پرتیراژ‌ترین روزنامه چین: نقض تعهدات بین‌المللی از سوی ترامپ امری عادی است

‘چاینا دیلی’ پرشمارگان ترین روزنامه چین روز پنجشنبه نوشت دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا که ید طولایی در نقض مقررات و معاهدات بین المللی دارد به توافق هسته ای به عنوان یک سند معتبر مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل هم پشت کرد.

ادامه »

امریکا, ایران, جهان, چین, خبر

“قدرتمندترین” افراد جهان؛ شی جینپینگ و پوتین در صدر فهرست

مجله فوربس جدیدتری فهرست خود را از ۷۵ نفر از “قدرتمندترین” شخصیت‌ها و چهره‌های جهان برای سال ۲۰۱۸ منتشر کرده که در این فهرست رتبه‌های اول و دوم به ترتیب در اختیار روسای جمهور چین و روسیه بوده و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا نیز در رده سوم در این فهرست قرار دارد.

ادامه »

امریکا, جهان, چین, خبر, روسیه

مقام سابق حزب کمونیست چین به‌جرم دریافت رشوه به‌حبس ابد محکوم شد

به گزارش رویترز، رسانه خبری دولتی چین امروز سه‌شنبه اعلام کرد: “سان ژنگ کای” رئیس سابق حزب کمونیست در شهر “چونگ‌کینگ” به‌جرم فساد مالی و دریافت رشوه از سوی یک دادگاه به حبس ابد محکوم شده است.   “سان” تازه‌ترین مقام عالی‌رتبه چینی است که هدف مبارزه گسترده با فساد مالی از سوی شی جین

ادامه »

جهان, چین, شرق اروپا, فساد

مدارس مجهز، الگوی چین برای آموزش دانش آموزان روستایی

چین از طریق سرمایه گذاری هنگفت و با هدف فراهم آوردن استانداردهای آموزشی مطلوب برای تمامی دانش آموزان مناطق روستایی و دور افتاده، اقدام به ساخت مدارس بزرگ مجهز به امکانات آموزشی مناسب از قبیل آزمایشگاه، کارگاه و کتابخانه در شهرهای کوچک همجوار کرده است.   به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، دفتر اطلاع رسانی شورای

ادامه »

جهان, چین, خبر

هشدار کره شمالی به آمریکا: فضای گفت و گو و دوستی را نابود نکیند

سخنگوی وزارت خارجه کره شمالی با انتشار بیانیه ای از آمریکا خواست تا فشار و تهدید نظامی علیه پیونگ یانگ را متوقف کند زیرا تعطیلی برنامه هسته ای این کشور ربطی به فشارهای آمریکا ندارد و تحریم نمی تواند به حل و فصل برنامه هسته ای کره شمالی کمک کند.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, کره جنوبی

روسیه خواستار توقف رزمایش‌های آمریکا در شبه جزیره کره شد

سفیر سیار وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که این کشور خواستار توقف رزمایش های آمریکا با کره جنوبی در شبه جزیره کره شده است چرا که رزمایش های آمریکا و کره جنوبی به برقراری صلح و آرامش در منطقه شبه جزیره کره هیچ کمکی نمی کند.

 

اولگ بورمیستروف امروز پنجشنبه، در کنفرانس امنیتی مسکو گفت: رزمایش مشترک آمریکا و کره جنوبی که از چند روز پیش آغاز شده است، مغایر با اهداف برقراری صلح و آرامش در شبه جزیره کره است و هیچ کمکی برای رسیدن به این اهداف نمی کند.

 

بورمیستروف در همین حال گفت که نکته مثبتی وجود دارد و رزمایش مشترک امسال واشنگتن و سئول نسبت به سال گذشته گسترده نیست و این وضع مطابق با ایده انصراف تدریجی از فعالیت های نظامی در منطقه است.

 

طرح روسیه و چین درباره کره شمالی موثر بوده است

 

بورمیستروف گفت که نقشه راه روسیه و چین برای حل مساله کره شمالی با موفقیت اجرا می شود.

 

وی افزود: در شرایطی که بیش از یک سال از مطرح شدن این طرح می گذرد نقشه راه روسیه و چین برای حل مساله شبه جزیره کره نه فقط قابلیت اجرای خود را نشان داد بلکه دو مرحله از آن نیز اجرا شده است.

 

بر اساس این طرح، رزمایش های نظامی آمریکا در شبه جزیره کره متوقف می شود و کره شمالی با صرف نظر کردن از آزمایش های هسته ای و موشکی به میز مذاکره باز می گردد و بتدریج تحریم ها نیز در مورد این کشور لغو می شود.

 

رد خبر دعوت از رهبر کره شمالی به روسیه

 

سفیر ویژه وزارت امور خارجه روسیه خبر برخی رسانه ها مبنی بر دعوت از رهبر کره شمالی برای سفر به روسیه را تکذیب کرد و گفت که هیچ اطلاعی از این موضوع ندارد.

 

مساله کره شمالی امروز در دیدار سرگئی لاوروف و وان ایی وزیران خارجه روسیه و چین مطرح و مورد بحث قرار گرفت.
روسیه از دیدار احتمالی و مذاکره سران آمریکا و کره شمالی استقبال کرد.

 

به گزارش ایرنا، سفیر سیار، فردی است که اختیارات خاصی به وی محول شده است و در کشور مشخصی فعالیت نمی کند.

 

روسیه چندین سفیر سیار دارد که در حوزه ها و مناطق مختلف جهان فعالیت می کنند.

 

همزمان با افول نقش بین‌المللی آمریکا، سفر بزرگترین هیات تاریخ اتریش به چین

یک هیات بزرگ سیاسی و اقتصادی از اتریش روزهای شنبه تا پنجشنبه هفته آینده به چین سفر می کند که این سفر علاوه بر تاثیرش بر توسعه روابط دوجانبه این دو کشور، از اهمیت بالایی نیز در زمینه گرایش اتحادیه اروپا به تعریف اتحادهای جدید بین المللی برخوردار است.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اتریش, امریکا, جهان, چین, خبر, غرب اروپا

مبارزه با آلودگی هوا در چین هزاران کارگر را بیکار و۴۰ درصد از کارخانه‌ها را تعطیل کرد

به نقل از مجله آمریکایی فوربس، دولت چین در یک سال گذشته ۱۰ هزار کارخانه را به خاطر کنترل آلودگی هوا تعطیل کرده است. همچنین قرار است کارخانه‌ها و کارگاه‌های بیشتری در سال جاری میلادی تعطیل شوند.

ادامه »

جهان, چین, خبر, شرق آسیا, محیط زیست

کره شمالی؛ خلع سلاح هسته‌ای به‌سئول و واشنگتن بستگی دارد

خبرگزاری رسمی کره جنوبی امروز چهارشنبه گزارش کرد ‘کیم جونگ اون’ رهبر کره شمالی بر عاری سازی شبه جزیره کره از سلاح اتمی و خلع سلاح هسته ای تاکید کرده اما آن را وابسته به اقدامات آمریکا و کره جنوبی دانسته است.

ادامه »

امریکا, جهان, چین, خبر, کره جنوبی, کره شمالی