

 

شش ماه پس از این وعده‌های تکراری، همین چند روز پیش، در جریان مسابقه پرسپولیس و استقلال، بیش از سی نفر از زنان که قصد ورود به ورزشگاه آزادی را داشتند دستگیر شدند.

 

آرمان، ۲ اسفندماه، گفت‌وگویی را با فریده اولاد قباد، عضو فراکسیون زنان در مجلس، انجام داده است که او ضمن آن دیدگاه‌ش را نسبت به زنان توضیح داده و ازجمله می‌گوید: “یک مشکل عمده دیگر هم عدم شناخت زنان از منزلت و توان حقیقی خودشان است که روی این مسئله هم باید به‌طور اساسی کار شود تا زنان با توانمندی‌ها و حقوق خود آشنا شده و اعتمادبه‌نفس و اراده لازم را برای حضور مؤثر و مفید در اجتماع داشته باشند.”

 

این بدان معناست که مثلاً منع ورود زنان به ورزشگاه به‌دلیل آن است که زنان از توانمندی‌ها و حقوق خود آگاه نیستند.

 

آرمان، ۲۴ بهمن‌ماه، با اشاره به اینکه ایران در زمینه شکاف جنسیتی از میان ۱۴۴ کشور رتبه ۱۴۰ را دارد، به‌نقل از لیلا فلاحتی، مدیرکل بین‌الملل معاونت امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری، نوشت: “چاد، سوریه، پاکستان و یمن کشورهایی هستند که در رتبه پایین‌تری نسبت به ایران قرار دارند. بااین‌همه، عربستان در این شاخص رتبه ۱۳۸ را کسب کرده است که عمدتاً به‌دلیل ٬نرخ مشارکت اقتصادی٬ ۲۲٫۵ درصدی زنان عربستانی نسبت به مشارکت ۱۷ درصدی زنان ایرانی است؛ نرخ مشارکت زنان در مجلس٬ عربستان نیز حدود ۲۰ درصد است که این نرخ در ایران حدود هفت درصد است.”

 

دو گزارش در رابطه با ازدواج کودکان و خودسوزی زنان حاکی از آن‌اند که حاکمیت هیچ تمهیدی برای متوقف کردن این مصائب برای زنان به‌اجرا نگذاشته است.

 

روزنامه جهان صنعت، ۵ دی‌ماه، در ارتباط با آمار ازدواج کودکان، به‌نقل از مدیرکل ثبت احوال خراسان شمالی، نوشت: “طی هشت‌ماهه امسال شش هزار و ۴۱۸ واقعه ازدواج در خراسان شمالی ثبت شده که از این تعداد در میان خانم‌ها ۷۹۷ مورد در گروه سنی ۱۰ تا ۱۴ ساله بود.

وی ادامه داد: طی مدت زمان مذکور در گروه سنی ۱۵ تا ۱۹ ساله نیز دو هزار و ۲۵۲ واقعه ازدواج، ۲۰ تا ۲۴ ساله هزار و ۶۵۱ مورد و ۲۵ تا ۲۹ ساله ۹۰۱ مورد ثبت شده است.” روزنامه آرمان، ۱۸ دی‌ماه، در ارتباط با خودسوزی زنان و ابعاد نگران کننده آن، نوشت: “دستیار رئیس‌جمهور در امور شهروندی درباره خودسوزی‌های زنان در غرب کشور گفت: این خبر متأسفانه جدید نیست؛ ما در همان سال‌هایی که در مرکز امور مشارکت زنان در دوران اصلاحات فعالیت می‌کردیم گزارش‌هایی را در مورد خودسوزی زنان در این منطقه از کشور دریافت می‌کردیم. در دولت‌های بعد نیز این وضعیت ادامه داشت و آن‌طور که من پیگیری می‌کنم این‌گونه نیست که ما اخیراً یک روند رو به رشدی را در بحث خودسوزی شاهد باشیم بلکه این موضوع سال‌هاست که وجود دارد.”

 

روزنامه بهار، ۷ بهمن‌ماه، دربارهٔ اجرا نشدن کنسرت ارکستر سمفونیک تهران، به‌نقل از علی رهبری، رهبر ارکستر، نوشت: “خیلی ساده بود؛ ما به مجموعه ورزشی آزادی دعوت شدیم و آنجا همه‌چیز برای اجرا آماده بود؛ صندلی‌ها را برای نوازندگان چیده بودند و همه‌چیز خوب به‌نظر می‌رسید، اما وقتی ۱۵ دقیقه زمان به‌اجرا باقی مانده بود و ما داشتیم برای اجرای سرود رسمی کشور آماده می‌شدیم، یک‌دفعه اعلام کردند که زنان نباید روی صحنه‌ ساز بزنند. من از این اتفاق ناراحت شدم و گفتم امکان ندارد این اهانت را بپذیرم یا همه باهم اجرا می‌کنیم یا سالن را ترک می‌کنیم.”

 

معصومه ابتکار، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده، در سخنانی راجع به نحوه پیگیری مطالبات زنان، گفت: “بابیان اینکه برای بهبود قوانین کنونی و جاری در چارچوب شریعت و قوانین اسلامی اقداماتی صورت گرفته و در همین چارچوب برخی از مفاد قانونی اصلاح شده است، گفت: شاهد اصلاح برخی از قوانین در راستای حفظ حقوق زنان هستیم البته پیشبرد این موضوع نیازمند انجام گفت‌وگوهای زیادی است. درحال‌حاضر در حوزه‌های علمیه، گفت‌وگو در مورد مباحث حقوقی و قانونی در این زمینه وجود دارد و تلاش است تا موانعی که در راستای بهبود قوانین وجود دارد برطرف شود و تلاش کرده‌ایم که گفت‌وگوهای سازنده‌ای را با مراجع دینی و حوزه‌ها داشته باشیم.”[روزنامه آرمان، ۲۴ بهمن‌ماه].

 

لازم به‌یادآوری است که مراجع تقلید و حوزه‌های علمیه، منبع اصلی تئوری‌های زن‌ستیزانه‌اند و دخیل بستن به این امامزاده‌های بی‌معجز، توهین به مبارزات زنان است. روزنامه شرق، ۶ اسفندماه، دربارهٔ “نخستین محاکمه به‌خاطر برداشتن روسری در خیابان”، نوشت: “نرگس حسینی، با سه اتهام “ظاهر شدن بدون حجاب شرعی در معابر، تظاهر به حرام و تشویق به امر فساد، روز گذشته در دادگاه قضایی ارشاد به‌ریاست قاضی موسوی حاضر شد. از میان اتهام‌ها، اتهام آخر یعنی تشویق به امر فساد، یکی از اتهامات سنگین نرگس بود که به گفته وکیل او مجازاتی برابر با یک تا ۱۰ سال زندان در پی دارد.” روزنامه آرمان، ۲۸ بهمن‌ماه، از همسر احمد خمینی سوال می‌کند “آیا امروز اندیشه‌های امام را در جامعه مشاهده می‌کنید؟” او در جواب می‌گوید: “پاسخ به این سؤال کار ساده‌ای نیست. نه پاسخ مثبت می‌دهم و نه پاسخ منفی. امروزه نوعی احساس جمعی در جامعه به‌وجود آمده که جامعهٔ امروز ایران از تفکرات امام فاصله گرفته [که] نمی‌توان این نظر را کتمان کرد.”
نامه مردم

نامه زندانی سیاسی زینب جلالیان به آتنا دائمی و گلرخ ایرایی

زینب جلالیان، از زندانیان سیاسی کرد که در زندان خوی دوران محکومیت خود را میگذراند در نامه ای به آتنا دائمی و گلرخ ابراهیمی ایرایی با آنان ابرازهمدردی کرده و از نهادهای حقوق بشری خواسته که برای آزادی زندانیان سیاسی تلاش کنند. زیبب جلالیان زندانی است که در آستانه کوری قرار دارد اما حکومت از

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, زنان

استخدام ۳۰۰ زن در وزارت دادگستری عربستان برای نخستین‌بار

به گزارش النشره، به دنبال تصمیم ولید صمعانی، وزیر دادگستری عربستان مبنی بر ایجاد فرصت‌های شغلی برای زنان سعودی، منابع عربستان از تصمیم این وزارت‌خانه درباره استخدام ۳۰۰ زن خبر دادند.

ادامه »

جهان, خبر, زنان, عربستان سعودی

اندیشکده آمریکایی: یکهزار زن داعشی در لیبی حضور دارند

اندیشکده سیاست خاورنزدیک واشنگتن در یاداشتی دوشنبه شب نوشت: یکهزار زن در گروهک تروریستی داعش در لیبی حضور دارند که از این میان ۳۰۰ تن از آنها را اتباع تونسی تشکیل می دهند.

ادامه »

تونس, جهان, خبر, زنان, سوریه, عراق, لیبی