روسیه قرارداد آمریکا و کردهای سوری برای استخراج نفت سوریه را بی‌اعتبار خواند

وزارت امور خارجه روسیه امضای قرارداد بین آمریکا و کردهای سوری برای تولید نفت در سوریه را اقدام غیرقانونی و خودسرانه خواند.

 

به گزارش روز شنبه ایرنا، وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: با نگرانی شدید و تاسف از این اقدام غیرقانونی و خودسرانه و نیز عدم وجود هرگونه واکنش لازم از سوی جامعه جهانی آگاه شدیم.

 

سناتور لیندسی گراهام، به تازگی در جریان تحقیق کمیته روابط خارجی سنای آمریکا اعلام کرد که مظلوم عبدی فرمانده کل گروه کردهای موسوم به نیروهای دمکراتیک سوریه، به او خبر داده است که با یک شرکت آمریکایی “جهت مدرن‌سازی استخراج نفت در شمال شرقی سوریه” قراردادی امضا شده است.

 

در بیانیه وزارت خارجه روسیه گفته شده است: موضوع نقض سیستماتیک و مکرر معیارها و قوانین بین‌المللی و نیز تعهدات به عنوان قدرت اشغالگر مطرح است.

 

«علاوه بر آن دولت آمریکا بار دیگر آشکارا نقض آشکار منشور ملل متحد و تصمیمات شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل برای احترام به حق حاکمیت، استقلال، یکپارچگی و تمامیت ارضی سوریه به عنوان یک عضو سازمان ملل را نشان داد.»

 

وزارت خارجه روسیه می‌گوید: آمریکا نه فقط قلمرو سوریه در شمال شرقی و جنوب این کشور را اشغال کرده است بلکه در سرقت و تاراج منابع طبیعی این کشور شرکت می‌کند که متعلق به همه مردم سوریه است و این اقدامات همزمان با تشدید تحریم‌های یکجانبه علیه سوریه صورت می‌گیرد که بدون تایید شورای امنیت وضع شده است.

 

در بیانیه آمده است: درآمد حاصل از فروش قاچاق فراورده‌های نفتی سوریه در منطقه را ساکنان نواحی این کشور دریافت نمی‌کنند.

 

گفتنی است دولت سوریه به تازگی اعلام کرده است که یک شرکت آمریکایی برای فرآوری و برداشت نفت از مناطقی در سوریه با نیروهای دمکراتیک سوریه قرارداد امضا کرده است. سوریه این اقدام را محکوم کرده و هدف آن را غارت منابع ملی مردم سوریه دانسته است.

 

وزارت خارجه سوریه روز یکشنبه این توافق را سرقت نفت سوریه خواند و تاکید کرد که این توافق باطل و غیرقانونی است.

 

شبکه آمریکایی «الحره» پیشتر گزارش داد که «مظلوم عبدی» فرمانده شبه‌نظامیان کُرد موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه با یک شرکت نفتی آمریکایی، قرارداد بسته است.

 

نیروهای دموکراتیک سوریه، عمدتا کردهایی هستند که با حمایت آمریکا مناطقی در شمال شرقی سوریه را تحت کنترل خود دارند.

فراخوان حزب کمونیست لبنان برای برانداختن رژیم جنایتکار [لبنان] و نظام سیاسی مورد حمایت خارجِ آن

حزب کمونیست لبنان معتقد است که فاجعهٔ ملی اخیر را که در پی [انفجار و] ویرانی بندر بیروت و تعداد زیادی از محله‌های پایتخت به وقوع پیوست و به شهید شدن صدها تن و زخمی شدن هزاران تن انجامید، فقط می‌توان جنایتی عظیم علیه ملّت لبنان دانست.

ادامه »

اطلاعیه, امریکا, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, دیدگاه, فرانسه, لبنان

تظاهرات ضد دولتی در بیروت به خشونت کشیده شد

تازه‌ترین گزارش‌های رسانه‌های خبری از زد و خورد نیروهای امنیتی لبنان با تظاهرکنندگان ضد دولتی در میدان شهدا بیروت پایتخت این کشور و شلیک گاز اشک آور نیروهای امنیتی به سوی معترضان برای متفرق کردن آنان حکایت دارد. تظاهر کنندگان عصر امروز شنبه در اعتراض به ناکارامدی دولت لبنان در مدیریت انفجار اخیر بندر بیروت

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, امریکا, جهان, خاورمیانه, خبر

 افزایش گرمای هوا درآینده می‌تواند میلیون‌ها نفر را از بین ببرد

محققان دریافتند که اگر میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای با سرعت فعلی خود ادامه داشته باشد- تا سال ۲۱۰۰ میزان انتشار موج های گرمایی در آینده می‌تواند به طور کلی باعث مرگ ۷۳ نفر از هر ۱۰۰۰۰۰ نفر شود

ادامه »

اختلاف طبقاتی, اروپا, اسیا, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, دانش, فقر, محیط زیست