در روز جهانی حیات وحش سازمان ملل از مردم درخواست کرد تا با طبیعت یکی شوند 

دبیرکل سازمان ملل متحد، آنتونیو گوترس، در روز جهانی حیات وحش گفت: “به نظر می‌رسد که بشریت فراموش کرده است که تا چه مقدار به طبیعت برای بقا و رفاه خود احتیاج دارد”.

ادامه »

جهان, حقوق حیوانات, سازمان ملل, محیط زیست

دانشمندان اتحادیه اروپا هشدار مید‌‌هند: “نیمی از سواحل شنی جهان به دلیل تغییرات آب و هوایی ممکن است ناپدید شوند

دانشمندان هشدار می‌دهند که اگر تغییرات آب و هوایی بدون کنترل کردن آن ادامه یابد، نیمی از سواحل شنی جهان تا پایان قرن از بین می‌روند.

ادامه »

اتحادیه اروپا, ارژانتین, اروپا, استرالیا, امریکا, ایتالیا, ایران, جهان, چین, شیلی, کانادا, محیط زیست, مکزیک

نگذاریم حاشیه‌نشینان میزبان کرونا شوند

ویروس کرونا برای حاشیه نشین‌ها و ساکنان مناطق آسیب‌پذیر اجتماعی بویژه در اصفهان که از کانون‌های این بیماری خطرناک است تهدیدی جدی و اساسی به شمار می‌رود، بنابراین باید هرچه سریع تر از شیوع آن در چنین نقاطی جلوگیری کرد.

ادامه »

اجتماعی, ایران, حقوق بشر, خبر, محیط زیست

جلوگیری از جنگ، تلاشی ضروری در متوقف کردن تغییرهای آب‌وهوایی زیانبار

جنگ صرفاً تلف کردن منابع و امکاناتی نیست که از آنها می‌توان برای مقابله با تغییرهای آب‌وهوایی ناخواسته استفاده کرد، بلکه خودش یکی از علّت‌های مهم آسیب‌های زیست‌محیطی است.

ادامه »

المان, امریکا, انگلستان, ایران, جهان, سودان, محیط زیست

وضعیت نگران‌کننده آب‌های زیرزمینی کشور

تغییرات اقلیمی، حقایق اجتناب‌ناپذیری هستند که جامعه انسانی بایستی به‌طور جدی به بررسی آن‌ها پرداخته و از تبعات آن‌ها بکاهد. در این خصوص، محققان کشور تأثیر این پدیده‌ها را بر روی کاهش سطح آب‌های زیرزمینی مطالعه کرده و به نتایج قابل تأملی دست یافته‌اند.

ادامه »

ایران, خبر, محیط زیست

زلزله ۵.۸ ریشتری تربت‌حیدریه را لرزاند

زمین لرزه مقارن ساعت هشت و ۲ دقیقه صبح پنجشنبه شهرستان تربت‌حیدریه در استان خراسان رضوی را لرزاند.

 

شدت این زلزله ۵،۸ ریشتر و مرکز وقوع آن سنگان خواف در خراسان رضوی و در عمق هشت کیلومتری گزارش شده است.

 

فرماندار خواف گفت: پس از زمین‌لرزه ۵.۸ ریشتری صبح امروز ۱۲ دی ماه در بخش سنگان این شهرستان تاکنون پنج مورد پس‌لرزه ظرف یک ساعت اخیر این منطقه را تکان داده است.

 

حسین سنجرانی روز پنجشنبه طی گفت‌وگو با ایرنا افزود: شدت پس‌لرزه‌ها در محدوده سنگان بین ۳.۶ تا ۳.۷ ریشتر بوده‌اند.

 

وی مسوولان و دست‌اندرکاران ذیربط و امدادرسانان را در آماده‌باش کامل اعلام و بیان کرد: گروه‌های ارزیاب خسارات و امدادگران با فوریت برای ارائه خدمات امدادی به محل اعزام شده‌اند.

 

فرماندار خواف ادامه داد: تاکنون خسارت جانی از زلزله اصلی صبح امروز در منطقه سنگان این شهرستان گزارش نشده است.

 

زلزله ۵.۸ ریشتری صبح امروز ۱۲ دی ماه که کانون آن بخش سنگان شهرستان خواف بود در محدوده مرز استان‌های خراسان رضوی و خراسان جنوبی و شهرستان‌های اطراف این منطقه احساس شد.

 

کانون این زلزله ۴۱ کیلومتری سنگان و ۴۷ کیلومتری نشتیفان شهرستان خواف استان خراسان رضوی و ۵۶ کیلومتری حاجی‌آباد استان خراسان جنوبی ثبت شده است.

 

مرکز شهرستان ۱۴۰ هزار نفری خواف در فاصله ۲۶۷ کیلومتری جنوب مشهد واقع است. خواف مرکب از چهار بخش مرکزی، سنگان، جلگه زوزن و سلامی ۹۶ روستا دارد. ۶۵ هزار نفر از جمعیت این شهرستان ساکن روستاها هستند.

 

معادن سنگ‌آهن سنگان با ذخیره قطعی ۱،۲ میلیارد تن به عنوان یکی از بزرگترین ذخایر سنگ‌آهن ایران در محدوده شهرستان خواف قرار دارد.

 

این معادن در شمال شرقی ایران، فاصله ۳۰۰ کیلومتری جنوب شرقی مشهد و ۱۶ کیلومتری شهر سنگان از توابع شهرستان خواف فعال هستند.

 

شهرستان خواف از سمت شرق ۱۲۳ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان دارد.

 

هنوز از جزئیات و خسارات احتمالی آن گزارشی نرسیده است.

 

خبر تکمیل می‌شود…