تاسیس پایگاه جدید آمریکا در عراق

به گزارش شبکه روسیا الیوم، فرحان محمد الدلیمی، عضو شورای الانبار اعلام کرد که ارتش آمریکا برای خود پایگاه جدیدی را در این استان واقع در غرب عراق ایجاد کرده است و این امر، سیطره نیروهای آمریکایی بر صحرای غربی واقع در حد فاصل الانبار و نینوا را تسهیل می‌کند.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, شمال غرب آسیا, عراق

رئیس شورای سوریه دموکراتیک: حضور آمریکا در شرق سوریه لازم است/ آمریکایی‌ها تا به امروز با ما صادق بوده‌اند

رئیس شورای سوریه دموکراتیک که شاخه نظامی شبه‌نظامیان همپیمان آمریکا محسوب می‌شود، تأکید کرد که حضور آمریکا در شرق سوریه ضروری است.

ادامه »

امریکا, ایران, جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا

ژنرال جوزف دانفورد؛ تصمیم پنتاگون برای تشکیل نیروی محلی ۴۰ هزار نفری در سوریه

ژنرال «جوزف دانفورد» رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا از تصمیم وزارت دفاع این کشور برای آموزش نظامی ۳۵ تا ۴۰ هزار نیروی محلی در شرق سوریه خبر داد.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا

روزنامه «کامرسانت»؛ هدف آمریکا تقسیم خاک سوریه است

رئیس ستادکل نیروهای مسلح روسیه تاکید کرد، مسکو اطمینان دارد هدف واشنگتن در سوریه مبارزه با داعش نبوده، بلکه ایجاد منطقه خودمختار از دمشق است و اقدامات آمریکا و ائتلاف بین‌المللی این کشور را در معرض تجزیه قرار داده است.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, روسیه, سوریه

روزنامه هاآرتص: حمله به سوریه یک شکست برای آمریکا بود

تارنمای روزنامه هاآرتص با درج اینکه حمله به سوریه شکستی برای ائتلاف تحت رهبری آمریکا بود، اذعان کرد: این حمله موشکی یک پیروزی برای بشار اسد رئیس جمهوری سوریه بود و نیت واقعی قدرت های غربی را فاش کرد.

 

تارنمای این روزنامه امروز یکشنبه، در تفسیری افزود: ‘حمله آمریکا، فرانسه و انگلیس به سوریه بیش از اینکه شکستی برای حکومت اسد باشد، یک شکست برای ائتلاف تحت رهبری دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بود’.

 

آمریکا سحرگاه شنبه به همراه متحدانش انگلیس و فرانسه، به بهانه حمله شیمیایی به دومای سوریه، سه نقطه در این کشور را هدف حمله موشکی و هوایی قرارداد.

 

تروریست های سوری مدعی شده اند که شهر دومای سوریه شامگاه شنبه هفته گذشته، هدف بمباران شیمیایی قرار گرفته و ‏در جریان آن 75 نفر کشته و ده ها تن دیگر زخمی شدند‎. این در حالیست که دولت سوریه، هر گونه دخالتی را در این حمله شیمیایی رد کرده است‎.‎‏

 

ایران و روسیه این حمله را محکوم کردند و در مقابل نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و شماری دیگر از متحدان آمریکا در منطقه از آن حمایت کردند.

 

هاآرتص در ادامه تفسیر خود نوشت: این قدرت ها متوجه نشده اند که حمله موشکی به پایتخت این کشورعربی، صرف نظر از عملکرد حکومت اسد، هرگز مردم آنها را در حمایت از این ائتلاف غربی به خیابان ها نخواهد کشاند. حتی دشمنان حکومت اسد اوضاع را مشکل دیدند تا برای حملات هوایی غربی ها شادی کنند.

 

این حمله مشابه اقدام نظامی فرانسه، انگلیس و اسرائیل در سال 1956 علیه جمال عبدالناصر رئیس جمهوری مصر برای بحران سوئز است که به گوش مردم دنیای عرب آشنایی دارد. با استقامت ملت مصر و حمایت شوروی، ناصر به یک پیروزی سیاسی دست یافت که در سراسر دنیای عرب، کشورهای آمریکای لاتین و آسیا محبوبیت به دست آورد. پیام این ماجرا آشکار بود؛ پیروزی ملت عرب مقابل قدرت های امپریالیستی که مبارزه برای کسب آزادی و استقلال سیاسی و اقتصادی را به ملت ها القا می کنند.

 

هاآتص: غربی ها کاری برای توقف کشتار یمن نکرده اند

 

در حالیکه غربی ها برای دفاع از حقوق بشر و ارزش های جهانی به خود افتخار می کنند، هیچ کاری را برای توقف کشتار در یمن انجام نمی دهند. اگر هدف آنها دفاع از حقوق بشر است توجه آنها همچنین باید به حکومت های عربستان و دیگر کشورهای عربی که دیکتاتوری اعمال می کنند، باشد.

 

آنها اگر دعوی دفاع از حقوق بشر می کنند، باید بدانند که مردم سوریه تفاوتی با مردم یمن یا فلسطین ندارد. رفتار رهبران غربی بار دیگر نشان داد که اقدام آنها برای به دست آوردن منافع روی نقشه است. هرکسی که به دنبال عدالت بیشتر در دنیا است ابتدا باید به مسائل کهنه تر در خاورمیانه مانند لزوم اعطای یک دولت مستقل به فلسطینی ها، بپردازد.

 

در سوریه و اکثر کشورهای عربی، از جمله آنها که مخالف حکومت اسد هستند، روشن است که حمله تحت رهبری آمریکا تغییری در توازن قدرت ایجاد نمی کند. بعید است که این حمله به یک توافقنامه جدید سیاسی منجر شود و در نهایت فقط برای نمایش قدرت این کشورها است.

 

ترامپ و شرکای او به فکر مردم سوریه نیستند، بلکه به فکر منافع خود و کشورهای ثروتمند عربی هستند. موضعی که آنها گرفته اند به تشکیل یک دولت دمکراتیک و آزاد در خاورمیانه نخواهد انجامید.

ایرنا

مادورو: «سگ‌های جنگ» از تجاوز به سوریه بهره می‌برند

به گزارش نووستی، «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهوری ونزوئلا طی اظهاراتی درباره تجاوز ایالات متحده، فرانسه و بریتانیا، گفت: «ما این حمله را اقدامی جنایتکارانه علیه ملت سوریه قلمداد می‌کنیم که با هدف ایجاد ترس و تروریسم انجام گرفته و مراکز علمی این کشور را نابود کرده است.»

ادامه »

امریکا, امریکای لاتین, انگلستان, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا, فرانسه

پیام حمایتی پسر جمال عبد الناصر برای اسد درباره حمله به سوریه

به گزارش شبکه خبری روسیا الیوم، عبد الحکیم عبد الناصر، پسر جمال عبد الناصر، رئیس جمهور فقید مصر در پیامی برای بشار اسد، رئیس جمهور سوریه ضمن محکوم کردن حمله سه‌گانه اخیر علیه این کشور، حمله سه‌گانه به مصر در سال ۱۹۵۶ را یادآور شد.

ادامه »

امریکا, انگلستان, جهان, خبر, سوریه, شمال افریقا, فرانسه, مصر

ژنرال انگلیسی: اسد که جنگ را برده چرا باید حمله شیمیایی کند؟!

به نوشته روزنامه دیلی میل، جاناتان شاو، رئیس سابق نیروهای ویژه انگلیس ادعای ترزا می، نخست وزیر انگلیس مبنی بر اینکه بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه عامل حمله شیمیایی در شهر دوما واقع در حومه دمشق بوده است، زیر سوال برد.

ادامه »

امریکا, انگلستان, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا

روسیه: حمله به‌سوریه توهین به‌ پوتین است و بی‌جواب نخواهد ماند

«آناتولی آنتونوف» با انتشار پیامی بر صفحه توئیتر خود در واکنش به حمله بامداد سه کشور آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه گفت: مسکو هشدار داده بود که این اقدامات بی پاسخ نخواهد بود.

ادامه »

امریکا, انگلستان, جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا