روزنامه «سندی‌تایمز»: غارت آثار باستانی افغانستان توسط نیروهای آمریکایی

وزارت دفاع انگلیس شواهدی را به پنتاگون ارائه کرد که نشان می‌دهد نیروهای آمریکایی در سال ۲۰۰۹ آثار باستانی متعلق به قرن هجدهم را از ولایت قندهار به‌تاراج برده‌اند.

 

بر اساس این شواهد نیروهای آمریکایی در سال۲۰۰۰۹ میلادی در شهرستان «میوند» در ولایت قندهار آثار باستانی متعلق به جنگ تاریخی میوند در قرن هجدهم را غارت کردند.

 

در سال ۱۸۸۰ میلادی جنگ شدیدی بین مجاهدین به‌رهبری «محمد ایوب خان» و نیروهای انگلیسی به‌فرماندهی «باروز» ژنرال انگلیسی در شهرستان میوند در می‌گیرد که بزرگترین شکست تاریخ نیروهای انگلیسی را رقم می‌زند.

 

در این درگیری مجاهدین افغان در آستانه شکست قرار می‌گیرند اما در نتیجه اشعار حماسی یک زن جوان موسوم به ملالی نورزی نیروهای انگلیسی با شکست روبه‌رو شده و منجر به بازپس‌گیری قندهار توسط مجاهدین می‌شود.

 

روزنامه «دیلی‌میل» نوشت: تسلیحات و اموال شخصی کسانی که در این جنگ کشته شدند همراه با اجسادشان در شهرستان میوند ولایت قندهار دفن شده بودند که از سوی نیروهای آمریکایی غارت شدند.

 

در شواهدی از سوی وزارت دفاع انگلیس آمده است که نیروهای آمریکایی با حفاری و برداشتن تسلیحات و اموال قربانیان جنگ میوند قوانین بین‌المللی را نقض کرده‌اند.

 

نیروهای آمریکایی بسیاری از اموال غارت‌شده را که بسیار قدیمی هستند به کلکسیونرها و یا در وب‌سایت‌های آن‌لاین به‌فروش رسانده‌اند.

 

روزنامه «سندی‌تایمز» تأکید کرد که وزارت دفاع انگلیس مدارکی را در این مورد به وزارت دفاع آمریکا سپرده و خواستار تحقیق درباره این غارتگری شده است.

 

بر اساس شواهد تاریخی مجاهدین افغان پس از پیروزی در نبرد میوند اجساد انگلیس‌ها را همراه با وسایل آن‌ها در محل نبرد دفن کرده و اموال آنها را غارت نکرده‌اند.

 

نیروهای آمریکایی که تحت عنوان مبارزه با تروریسم به این منطقه اعزام شدند با حفاری این اموال تاریخی را غارت کردند.

 

یک کلکسیونر تأیید کرد که اشیاء عتیقه مانند سکه، قسمت‌های باقی‌مانده از تفنگ، زنجیر ساعت را از یک سرباز آمریکایی که آنها را در افغانستان بر اثر حفاری به دست آورده بود خریداری کرده است.

 

این اشیاء عتیقه از نبرد تاریخی میوند که در کتاب‌های «شرلوک هولمز» به آن اشاره شده بسیار ارزشمند تلقی می‌شوند.

 

پیش از این نیز برخی از رسانه‌های بین‌المللی از غارت آثار باستانی افغانستان توسط نیروهای آمریکایی و ناتو در این کشور خبر داده بودند.

 

«راشاتودی» نیز چندی قبل در گزارشی از قاچاق آثار باستانی افغانستان توسط نیروهای خارجی به‌ویژه انگلیس افشاگری کرده بود.

 

افغانستان از نظر فرهنگی و تاریخی دارای میراث پرباری است اما بسیاری از آثار باستانی افغانستان به‌دلیل حمله نیروهای خارجی در گذشته یا به‌تاراج رفته‌اند و یا تخریب شدند.

تسنیم

دیدبان حقوق بشر: بی‌توجهی آمریکا به تلفات غیرنظامیان خشم مردم افغانستان را برانگیخته است

سازمان بین‌المللی دیدبان حقوق بشر اعلام کرد که بی‌توجهی نیروهای آمریکایی به تلفات غیرنظامیان در افغانستان نقض قوانین جنگی محسوب شده و خشم مردم نسبت به آمریکا را افزایش داده است.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جنوب آسیا, جهان, حقوق بشر, خبر

امریکا و ناتو در افغانستان شکست خورده‌اند

آلکساندر مانتیتسکی، سفیر روسیه در کابل در مصاحبه‌ای گفت، ماموریت غیر رزمی تحت رهبری ناتو در افغانستان در اجرای یکی از مهمترین اهدافش یعنی ایجاد سازمان‌های امنیتی قادر به پیشبرد جنگ ناکام مانده است.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جنوب آسیا, جهان, خاورمیانه, خبر, روسیه

کشتار غیرنظامیان توسط نیروهای وابسته به سیا در افغانستان

دفتر خبرنگاری پژوهشی افغانستان اعلام کرد که نیروهای ویژه وابسته به سازمان سیا در ولایت ننگرهار در ظرف دو ماه بیش از ۲۶۰ غیرنظامی افغان را به قتل رسانده است.   واحد نیروهای ویژه افغان وابسته به سازمان سیای آمریکا مسئولیت بسیای از عملیات‌های شبانه در ولایت‌های شرقی افغانستان را به عهده دارد.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جنوب آسیا, جهان, خبر