مبارزه برای تضمینِ برگزاری انتخابات سال ۲۰۱۸

“حزب کمونیست برزیل” به‌همراه حزب “سوسیالیسم و آزادی” (PSOL)، بخشی از ائتلاف حاکم در درون کنگره در دوران دولت‌های ترقی‌خواه “لولا دو سیلوا” و “دیلما روسف” را تشکیل می‌دادند و تقریباً در همهٔ امور با “حزب کارگران” (PT) هم‌رأی بودند.

ادامه »

برزیل, جهان, خبر, دیدگاه

کاراکاس: اقداماتی علیه ونزوئلا در کلمبیا در حال طرح ریزی است

به گزارش خبرگزاری آ. وی. ان ونزوئلا، ‘طارق صعب’ دادستان کل ونزوئلا تصریح کرد: در کلمبیا طرح ریزی هایی برای اجرای یکسری اقدامات از جمله بمباران یا حمله نظامی و یا اشغال ونزوئلا با خونریزی و خشونت در جریان بوده. این اقدامات درحالی علیه ونزوئلا در جریان بوده که ونزوئلا کشوری آرام و خواهان صلح

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, کلمبیا, ونزوئلا

امریکا به‌دنبال پینوشه‌ای دیگر: سناتور جمهوریخواه آمریکا خواستار کودتای نظامی در ونزوئلا شد!

به گزارش خبرگزاری راشاتودی، «مارکو روبیو» سناتور جمهوریخواه آمریکا روز جمعه با انتشار چندین پیام توئیتری فتنه جویانه، از نیروهای مسلح ونزوئلا خواست تا علیه «نیکلاس مادورو» رئیس جمهور این کشور دست به کودتا زنند.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, ونزوئلا

انتقاد شدید کوبا از‌موضع‌گیری‌های اخیر تیلرسون در سفرش به آمریکای لاتین

به گزارش خبرگزاری پرنسالاتینا کوبا؛ وزارت خارجه کوبا تصریح کرد که اظهارنظرهای اخیر رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در آغاز سفرش به آمریکای لاتین پیام تکبر و تحقیر بود.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, کوبا, ونزوئلا

رویترز: برگزاری بزرگترین تظاهرات مخالفان در هندوراس

خبرگزاری رویترز گزارش داد: ده ها هزار نفر از معترضان انتخاباتی روز گذشته(یکشنبه) در بزرگترین تظاهرات از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در پایتخت این کشور گردهم آمدند.

 

رویترز نوشت در این تظاهرات ‘سالوادور ناسرالا، ‘ از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری هندوراس خطاب به حامیانش گفت از تمامی اعضای نیروهای مسلح می خواهم که علیه روسای شان اعتراض کنند. شما باید بخشی از مردم باشید.

 

این نامزد مخالف انتخابات ریاست جمهوری هندوراس، دولت را به تلاش برای تغییر نتیجه انتخابات به نفع خود متهم کرد.

 

تصاویر تلویزیونی همچنین نشان داد که در چندین شهر مهم هندوراس نیز این تظاهرات اعتراض برگزار شد.در حالی که هیچ گزارشی از خشونتهای جدید پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در روز گذشته منتشر نشده اما در روزهای اخیر به دنبال این ناآرامی ها، صدها نفر بازداشت و دست کم تاکنون سه نفر در این خشونت ها کشته شده اند.

 

به دنبال آغاز ناآرامی های انتخاباتی در هندوراس، دولت روز جمعه حالت فوق العاده و منع آمد و رفت اعلام کرد.

 

در حالی که به دنبال برگزاری انتخابات، سالوادور ناسرالا، پنج درصد رای بیشتری از خوان اورلاندو هرناندز رئیس جمهوری کنونی و دیگر نامزد انتخابات داشت اما پس از توقف غیرمنتظره بیش از یک روز شمارش آرا، نتایج به نفع رئیس جمهوری کنونی رقم خورد. این موضوع موجب آغاز اعتراض های مخالفان شد.

 

در تازه ترین آمار اعلام شده و با شمار حدود 96.4 آرا، هرناندز حدود 43 درصد و سالوادور ناسرالا، 41.4 درصد رای بدست آورده اند. هنوز به طور دقیق مشخص نیست که چه زمانی پیروز این انتخابات به طور رسمی اعلام شود.

 

نامزد مخالف دولت خواستار گسترش بازشماری آرا شد اما مقامات انتخاباتی با این درخواست موافقت نکرده اند.

 

سازمان کشورهای آمریکایی نیز در بیانیه ای اعلام کر که بازشماری آرا نباید محدود باشد و درخواست نامزد مخالف برای بازشماری بیش از پنج هزار حوزه رای گیری شدنی است.

 

از سوی دیگر، شبکه ان بی سی آمریکا گزارش داد که پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان برای حل و فصل صلح آمیز بحران سیاسی در هندوراس دعا کرد.

 

همچنین دفتر حقوق بشر سازمان ملل نیز از مقامات این کشور خواست به حقوق شهروندان برای بیان اعتراض شان احترام بگذارند.

ایرنا

 

طرح جدید دولت ونزوئلا برای مقابله با تحریم‌های مالی امریکا و اروپا

به گزارش شبکه تله سور، به دنبال تشدید تنش ها میان ونزوئلا و امریکا، دولت کاراکاس پیش از این نیز تصمیم گرفته بود دیگر از واحد پولی دلار در تبادلات مالی خود استفاده نکند.   بر اساس اعلام رئیس جمهوری ونزوئلا، این واحد پولی با نام ‘پترو’ بر پایه ذخایر طلا، نفت، گاز و الماس

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, ونزوئلا

چهار روز بعد از برکناری، وزیر نفت و رئیس بزرگترین شرکت نفتی ونزوئلا بازداشت شدند

ارتش ونزوئلا روز پنجشنبه «اولوجیو دل پینو» وزیر نفت و «نلسون مارتینز» رئیس شرکت نفت PDVSA این کشور را بازداشت کرد.   نیکولاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا چهار روز پیش دل پینو و مارتینز را به اتهام فساد برکنار کرد.   به گزارش خبرگزاری فرانسه، «طارق ویلیام» دادستان کل ونزوئلا به خبرنگاران گفت که این

ادامه »

جهان, خبر, ونزوئلا

‘پرنسالاتینا’ : روابط روسیه و ونزوئلا، اتحاد بموقع استراتژیک

خبرگزاری کوبایی ‘پرنسالاتینا’ نوشت: روسیه و ونزوئلا در بحبوحه پافشاری آمریکا برای تبدیل شدن به ژاندارم جهان و در راستای منافع خود در بازار نفت در مسیر ایجاد یک رابطه استراتژیک به هنگام و به جا گام برمی دارند.   پرنسالاتینا دیروز (دوشنبه) به وقت محلی، در ادامه گزارشی در باره روابط مسکو و کاراکاس

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, روسیه, کوبا

کوبایی‌ها همزمان با اولین سالگرد درگذشت فیدل کاسترو، در انتخابات شهرداری‌ها شرکت می‌کنند

رویترز: در حالی مردم کوبا سالگرد درگذشت فیدل کاسترو را گرامی می دارند که بیشتر مردم این کشور احساس دلتنگی برای رهبر سابق این کشور دارند. ‘رنه پرز’ یک راننده تاکسی در هاوانا در مورد فیدل کاسترو گفت: وی بهترین رهبری بود که ما داشته ایم.   خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت: همزمان با اولین

ادامه »

جهان, خبر, کوبا