عطوان: دروغ‌های پمپئو چهره زشت آمریکا را زیبا نمی‌کند

تحلیلگر روزنامه «رأی الیوم» در واکنش به ادعاهای وزیر خارجه آمریکا در مصر، نوشت: سخنان «مایک پمپو» مملو از ادعاهای بی‌پایه و اساس بود و ملت‌های خاورمیانه فراموش نمی‌کنند که دلارهای آمریکا در سال‌های گذشته صرف کشتار، ویرانی و ایجاد آشوب‌ها در منطقه شده و چهره زشت واشنگتن با این دروغ‌ها زیبا نخواهد شد.

ادامه »

اسراییل, افغانستان, امارات, امریکا, ایران, خاورمیانه, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق, عربستان سعودی, قطر, لبنان, لیبی, یمن

کارشناس کُرد: امریکا نمی‌خواهد ارتش سوریه بر مناطق شرقی رود فرات و مرزهای ترکیه کنترل داشته باشد

“ریزان حدو” کارشناس کُرد و سخنگوی سابق نیروهای «یگان‌های مدافع خلق» در مصاحبه با خبرگزاری «نووستی» اعلام کرد که آمریکا تلاش می‌کند تا مذاکرات بین رهبران شورای دموکراتیک سوریه (شاخه نظامی نیروهای دموکراتیک سوریه) با مقامات دمشق نتیجه مثبتی نداشته باشد.

ادامه »

امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا

کُردهای سوریه قربانیان استراتژی اشتباه

بیش از دو هفته که از اعلام تصمیم غیرمترقبه خروج نیروهای نظامی آمریکایی از سوریه و افغانستان می‌گذرد، بحث و گمان زنی‌ها در ارتباط با دلایل و پیامدهای به‌اجرا درآمدن این تصمیم هنوز ادامه دارد.

ادامه »

اسراییل, افغانستان, امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خاورمیانه, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق, عربستان سعودی, مقاله

ترکیه آماده حمله به کردهای سوریه می‌شود

خبرگزاری دوغان (DHA) در ترکیه از نقل و انتقال‌ زره‌پوش‌ها و نفربرهای این کشور به استان‌های هم‌مرز با سوریه خبر می‌دهد. دوغان می‌نویسد این تحرکات از صبح جمعه ۱۱ ژانویه (۲۱ دی) شروع شده و کاروان‌های نظامی در مسیر غازی آنتپ و شانلی اورفا حرکت می‌کنند.

ادامه »

امریکا, ترکیه, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا

رویارویی ترکیه و آمریکا در سوریه به مرحله خطرناکی رسیده است

به عقیده کارشناسان، حمله احتمالی ترکیه به منطقه منبج سوریه، آمریکایی‌ها را در موقعیت دشواری قرار می‌دهد و عقب نشینی آنها به منزله خیانت به کردهای سوری تلقی خواهد داد.

 

روزنامه «نیزاویسیمایا گازیتا» امروز در تحلیلی نوشته است: دولت ترکیه هشدار داده که عملیات نظامی در منطقه منبج سوریه که شبه نظامیان کرد در آنجا متمرکز هستند را آغاز خواهد کرد. بعید نیست که منبج، یکی موضوعات مورد مذاکره “هربرت مک‌مستر” مشاور رئیس جمهوری آمریکا در امور امنیت ملی، در جریان سفر آتی وی به آنکارا باشد.

 

“فکری ایشیک” نخست وزیر ترکیه در باره لزوم این حمله گفته است: «95 درصد جمعیت منبج عرب هستند و ائتلاف بین المللی به سرکردگی آمریکا کنترل این منطقه را به دست تررویست‌های فعال در زمره “نیروهای دموکراتیک سوریه” سپرده که شبه نظامیان کرد نیز شاخه ای از آن بوده و این مسئله غیرقابل قبول است.» به گفته وی، آمریکایی‌ها وعده داده بودند تا این نیروها از منبج خارج شوند و اگر این اقدام عملی نشود، ترکیه مجبور به اقدام و دفاع از امنیت ملی خود خواهد شد. این در حالی است که در دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری ترکیه تاکید شده که آنکار تلاش می کند تا روابط با متحد خویش، واشنگتن را حفظ کند.

 

بعید نیست که گسترش عملیات نظامی ترکیه از منطقه عفرین در شمال غرب سوریه به سمت شهر منبج، در جریان سفر چند روز آینده مک‌مستر به آنکارا برری شود. به دنبال او، “رکس تیلرسون” وزیر خارجه آمریکا نیز قرار است بزودی به ترکیه سفر کند. احتمالا مقامات واشنگتن سعی دارند تا منطقه منبج را نجات دهند، برای اینکه هر نوع تلاش ترکیه برای گرفتن این شهر، با مقابله نیروهای آمریکایی که در آنجا مستقر هستند، روبرو خواهد شد. مقامات بلندپایه آمریکایی اعلام کرده اند که نظامیان این کشور قصد ترک کردن منطقه منبج را ندارند.

 

عملیات احتمالی ترکیه در منطقه منبج خطرات خاص خود را دارد. به عقیده کارشناسان، اقدام آنکارا برای تصرف این شهر تنها اوضاع در سوریه را وخیم تر خواهد کرد.

 

مواضع اعراب منبج در مورد امکان حمله ترکیه مشخص نیست

 

“انتون مارداسوف” رئیس بخش تحقیقات مناقشات خاورمیانه در موسسه توسعه نوآورانه و کارشناس شورای امور بین الملل روسیه به این روزنامه گفته است: «چنین اقدامی از سوی آنکارا تنها باعث وخامت بیشتر اوضاع می شود، هرچند این تصمیم ترکیه برای مبارزه با شبه نظامیان کرد و حتی عرب، در واقع می تواند باعث تقویت مواضع دولت سوریه شود. این مسئله حتی از سوی منابع خبری دولتی نیز تایید شده که ارتش سوریه از هم اکنون راه عفرین به منبج را برای نظامیان ترک باز گذاشته است.»

 

به عقیده وی، ضمن اینکه این اقدام منطقی از سوی آنکارا برای ایجاد منطقه امن در مناطق مرزی ترکیه خواهد بود. این کارشناس همچنین با اشاره به این مسئله که منبج رسما تحت کنترل شورایی متشکل از قبیله های عرب منطقه قرار دارد، افزود: «اردوغان با آغاز حمله به منبج ، در حقیقت با آنها وارد جنگ می شود. مسئله اینجاست که مواضع اعراب منطقه در این باره چه خواهد بود. برای اینکه در عملیات عفرین برخی شبه نظامیان عرب به اصطلاح “ارتش آزادی بخش سوریه” طرف نظامیان ترک می جنگیدند. در عملیات منبج نیز ممکن است همین اقدام صورت گیرد،هرچند در مرحله نخست، عملیات منجر به تحریک شبه نظامیان عرب در درگیری‌ها خواهد شد.»

 

حفظ مواضع آمریکا در منبج برای این کشور بسیار مهم است

 

مارداسوف یادآور شد که نیروهای آمریکایی تاکنون در منبج حضور دارند و خروج از این منطقه برای آنها به قیمت از دست دادن اعتبارشان، بخصوص بعد از قضیه عفرین خواهد بود، برای اینکه مقامات واشنگتن از ابتدا گفته بودند که عفرین جزو منطقه منافع آنها نیست، ولی وضعیت منبج فرق می کند.

 

وی افزود: «کردها چنین روند اوضاعی را نشانه خیانت و از دست دادن حمایت قابل اطمینان واشنگتن تلقی می کنند. در حالیکه آمریکا به تقویت ساختارهای نظامی نیروهای دموکراتیک سوریه کمک زیادی نموده و از آنها برای مبارزه با داعش و مقابله با نفوذ ایران در سوریه و همچنین اعمال فشار بر دمشق برای دست زدن به سازش های سیاسی استفاده می کند و وجود آنها برای آمریکا مهم است.»

 

این کارشناس یادآور شد که مقامات ترکیه بارها اعلام کرده اند که هیچ ادعایی نسبت به خاک سوریه ندارند و مقامات دمشق نیز با وجود اعتراضات گفتاری، اقدام خاصی در ممانعت از حمله نظامی ارتش ترکیه علیه کردها در مناطق شمالی این کشور انجام نداده است.

تسنیم

مسکو: اقدامات آمریکایی‌ها اوضاع در عفرین را نگران‌کننده کرده است

به گزارش نووستی، «اولیگ سیرامالتف» معاون وزیر خارجه روسیه درباره اوضاع در شهر عفرین سوریه، که شاهد نوزدهمین روز تهاجم نظامی علیه شبه‌نظامیان کُرد است، گفت: «ما ناگزیر هستیم با تاسف عمیق تأکید کنیم که نوع جدیدی از تنش در سوریه در حال گسترش است.

ادامه »

امریکا, ترکیه, جهان, خبر, روسیه, سوریه

اعلام تعداد احتمالی قربانیان حمله ائتلاف امریکایی به ارتش دولتی سوریه

به گزارش اسپوتنیک به نقل از شبکه تلویزیونی ای بی سی ، بامداد امروز ائتلاف آمریکایی از حمله نیروهای دولتی سوریه به ستاد گروه موسوم به “نیروهای دموکراتیک سوریه” خبر داد. در بیانیه منتشره ادعا می شود که ائتلاف امریکایی برای دفع تجاوز به شرکای خود در مبارزه با داعش به ارتش دولتی سوریه ضرباتی

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, روسیه, سوریه