رییس اسبق پارلمان گرجستان: اقدام نسنجیده ساکاشویلی موجب جنگ با روسیه شد

رییس اسبق پارلمان گرجستان گفت: ‘میخائیل ساکاشویلی’ رییس جمهوری پیشین گرجستان به دلیل اقدام نسنجیده و غیر مسوولانه، مسئول حمله این کشور به اوستیای جنوبی روسیه در اوت 2008( مرداد/ شهریور 87) است و باید مجازات شود.

 

به گزارش پایگاه خبری’ اینترپرس نیوز ‘ گرجستان، ‘نینو بورجانادزه’ افزود: ساکاشویلی در رابطه با به راه انداختن جنگ علیه منطقه اوستیای جنوبی باید مجازات شود زیرا اقدام احمقانه وی باعث فاجعه برای مردم و دولت گرجستان شد.

 

در روزهای اخیر برنامه های مختلف در رابطه با دهمین سالگرد جنگ گرجستان و روسیه که بر اثر آن نیروهای روسی تا چند کیلومتری شهر تفلیس رسیدند، در گرجستان برگزار می شود .

 

در این ارتباط وزیران امور خارجه برخی کشورها از جمله لهستان ، اوکراین و لیتوانی برای حضور در این برنامه ها وارد تفلیس شدند.

 

بورجانادزه گفت :

 

بورجانادزه تصریح کرد : ما اگر چه خواهان برقراری روابط با آبخازها و اوستینها ساکنان مناطق آبخازی و اوستیای جنوبی هستیم آنها باید توجه کنند هرگونه خرابکاری و اشتباه فجیع قابل مجازات است و در این صورت برقرای پل اعتماد میان طرفها امکان پذیر خواهد بود.

 

وی گفت : به همین خاطر از مسوولان دولت فعلی گرجستان خواستم تا در راستای برقراری عدالت ساکاشویلی محاکمه شود.

 

رییس اسبق پارلمان گرجستان خاطر نشان کرد : آمریکا در آن دوره ساکاشویلی را برای آغاز جنگ علیه اوستیای جنوبی تحریک کرد و رییس جمهوری وقت کشور ما عقیده داشت که آمریکا از وی در این جنگ علیه روسها حمایت خواهد کرد .

 

بورجانادزده افزود: نتیجه وحشتناک این جنگ آن بود که پس از آن فاجعه ما نتوانستیم به پیشرفتی در حل مناقشه اوستیای جنوبی نایل شویم .

 

با حمله نیروهای گرجستان در اوت 2008 به اوستیای جنوبی روسیه به دفاع از این منطقه جدایی طلب از دولت مرکزی تفلیس ، برخواست . روسیه پس از این جنگ استقلال آبخازی و اوستیای جنوبی را به رسمیت شناخت و دولت تفلیس نیز در برابر این اقدام روابط دیپلماتیک با مسکو قطع کرد .

 

آبخازی و اوستیای جنوبی بعنوان دو منطقه خودمختار در قلمروی گرجستان پس از فروپاشی شوروی در سال 1991 (1370) جدای خود از دولت مرکزی تفلیس را اعلام کردند.

 

درگیری های نظامی سال 1992 میلادی میان نیروهای گرجستان و آبخازی و اوستیای جنوبی منجر به خروج این دو منطقه جدای طلب از کنترل دولت مرکزی تفلیس شد .

ایرنا

پیشنهاد برگزاری همه‌پرسی از سوی پوتین برای حل درگیری‌های شرق اوکراین

خبرگزاری بلومبرگ گزارش کرد، ولادیمیر پوتین در دیدارش با دونالد ترامپ پیشنهاد برگزاری یک همه‌پرسی را برای حل درگیری شرق اوکراین مطرح کرده است.   به گزارش اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه در نشستی پشت درهای بسته با سفرای ارشد در مسکو ایده این همه‌پرسی را مطرح کرده است.   گزارش شده که ترامپ

ادامه »

اکراین, امریکا, جهان, خبر, روسیه

انتشار اسناد جدیدی در رابطه با ترور دکتر قاسملو

بنابر اسناد منتشر شده‌ای از سوی آژانس خبررسانی کُردپا، واقعیات تازه‌ای در رابطه با هویت تروریست‌هایی که دکتر قاسملو را در وین ترور کرده‌اند و نیز واکنش شرم‌آور مسئولان وقت دولت اتریش در قبال این ترور، افشا می‌شود.

ادامه »

اتریش, ایران, تروریسم, جهان, خبر

نماینده پارلمان اوکراین، آمریکا را عامل تیرگی روابط کشورش با روسیه نامید

نماینده پارلمان اوکراین می‌گوید، هدف آمریکا از ابتدا ایجاد اختلاف در روابط اوکراین با روسیه و بروز جنگ فرهنگی در داخل این کشور بود و اکنون کی‌یف باید سیاست مستقلی را در پیش بگیرد.

ادامه »

اکراین, امریکا, جهان, خبر, روسیه