روسیه خطاب به اروپا: قید و بندهای «مصنوعی» اینستکس را بردارید

معاون وزیر امور خارجه روسیه از کشورهای اروپایی خواست قید و بندهای زائدی که برای اجرای اینستکس در نظر گرفته‌اند را از میان بردارند.

 

به گزارش اسپوتنیک، «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگاران ضمن اشاره به اینکه مسکو شرایط در نظر گرفته شده از سوی اتحادیه اروپا برای اجرای اینستکس را غیرضروری می‌داند، اظهار داشت: «ما معتقدیم که این بندهای مصنوعی [و غیرضروری] اثرات غیرسازنده‌ای دارند. مبادلات [بین ایران و اروپا] باید بدون محدود شدن به محصولات غذایی، کالاهای اساسی و داروها که خود حداقل در برهه کنونی از تحریم‌های آمریکا معافند، هرچه سریع‌تر آغاز شود.»

 

اتحادیه اروپا در آغاز ماه جاری میلادی رسماً از ساز و کار مالی ویژه خود موسوم به اینستکس برای پشتیبانی از مبادلات تجاری شرکت‌های اروپایی با ایران رونمایی کرد اما در این ساز و کار مالی، شرایط و بندهایی گنجانده شده است که عملاً کارآیی آن را به حداقل می‌رساند.

تسنیم

واشنگتن: تجارت‌ کنندگان با «اینستکس» را تحریم می‌کنیم

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، گوردون ساندلند، سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا در هشداری اعلام کرد، شرکت‌هایی که با استفاده از ابتکار عمل اروپایی موسوم به «ابزار پشتیبان مبادلات تجاری» به دنبال تسهیل تجارت با ایران باشند با اقدامات تلافی جویانه آمریکا روبرو خواهند شد.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اقتصادی, امریکا, ایران, تحریم

صادرات نفت ایران به زیر یک میلیون بشکه رسید

به گزارش یورو نیوز، بلومبرگ اعلام کرد که تولید نفت ایران با آغاز سال ۲۰۱۹ میلادی به ۲ میلیون و ۷۴۰ هزار بشکه در روز رسیده که پایین‌ترین حد از بهار سال ۲۰۱۴ میلادی تا کنون محسوب می‌شود.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, ایران, تحریم, خبر

استقبال چین و روسیه از راه‌اندازی اینستکس

وزارت خارجه چین از اقدام آلمان، فرانسه و انگلیس برای ایجاد کانال مالی ویژه برای تجارت با ایران (موسوم به اینستکس) و تلاش آن ها برای حفظ برجام قدردانی کرد.

ادامه »

اقتصادی, المان, امریکا, انگلستان, ایران, تحریم, جهان, چین, خبر, روسیه