عطوان: دروغ‌های پمپئو چهره زشت آمریکا را زیبا نمی‌کند

تحلیلگر روزنامه «رأی الیوم» در واکنش به ادعاهای وزیر خارجه آمریکا در مصر، نوشت: سخنان «مایک پمپو» مملو از ادعاهای بی‌پایه و اساس بود و ملت‌های خاورمیانه فراموش نمی‌کنند که دلارهای آمریکا در سال‌های گذشته صرف کشتار، ویرانی و ایجاد آشوب‌ها در منطقه شده و چهره زشت واشنگتن با این دروغ‌ها زیبا نخواهد شد.

ادامه »

اسراییل, افغانستان, امارات, امریکا, ایران, خاورمیانه, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق, عربستان سعودی, قطر, لبنان, لیبی, یمن

کارشناس کُرد: امریکا نمی‌خواهد ارتش سوریه بر مناطق شرقی رود فرات و مرزهای ترکیه کنترل داشته باشد

“ریزان حدو” کارشناس کُرد و سخنگوی سابق نیروهای «یگان‌های مدافع خلق» در مصاحبه با خبرگزاری «نووستی» اعلام کرد که آمریکا تلاش می‌کند تا مذاکرات بین رهبران شورای دموکراتیک سوریه (شاخه نظامی نیروهای دموکراتیک سوریه) با مقامات دمشق نتیجه مثبتی نداشته باشد.

ادامه »

امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا

کُردهای سوریه قربانیان استراتژی اشتباه

بیش از دو هفته که از اعلام تصمیم غیرمترقبه خروج نیروهای نظامی آمریکایی از سوریه و افغانستان می‌گذرد، بحث و گمان زنی‌ها در ارتباط با دلایل و پیامدهای به‌اجرا درآمدن این تصمیم هنوز ادامه دارد.

ادامه »

اسراییل, افغانستان, امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خاورمیانه, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق, عربستان سعودی, مقاله

ترکیه آماده حمله به کردهای سوریه می‌شود

خبرگزاری دوغان (DHA) در ترکیه از نقل و انتقال‌ زره‌پوش‌ها و نفربرهای این کشور به استان‌های هم‌مرز با سوریه خبر می‌دهد. دوغان می‌نویسد این تحرکات از صبح جمعه ۱۱ ژانویه (۲۱ دی) شروع شده و کاروان‌های نظامی در مسیر غازی آنتپ و شانلی اورفا حرکت می‌کنند.

ادامه »

امریکا, ترکیه, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا

روسیه و چین صحنه سازی شیمیایی در سوریه را محکوم کردند

نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه با نماینده ویژه چین در امور سوریه دیدار کرد و دو طرف بار دیگر حمله شیمیایی در سوریه را صحنه سازی با هدف فراهم آوردن شرایط حمله به این کشور بدون مجوز شورای امنیت دانستند.

 

به نقل از وزارت خارجه روسیه، میخاییل بوگدانف نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه روز جمعه در مسکو با «شی شیائویان» نماینده ویژه چین در امور سوریه دیدار و دو طرف از سطح هماهنگی های فشرده میان مسکو و پکن برای حل بحران سوریه ابراز خرسندی کردند.

 

طرف های روسی و چینی بر موضع واحد دو کشور مبنی بر غیرقابل قبول بودن بکارگیری سلاح شیمیایی در سوریه و نیز صحنه سازی شیمیایی که به بهانه آن بدون مجوز شورای امنیت اقدامات نظامی علیه سوریه انجام گیرد، تاکید کردند.

 

دو طرف در همین حال بر ضرورت انجام تحقیقات دقیق و شفاف در مورد بکارگیری سلاح شیمیایی مطابق با اصول سازمان منع تسلیحات شیمیایی اشاره کردند.

 

طرف چینی حمایت کشورش از اقدامات روسیه برای اطلاع رسانی در مورد ماهیت واقعی اقدام تحریک آمیز صحنه سازی حمله شیمیایی در شهر دوما را اعلام کرد.

 

بوگدانف و شیائویان همچنین بر پایبندی دو کشور به حل و فصل هر چه سریعتر بحران سوریه در چارچوب گفت وگوهای ژنو و آستانه، مطابق با قطعنامه 2254 شورای امنیت و با توجه به نتایج کنگره گفت وگوهای ملی سوریه در سوچی تاکید کردند.

 

دو طرف همچنین افزایش تلاش ها برای تحکیم نظام آتش بس در سوریه، نابودی کامل گروه های تروریستی در سوریه، ارائه کمک های انسانی به مردم این کشور و مساعدت برای بازسازی زیرساخت های اجتماعی و اقتصادی سوریه را ضروری خواندند و بر عزم متقابل مسکو و پکن در برقراری و گسترش همکاری های موثر در مساله سوریه در چارچوب دوجانبه و در سازمان های منطقه ای و بین المللی ازجمله سازمان ملل، بریکس و سازمان همکاری شانگهای تاکید کردند.

ایرنا

 

ورود نیروهای ویژه فرانسه به شمال شرق سوریه

به گزارش آناتولی، منابع محلی اعلام کردند که سربازان فرانسوی با خودروهای زرهی در حال گشت‌زنی مشترک با آمریکایی‌ها در شهرهای منبج، الرقه و برخی از مناطق دیرالزور هستند و جنگجویان کرد نیز این نظامیان را همراهی می‌کنند.

ادامه »

امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر, سوریه, فرانسه

روسیه: ما بار دیگر اجازه اقدام نظامی امریکا علیه سوریه را نخواهیم داد

به گزارش خبرگزاری راشاتودی، غسان عبید، نماینده سوریه در سازمان منع تسلیحات شیمیایی در کنفرانس خبر در مقر سازمان گفت، ارائه شهود دروغین بودن ادعاهای کشورهای غربی و کذب آنها درباره ادعاهای استفاده از سلاح‌ شیمیایی در دوما را برملا می‌کند.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا, هلند