تهدید آمریکا به خروج از فرایند صلح خاورمیانه و تنبیه سازمان‌های بین‌المللی ضد اسراییلی

نماینده آمریکا در سازمان ملل تهدید کرد که از فرآیند صلح خارج شده و علیه تمامی سازمان‌های بین‌المللی که ضد اسراییل عمل می‌کنند، اقدامات تنبیهی انجام دهد.   نیکی هیلی روز سه شنبه درنشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع فلسطین برگزار شد، افزود: ما امروز در جلسه‌ای شرکت داریم که برای همه

ادامه »

اسراییل, امریکا, ایران, جهان, خبر, سوریه, فلسطین

محمود عباس: انگلیس مسئول هرآن چیزی است که بر فلسطینی‌ها آمد

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین با اعلام اینکه هیچ گاه مخالف مذاکره نبوده ایم، گفت: انگلیس با بیانیه بالفور مسئول هر آن چیزی است که بر مردم و اشغال فلسطین آمد.

ادامه »

اسراییل, امریکا, انگلستان, جهان, حقوق بشر, خبر, فلسطین

رای الیوم: واشنگتن مانع انتشار اسامی شرکت‌های فعال در شهرک‌سازی اسرائیل است

به گزارش پایگاه خبری ‘رای الیوم’، ‘کمیته ملی فلسطین برای تحریم اسرائیل’ در اروپا با صدور بیانیه ای اعلام کرد، واشنگتن تاکنون مانع انتشار اسامی 206 شرکت تجاری فعال در حوزه شهرک سازی اسرائیل در فلسطین اشغالی به وسیله سازمان ملل متحد شده است.

ادامه »

اسراییل, امریکا, تحریم, جهان, خبر, فلسطین

عریقات خطاب به هیلی: ببند دهانت را!

به نوشته روزنامه دیلی میل، صائب عریقات، دیپلمات ارشد فلسطینی و رئیس هیأت فلسطینی مذاکره‌کننده عضو سازمان آزادی‌بخش فلسطین با اسرائیل به نیویورک دیلی نیوز گفت:‌ نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل باید دهانش را ببندد و متوجه باشد که محمود عباس، رهبر تشکیلات خودگران فلسطین مشکل نیست.

ادامه »

اسراییل, امریکا, جهان, خبر, فلسطین

روسای پارلمان‌های عربی: آمریکا دیگر صلاحیت پیشبرد روند صلح را ندارد

روسای پارلمان کشورهای عربی در مغرب اعلام کردند: آمریکا با زیر پاگذاشتن قوانین و قطعنامه های بین المللی، خود در کنار یکی از طرفین درگیر ایستاده و در نتیجه دیگر نمی تواند در درگیری فلسطینی ها با اسراییلی ها داور یا عامل پیشبرد روند صلح باشد.

 

به نقل از پایگاه خبری «هسبریس » مغرب در روز جمعه، روسای پارلمان های عربی شب گذشته /پنجشنبه/ در جلسه ای فوق العاده در رباط به ریاست «الحبیب المالکی » رئیس اتحادیه پارلمان های عربی و رئیس مجلس نمایندگان مغرب که برای بررسی تحولات اخیر مربوط به وضعیت بیت‌المقدس برگزار شده بود، بر حق مردم فلسطین برای مقاومت و مبارزه مشروع جهت رهایی از اشغالگری اسراییل و رسیدن به همه حقوقشان برای بازگشت به سرزمین خود و همچنین برپایی دولت و کشور فلسطینی با پایتختی بیت‌المقدس تاکید کردند.

 

پارلمان عربی، تصمیم اخیر رئیس جمهوری آمریکا را در مورد بیت‌المقدس، فاقد هرگونه پشتوانه قانونی، سیاسی و اخلاقی دانست.

 

روسای پارلمان های عربی در ادامه هرگونه پیشنهاد یا تلاش برای تحمیل راه حل های ناقص بر مردم فلسطین را رد کردند.

 

هدف از برگزاری این دوره از نشست پارلمان های عربی، موضع گیری مناسبی در سطح چالش های دشوار پیش رو مساله فلسطین اعلام شده بود.
نبیه بری در اعتراض به دعوت نشدن سوریه به این نشست، آن را تحریم کرد.

 

بیت‌المقدس شرقی از نظر قطعنامه های سازمان ملل اراضی اشغال شده محسوب می گردد و اقدام آمریکا در به رسمیت شناختن این شهر به عنوان پایتخت رژیم اشغالگر فلسطین نقض آشکار قطعنامه های بین المللی است.

 

شورای امنیت سازمان ملل در دسامبر سال میلادی گذشته قطعنامه ای تصویب و تاکید کرد که «هیچ تغییری در مرزهای قبل از چهارم ژوئن 1967 از جمله در رابطه با بیت‌المقدس به رسمیت شناخته نخواهد شد، مگر اینکه طرف ها در مذاکرات بر سر آن به توافق برسند».

 

مجلس کشورهای عرب یا پارلمان عرب مجلسی است که در اجلاس سران اتحادیهٔ عرب در سال 2001 در عمان با توافق مقام های کشورهای عرب ایجاد شد. بر اساس این توافق عمرو موسی دبیرکل اتحادیهٔ عرب زمینهٔ ایجاد و آغاز به کار این مجلس را فراهم کرد.

 

در سال 2004 اجلاس عادی سران اتحادیهٔ عرب در الجزیره همهٔ اعضای اتحادیهٔ عرب به صورت رسمی توافق کردند که نمایندگانشان را به جلسات موقتی این مجلس که در مقر اتحادیهٔ عرب در قاهره پایتخت مصر برگزار می‌شد بفرستند. هر دولت عضو اتحادیه، دارای چهار نماینده بود، تا زمانی که مجلس به‌طور ثابت به دفتر در حال ساخت‌اش در دمشق منتقل شد.

 

مقر اصلی مجلس تا 22 مه 2012 در دمشق بود و از این تاریخ جلسات به حالت تعلیق درآمده و به قاهره منتقل شد. مجلس عرب هم‌اکنون در حال آماده‌سازی شرایط برای انتقال مقر اصلی خود به بغداد است.

 

وی افزود: دولت اقلیم کردستان فاسد و ناتوان از بهبود شرایط معیشتی شهروندان اقلیم است و اوضاع کنونی طلب می کند که شهروندان تظاهرات فراگیر با مشارکت همه گروههای سیاسی با هدف انحلال دولت کنونی برگزار کنند.

ایرنا

تظاهرات در یونان و نروژ علیه تصمیم ترامپ در مورد بیت‌المقدس

به نقل از فلسطین الیوم، راهپیمایی در یونان توسط سندیکای کارگران یونان برگزار شده و در آن تعداد زیادی شرکت کردند. این راهپیمایی از مرکز شهر آتن آغاز شد و تظاهرکنندگان به سمت سفارت آمریکا رفتند تا اعتراض خود را نسبت به این تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مطرح کنند.   تظاهرکنندگان پرچم‌های فلسطین

ادامه »

اسراییل, امریکا, جهان, خبر, فلسطین, نروژ, یونان

سازمان همکاری کشورهای اسلامی شرق بیت‌المقدس را به‌عنوان پایتخت فلسطین به‌رسمیت شناخت

به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، سازمان همکاری کشورهای اسلامی با صدور بیانیه‌ای شرق اورشلیم (بیت المقدس) را به عنوان پایتخت فلسطین به رسمیت شناخت و تصمیم ترامپ را به شدت محکوم کرد.   بیانیه اجلاس فوق‌العاده سازمان همکاری کشورهای اسلامی از جامعه جهانی خواسته است “بیت المقدس شرقی” (شرق اورشلیم) را به عنوان پایتخت دولت

ادامه »

اسراییل, امریکا, ترکیه, جهان, حقوق بشر, خبر, فلسطین

میشل عون: باید علیه تصمیم آمریکا به شورای امنیت سازمان ملل شکایت شود

«میشل عون» رئیس جمهوری لبنان در نشست ویژه سران سازمان همکاری اسلامی خواستار تقدیم شکایت به شورای امنیت سازمان ملل علیه تصمیم اخیر ترامپ درباره بیت‌المقدس با هدف لغو آن شد.   نشست فوق العاده سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در دفاع از بیت‌المقدس و بررسی راهکارهای مواجهه با تصمیم «دونالد ترامپ» رییس جمهوری

ادامه »

اسراییل, امریکا, جهان, خبر, لبنان

ابومازن: بار اول است که جهان مقابل اقدام آمریکا علیه بیت‌المقدس می‌ایستد

وی تأکید کرد: بیت‌المقدس همواره پایتخت فلسطین بوده است و تا ابد نیز پایتخت آن خواهد ماند. اکنون ۱۰۰ سال از بیانیه شوم بالفور سپری می شود. آمریکا گام به گام برای اجرای این بیانیه پیش رفت.   به نقل از النشره، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در جریان سخنان خود در نشست سازمان

ادامه »

اسراییل, امریکا, جهان, خبر, فلسطین