روسیه بهانه‌ای برای مشکلات نئولیبرال‌های غربی

سناتور بلندپایه روس گفت تعجبی نکرده که بالاخره مسئله دخالت مسکو در اعتراضات خیابانی فرانسه هم مطرح شده، در حالی‌که از لحاظ فنی غیرممکن است روسیه بتواند در امور داخلی همه کشورها، از آمریکا و کانادا گرفته تا اوگاندا، دخالت کند.

 

به گزارش خبرگزاری «نووستی»، “فرانتس کلینتسویچ” عضو ارشد کمیته دفاع و امنیت شورای فدراسیون (سنای) روسیه تاکید کرد که مسکو در امور داخلی کشورهای دیگر، از جمله فرانسه، هیچ دخالتی نمی‌کند و چنین مسئله‌ای از لحاظ فنی غیرممکن و بر اساس اصول حاکم بر روسیه، غیرقابل قبول است.

 

پیش از این “ژان ایو لودریان” وزیر امور خارجه فرانسه اعلام کرد که دبیرخانه کل امور دفاع و امنیت ملی این کشور درحال انجام تحقیقاتی درباره امکان دست داشتن احتمالی روسیه در اعتراضات خیابانی اخیر در فرانسه است.

 

این سناتور گفت: «همین چند روز پیش این مسئله باعث تعجب من شد که چطور به حوادث فرانسه هنوز رنگ و بوی روسی داده نشده است. حالا آنچه که انتظار داشتیم، رخ داد. بعید نیست که این اتهام دقیقا از سوی رئیس جمهوری فرانسه صورت گرفته باشد.»

 

این سناتور یادآور شد: «در وهله نخست باید درک کرد که روسیه ده‌ها دست ندارد تا در امور داخلی همه کشورهای جهان، از انتخابات آمریکا و کانادا گرفته تا اوگاندا، دخالت کند. این مسئله حتی از لحاظ فی غیرممکن است. حال بماند که چنین اقدامی بر اساس اصول اعتقادی ما غیرقابل قبول است.»

 

کلینتسویچ افزود، مسلما روسیه خواستار دستیابی به توافق در فرانسه برای حل و فصل مشکلات داخلی این کشور است و مسکو تنها در گفت‌وگوها با مقامات پاریس سعی می‌کند به حل این مسائل کمک کند.

 

“آلکسی پوشکوف” سناتور دیگر روس در صفحه تویئتر خود نوشت: «نئولیبرال‌ها در غرب به محض آنکه دچار مشکلی می‌شوند، فورا انگشت اتهام خود را به سمت روسیه دراز می‌کنند. به عقیده آنها برگزیت؟ طرح پوتین بوده! شکست کلینتون؟ معامله ترامپ با روس‌ها! پیروزی مخالفان در ایتالیا؟ کار روسیه است! اعتراضات مردمی در پاریس؟ مگر می‌شود روسیه دست نداشته باشد! آنها فقط به دنبال بهانه هستند.»
تسنیم