رویترز: اروپایی ها درباره اعمال تحریم علیه ایران اختلاف دارند

فرانسه، انگلیس و آلمان تلاش می کنند شرکای خود در اتحادیه اروپا را ترغیب کرده که از تحریم های جدید علیه ایران حمایت کنند تا از این طریق توافق هسته ای حفظ شود. اما ایتالیا شک دارد که این تحریم ها مانع از خروج آمریکا از برجام شود.

 

طبق سندی که به رویت رویترز رسید، پاریس، لندن و برلین در جلسه ای با سفرای اروپایی تلاش کردند تا حمایت شرکای خود را برای تصویب تحریم های جدید در آوریل (ماه آینده میلادی) جلب کنند. این جلسه روز چهارشنبه در بروکسل و پشت درهای بسته برگزار شد.

 

اما ایتالیا، با حمایت اسپانیا و اتریش، با اعمال ممنوعیت سفر و تعلیق دارایی های حدود پانزده گروه، شرکت و فرد ایرانی مرتبط با برنامه موشکی تهران و نقش آن در تحولات سوریه مخالفت کرد.

 

ایتالیا گفت که این اقدامات برای ترغیب دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به منظور ماندن در برجام کافی نیست و روابط تجاری رو به رشد با ایران را به خطر می اندازد. اسپانیا نیز نگران عواقب ناخواسته این اقدامات است.

 

طبق قوانین اتحادیه اروپا، اعمال تحریم های اقتصادی نیاز به حمایت همه اعضای اتحادیه دارد.

 

یک دیپلمات اروپایی گفت: ایتالیا اعلام کرد که گفت و گو ارجحیت دارد و تحریم ها ممکن است که آمریکا را متقاعد نکرده و در عین حال موقعیت ما را تضعیف کند.

 

ترامپ از طرف های اروپایی خواسته است که تا 12 ماه می (22 اردیبهشت) «نواقص» توافق هسته ای را «اصلاح کنند.» وی باید تا 12 می نظرش را درباره تعلیق تحریم های آمریکا علیه ایران اعلام کند.

 

دیپلمات ها گفتند که انتصاب جان بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی و مایک پمپئو به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا احتمال خروج واشنگتن از توافق هسته ای را افزایش داده است.

 

ایران و ایتالیا در ماه ژانویه موافقتنامه ای پنج میلیارد دلاری امضا کردند.

 

در جلسه روز چهارشنبه بروکسل، سایر کشورها از جمله سوئد هم نسبت به تلاش سه قدرت اروپایی برای تصمیم گیری سریع در این باره نگران بودند.

 

یک دیپلمات دیگر اروپایی اظهار داشت: یک رویکرد کماندویی حاکم بود که البته شکست خورد.

 

وی افزود: اینجا اختلاف در این است که همه فکر می کنند که ترامپ (از توافق هسته ای) خارج می شود و برخی این کار را بی فایده می دانند.

 

به نوشته رویترز، سه کشور فرانسه، آلمان و انگلیس در حال گفت گو با دولت آمریکا هستند تا بدانند که چه چیزی ترامپ را برای تمدید تعلیق تحریم های آمریکا علیه ایران ترغیب می کند.

 

انتظار می رود که جلسات اروپایی ها در اوایل آوریل هم ادامه پیدا کند، اما این بار در سطحی پایین تر از سفرا. هدف آن است که تا 16 آوریل (27 فروردین) که وزرای خارجه اتحادیه اروپا در لوگزامبورگ تشکیل جلسه می دهند، توافقی حاصل شود.

 

جلسه 16 آوریل آخرین ملاقات وزرای خارجه اروپا پیش از موعد 12 مه در مورد برجام است.

ایرنا

آمریکا ده شخصیت حقیقی و حقوقی ایرانی را به‌اتهام‌”حملات سایبری و سرقت اطلاعاتی” تحریم کرد

وزارت خزانه داری آمریکا نام یک نهاد و ۹ ایرانی را به فهرست تحریم‌های اعمال شده از سوی این کشور افزود. بنا بر اطلاعیه وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا، که روز جمعه ۲۳ مارس / ۳ فروردین منتشر شد، این افراد صدها موسسه آمریکایی و بین‌المللی را با هدف سرقت اطلاعات، مورد حمله قرار داده‌اند.

ادامه »

امریکا, ایران, تحریم, جهان, خبر

آمریکا جواز فروش هواپیما به ایران را صادر نمی‌کند

یک مقام آمریکایی، روز چهارشنبه ۱ فروردین/ ٢١ مارس اعلام داشت که مجوز فروش هواپیمای مسافری به ایران صادر نخواهد شد. “برایان هوک”*، مدیر بخش سیاست‌گذاری وزارت خارجه آمریکا اظهار داشت که در حاشیه نشست اخیر کمیسیون مشترک برجام در وین، با مقام‌های ایرانی درباره این موضوع صحبت کرده است.   ” برایان هوک”*، به

ادامه »

امریکا, ایران, تحریم, جهان, خبر

وزارت خزانه‌داری آمریکا: در تدارک بازگرداندن تحریم‌های رفع‌شده علیه ایران هستیم

به نقل از روزنامه واشنگتن پست، در حالی که ترامپ تهدید به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران کرده است، بازیگران هم در داخل و هم در خارج دولت آمریکا در حال برنامه ریزی برای اتفاقاتی هستند که یک روز پس از خروج آمریکا از این توافق رخ خواهد داد.

ادامه »

امریکا, ایران, تحریم, جهان, خبر