هشدار آمریکا به شرکت‌های کشتیرانی درباره حمل‌و‌نقل نفت ایران

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه گفت که دولت آمریکا به زودی هشدارهایی را درباره همکاری شرکت‌های حمل‌و‌نقل دریایی و بیمه‌ای با ایران اعلام می‌کند. به کشتی‌ها توصیه می‌شود دستگاه‌های ردیاب خود را خاموش نکنند.

ادامه »

امریکا, ایران, تحریم, جهان, چین, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر

رییس حزب مخالف دولت ترکیه: اردوغان مسوول بحران سوریه است

«کمال قلیچدار اوغلو» رییس حزب «جمهوری خواه خلق ترکیه» روز سه‌شنبه با انتقاد از سیاست‌های «رجب طیب اردوغان» در منطقه، مدعی شد که وی مسؤول بحران سوریه است.

ادامه »

امریکا, ترکیه, جهان, خاورمیانه, خبر, دخالت نظامی, روسیه, سوریه

روسیه از راهزنی بین‌المللی آمریکا در سوریه پرده برداشت

وزارت دفاع روسیه تصاویر ماهواره‌ای از برخی مناطق سوریه منتشر کرده است که نشان می‌دهد نیروهای آمریکایی چتر امنیتی برای قاچاق نفت سوریه ایجاد کرده‌اند و با وجود تحریم نفت این کشور از سوی آمریکا، با راهزنی بین‌المللی، ماهانه حدود ۳۰ میلیون دلار به جیب می‌زنند.

 

«ایگور کوناشنکوف» سخنگوی وزارت دفاع روسیه این اطلاعات را در واکنش به اظهارات «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا و رئیس پنتاگون که بر لزوم ماندن تعدادی از سربازان آمریکایی در شرق سوریه برای حفاظت از میادین نفتی از دست گروه تروریستی داعش سخن گفته بود، منتشر کرد.

 

به گفته وی، ذخایر هیدروکربنی و سایر مواد معدنی سوریه نه تنها برای داعش یا نیروهای آمریکایی مدعی مبارزه با این گروه تروریستی نیست بلکه تنها به مردم سوریه تعلق دارد.

 

وی افزود: درقوانین بین‌المللی و حتی قوانین داخلی آمریکا هم حقی به سربازان آمریکایی برای محافظت و دفاع از ذخایر هیدروکربنی سوریه در مقابل ملت و دولت این کشور داده نشده است بنابراین کاری که امروز سربازان آمریکایی در سوریه انجام می دهند چیزی جز تصرف میادین نفتی مردم سوریه در شرق این کشور نیست و به عبارت ساده راهزنی بین‌المللی در سطح دولتی است.

 

سخنگوی وزارت دفاع روسیه پشت پرده اظهارات رئیس پنتاگون درباره آزادی و مبارزه با تروریسم در سوریه را موضوع دیگری دانست و گفت: با توجه به تصاویر بخش اطلاعات فضایی وزارت دفاع روسیه، نفت سوریه پیش و بعد از شکست داعش در منطقه مورد اشاره، تحت نظارت آمریکایی‌ها توسط کامیون‌های حامل سوخت، به خارج از سوریه ارسال می‌شود؛ آن هم در دوره‌ای که واشنگتن مجازات‌هایی را برای عرضه فرآورده‌های نفتی سوریه توسط هر کسی را در نظر گرفته است.

 

کوناشنکوف در ادامه به واکنش سریع نیروهای ویژه و پرنده‌های آمریکا برای محافظت از این کریدور ایجاد شده برای انتقال نفت از سوریه به خارج اشاره کردو گفت: ما می‌دانیم که دور زدن تمامی مجازات‌های آمریکا توسط شرکت‌های پیشرو غربی با نام‌هایی تحت عنوان بخش خودمختار شرق سوریه در جریان است و درآمد حاصل از آن به حساب آمریکایی‌ها سرازیر می‌شود.

 

وی با محاسبه سرانگشتی قیمت نفت اظهار داشت: اگر هر بشکه نفت سوریه را ۳۸ دلار درنظر بگیریم، درآمد ماهانه این «تجارت خصوصی» از خدمات عمومی ایالات متحده بیش از ۳۰ میلیون دلار می‌شود ضمن اینکه این جریان مالی بدون کنترل و مالیات در جریان است بنابراین طبیعی است که پنتاگون برای همیشه آماده حفاظت از مناطق اسرار آمیز در سوریه باشد.

ایرنا

دهمین روز اعتراضات لبنان؛ زنجیرۀ انسانی معترضان در سراسر کشور

ده‌ها هزار معترض لبنانی روز یکشنبه زنجیره‌ای انسانی را در سراسر این کشور تشکیل دادند که به گفتۀ سازمان دهندگان این برنامه، نماد وحدت ملی جدید میان تمام لبنانی‌ها است.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, جهان, خاورمیانه, خبر, لبنان

درگیری نیروهای سوریه و ترکیه در راس‌العین با ادامه پیشروی ارتش سوریه در حومه حسکه

همزمان با تلاش ترکیه برای ورود به شهر راس‌العین و ورود یگان‌های ارتش سوریه به محور تل تمر – رأس‌العین در حومه شمالی حسکه، اخباری از درگیری نیروهای ارتش سوریه با نظامیان ترکیه منتشر شده است. روسیه نیز از ارسال ده‌ها خودروی زرهی به این کشور خبر داد.

ادامه »

امریکا, جهان, خاورمیانه, خبر, روسیه, سوریه

رند پال: برای خاتمه به جنگ‌های بی‌پایان باید از منطقه خارج شد

سناتور جمهوریخواه تنها راه خاتمه دادن به جنگ‌های بی‌پایان در خاورمیانه را خروج نیروهای آمریکایی دانست و از ترامپ خواست به حامیان حضور در سوریه گوش ندهد.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, حضور نظامی, خاورمیانه, خبر, سوریه