ریزش شدید آرای حزب حاکم روسیه و رشد چشم‌گیر حزب کمونیست روسیه در انتخابات شورای مسکو

نتایج شمارش آرای انتخابات شوراها در روسیه، حکایت از آن دارد که حزب حاکم روسیه متحد یک سوم از کرسی های شورای مسکو را از دست داده است.

 

به گزارش خبرگزاری رویترز، شمارش آرای انتخابات روز گذشته روسیه نشان می دهد حزب روسیه متحد توانسته ۲۶ کرسی از مجموع ۴۵ کرسی شورای مسکو را بدست اورده است.

 

این در حالی است که در انتخابات سال ۲۰۱۴ حزب روسیه متحد ۲۸ کرسی را تصاحب کرده بود.

 

هر چند حزب روسیه متحد کرسی های کمتری ار کسب کرده اما همچنان رای اکثریت را در شورای مسکو در اختیار دارد.

 

در این انتخابات، حزب کمونیست ۱۳ کرسی بدست آورده در حالیکه در انتخابات قبلی این حزب فقط ۵ کرسی را در شورای روسیه بدست آورده بود.

 

احزاب مخالف «یابلوکو» و «روسیه عادلانه» نیز هر یک ۳ کرسی تصاحب کرده اند.

 

انتخابات روز گذشته از این لحاظ حائز اهمیت بود که آمارها حاکی از کاهش محبوبیت رهبران فعلی کرملین، در رأس آن‌ها ولادیمیر پوتین است.

 

در مرداد ماه ده‌ها هزار تن راهی خیابان‌های پایتخت شدند تا به سیاست‌های دولت، فساد و ولادیمیر پوتین اعتراض کنند. اعتراضات تابستان در مسکو از نظر شمار راه‌پیمایان طی دست‌کم هشت سال گذشته بی‌سابقه بود.

 

طی مجموعه اعتراضات تابستان پلیس دست‌کم دو هزار نفر را بازداشت کرد که ده‌ها تن از آن‌ها با محکومیت‌های نقدی و یا زندان روبه‌رو شده‌اند.

 

بسیاری از بازداشت‌شدگان و محکومان اعتراضات را نامزدهای احتمالی در انتخابات روز یکشنبه تشکیل می‌دادند.

مهر

پیشنهاد استفاده از بنادر کِریمه برای انتقال نفت ایران به دریای سیاه

نماینده دائم جمهوری کریمه در دفتر ریاست جمهوری روسیه پیشنهاد کرد که ایران می‌تواند در شرایط تحریم‌ها، از امکانات حمل و نقل روسیه در دریای خزر و بنادر شبه جزیره کریمه برای انتقال نفت خود به دریای سیاه استفاده کند.

ادامه »

امریکا, ایران, تحریم, جهان, خاورمیانه, روسیه, سوریه