عطوان؛ اعزام بمب‌افکن راهبردی روسیه به‌ونزوئلا، هشدار آشکار مسکو به‌ واشنگتن درباره هرگونه اقدامی علیه ونزوئلا

۱۹ آذر ماه وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که دو فروند هواپیمای روسی TU-۱۶۰ پس از طی مسافتی حدود ده هزار کیلومتر در فرودگاهی در نزدیکی کاراکاس، پایتخت ونزوئلا فرود آمدند.

ادامه »

امریکا, امریکای لاتین, جهان, روسیه, سوریه, کوبا, ونزوئلا

حمایت سیاسی، مالی و تسلیحاتی روسیه از ونزوئلا

رئیس جمهور و وزیر دفاع روسیه در جریان مذاکرات با همتایان ونزوئلایی خود در مسکو، بر ادامه توسعه همکاری‌های نظامی-فنی، تجاری-اقتصادی و همچنین حمایت مالی و سیاسی لازم از مقامات کاراکاس تاکید کردند.

ادامه »

امریکای لاتین, جهان, خبر, روسیه, ونزوئلا

کشورهای اروپایی همکاری‌های نظامی خود را گسترش می‌دهند

کشورهای عضو اتحادیه اروپا در قالب پروژه‌ای موسوم به پسکو، همکاری‌های نظامی خود را گسترش داده و برای تشکیل پروژه ارتش مشترک اروپایی آماده می‌شوند.

ادامه »

اتحادیه اروپا, المان, امریکا, انگلستان, دانمارک, فرانسه

انگلیس در کنار امریکا مخالف ایجاد ارتش اروپائی و آن را رقیب ناتو می‌داند

وزیر دفاع انگلیس هشدار داد، تمایل اتحادیه اروپا برای تشکیل یک ارتش اروپایی که رقیب ناتو باشد “ایده‌ای کاملا احمقانه” است و موجب تضعیف صلح و امنیت می‌شود.

ادامه »

اتحادیه اروپا, المان, امریکا, انگلستان, جهان, خبر, غرب اروپا, فرانسه

رییس‌جمهور فرانسه تشکیل «ارتش اروپا» را خواستار شد

به گزارش روز سه شنبه روزنامه انگلیسی ایندیپندنت، مکرون در مصاحبه با «رادیو اروپا یک» فرانسه گفت: ما باید از خود در مقابل چین، روسیه و حتی آمریکا حفاظت کنیم.

 

وی گفت: وقتی می بینم که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا اعلام می کند که از یک پیمان مهم در زمینه خلع سلاح خارج می شود قربانی اصلی کیست؟ اروپا و امنیت آن.

 

مکرون، درباره پیمان تسلیحاتی با روسیه که ترامپ وعده خروج از آن را داده است، گفت این پیمان بعد از بحران دهه 1980 که اروپا را هدف قرار داد، منعقد شد.

 

رئیس جمهوری فرانسه افزود: نمی توانیم از اروپا حفاظت کنیم مگر این که تصمیم بگیریم ارتشی واقعی در این قاره داشته باشیم.

 

وی افزود: ما به اروپایی نیاز داریم که به تنهایی و بدون وابستگی به آمریکا و به شکل مستقل تری بتواند از خود دفاع کند.

 

ایندیپندنت نوشت: انتخاب ترامپ، ظاهرا ضرورت تقویت توان دفاعی اتحادیه اروپا را افزایش داده است و رهبران این اتحادیه هشدار داده اند که نمی توانند به آسانی به آمریکا تکیه کنند.

 

«ژان کلود یونکر» رئیس کمیسیون اروپا، سال گذشته گفت که «تمکین از سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) دیگر نمی تواند بهانه متقاعد کننده ای علیه تلاش های (دفاعی ) گسترده تر در اروپا باشد».

 

فرانسه، قویا و آشکارا از تشکیل ارتش اروپا حمایت کرده است، اما آلمان پیشنهادهای مکرون برای ایجاد ساختار فرماندهی مشترک را به طور ضمنی تایید کرده است.

 

پیشنهادهایی درباره چگونگی همکاری دفاعی نزدیک تر بین کشورهای اتحادیه اروپا مطرح شده است. کمیسیون اروپا می گوید همکاری دفاعی نزدیک تر «به معنای تشکیل ارتش اتحادیه اروپا» نیست.

 

اتحادیه اروپا از سال 2003 و بر اساس سیاست دفاعی و امنیتی مشترک خود 34 ماموریت مشترک را توسط کشورهای عضو زیر پرچم اتحادیه اروپا انجام داده است.

 

طبق طرح جدید «همکاری ساختاری دائمی» موسوم به «پِسکو» که در سال 2009 مطرح و در سال 2017 تصویب شد، 25 ارتش از 28 نیروهای مسلح اتحادیه اروپا به دنبال تقویت همکاری بین ارتش های خود هستند. دانمارک، مالت و انگلیس تصمیم گرفته اند از پیوستن به این سازوکار داوطلبانه خودداری کنند.

ایرنا

فایننشال تایمز: تنش تجاری آمریکا و‌چین به‌جنگ سرد تمام‌عیار تبدیل می‌شود

فایننشال تایمز نوشت: تنش تجاری آمریکا و چین در حال تبدیل شدن به جنگ سردی تمام عیار است و به گفته تحلیلگران این جنگ از ترس واشنگتن به دلیل قدرت گرفتن پکن نشات می گیرد.

ادامه »

استرالیا, امریکا, جهان, چین, روسیه, مقاله

تلاش بی‌فایده آمریکا برای دور کردن هر چه بیشتر روسیه از چین

سامانه‌های سپر ضدموشکی آمریکا در منطقه آسیا و اقیانوس آرام به بهانه مقابله با تهدیدات کره شمالی بوده، ولی در حقیقت برای بازدارندگی چین است و امروزه واشنگتن آشکارا سیاست اعمال فشار دوجانبه بر مسکو و پکن را در پیش گرفته است.

ادامه »

اتحادیه اروپا, امریکا, جهان, چین, خبر, روسیه, فرانسه

روایت اندیشکده آمریکایی از تلاش چین برای تشکیل ائتلاف جهانی از کشورهای درحال‌توسعه

اندیشکده آمریکایی «رند» در مقاله‌ای تلاش‌های چین برای تشکیل یک ائتلاف بین کشورهای درحال‌توسعه و ایفای نقشی پررنگ‌تر در معادلات سیاسی جهان را مورد بررسی قرار داده است.

ادامه »

امریکا, جهان, چین, خبر, روسیه, ژئوپلیتیک, شرق آسیا, فلسطین, کره شمالی, هندوستان

چرخش اولویت‌های پنتاگون به دلیل تحرکات نظامی – سیاسی روسیه

پیشرفت‌های نظامی روسیه و تحرکاتش برای یافتن متحدان منطقه‌ای، مساله‌ایست که فرماندهان آمریکایی را نگران کرده است؛ از سخنان مقامات پنتاگون می‌شود فهمید که آمریکا به همان میزان که نگران زیردریایی‌های بی‌صدای روسیه است، از فروش اس 400 به هند و ترکیه نیز خشمگین است و آن را دست‌درازی روس‌ها به قلمرو خود می‌داند.

ادامه »

اتحادیه اروپا, امریکا, امریکای شمالی, جهان, چین, روسیه, هندوستان