مصر: راه‌حل بحران سوریه سیاسی است / راه حل بحران یمن، نظامی نیست

«عبدالفتاح السیسی » رئیس جمهوری مصر امروز یکشنبه در دیدار «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه در مورد بحران در سوریه گفت:این بحران باید از طریق سیاسی حل شود.   به نقل از تارنمای خبری «المصدر» السیسی افزود: بحران در سوریه باید به گونه ای حل شود که ضمن حفظ یکپارچگی ارضی این کشور خواسته

ادامه »

الجزایر, جهان, خبر, سوریه, عربستان سعودی, فرانسه, لیبی, مصر

آغاز دیدار تاریخی رهبران دو کره در منطقه غیرنظامی

به نوشته روزنامه گاردین، کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی و مون جائه این، رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی امروز دیداری تاریخی در مرز دو کره داشتند و اکنون برنامه صبحگاهی آنها تکمیل شده است و طرفین برای صرف نهار جدا می‌شوند.

ادامه »

تشنج زدایی, جهان, خبر, شرق آسیا, کره جنوبی, کره شمالی

روزنامه «ایزوستیا»: چرا آمریکا درصدد اعزام نیروی ویژه به لیبی است؟

به عقیده کارشناسان، تصمیم آمریکا و متحدانش برای اعزام نیروی نظامی به لیبی برای مبارزه با تروریسم تنها یک بهانه است و آنها اهداف سیاسی دیگری را در این کشور دنبال می‌کنند.

 

روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو، به نقل از منابع خبری خود نوشت: نیروهای نظامی ویژه آمریکا و برخی متحدانش ازهم اکنون در خاک جمهوری عربی لیبی حضور داشته و به نیروهای محلی در مبارزه با گروه تروریستی داعش کمک می کنند.

 

این اطلاعات از سوی فرماندهی نیروهای نظامی آمریکا در قاره آفریقا نیز مورد تایید قرار گرفته است. این در حالی است که کارشناسان یادآور شده اند که مبارزه با تروریسم، تنها یک بهانه است و واشنگتن در عمل سعی دارد تا مواضع یکی از طرفین در مناقشه داخلی در لیبی را تقویت کند.

 

فرماندهی نیروهای نظامی آمریکا در قاره آفریقا طی بیانیه کوتاهی به درخواست «ایزوستیا» در مورد تفسیر اخبار منتشره در این رابطه پاسخ داده و با تاکید بر اینکه نظامیان آمریکایی برای حمایت از مبارزه با تروریسم در لیبی حضور دارند، نوشت: «تعداد نه چندان زیادی از نیروهای نظامی آمریکا برای تبادل اطلاعات با نیروهای محلی، به لیبی اعزام شده اند. و این اقدام در راستای تقویت مبارزه با داعش و دیگر گروههای تروریستی انجام شده است. ما به همراه شرکای خود در برخی کشورهای دیگر، از نیروهای لیبیایی وابسته به دولت آشتی ملی که در حال مبارزه با داعش هستند، حمایت می کنیم.»

 
حمایت آمریکا از یک طرف مناقشه در لیبی

 

این نکته در تفسیر فرماندهی نیروهای نظامی آمریکا در آفریقا جالب توجه است که این کشور هم از تلاش خود برای حمایت صرفا نیروهای دولت وفاق ملی صحبت می کند. این در حالی است که واشنگتن دیگر مراکز قدرت در لیبی را نادیده می گیرد: پارلمان لیبی و ارتش وفادار به آن به ریاست مارشال “خلیفه خلیفه”. لازم به یادآوری است که پارلمان لیبی نشستهای خود را در شرق این کشور برگزار می کند و دولت آشتی ملی را به رسمیت نمی شناسد. فرمانده ارتش لیبی بارها اعلام کرده که قصد دارد خاک این کشور را از وجود تروریستهای داعشی، اعضای «اخوان المسلمین» و دیگر گروهها، پاک کند.

 

لیبی نمونه دیگری از مداخله نظامی آمریکا خواهد شد

 

به عقیده “ویچسلاو ماتوزوف” کارشناس مسائل خاورمیانه و دیپلمات سابق روسیه، مبارزه با تروریستها، تنها بهانه ای برای آمریکاست تا به اهداف سیاسی خاص خود در لیبی دست یابد.

 

این کارشناس در گفتگو با ایزوستیا گفته است: «قضیه آن می شود که “فیاض سراج” رئیس دولت آشتی ملی حمایت کامل آمریکا را برای تقویت مواضع خویش در لیبی را بدست خواهد آورد. موضوع فعلا بر سر توانایی دولت آشتی ملی برای تعامل با نخست وزیر و مخالفان وی در مناطق شرقی، آنطور که توافقات بین المللی و تصمیم شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکید دارند، نیست، بلکه مسئله بر سر حمایت واشنگتن از یک طرف این مناقشه است. و این طرف خاص به دولت آمریکا وفادار بوده و دیگر نیروهای سیاسی در لیبی را قبول ندارد.

 

این کارشناس یادآور شد که “سرگئی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه نیز پیش از این گفته بود که کابینه وزراء در پایگاه نظامی در نزدیکی طرابلس تشکیل جلسه می دهد و حتی بر پایتخت لیبی هم کنترل کامل ندارد.

 

به گفته ماتوزوف، مبارزه با تروریسم تنها بهانه ای برای اقدامات آمریکا در سایر کشورهاست و عراق و افغانستان، نمونه بارز این مسئله هستند. ولی آنها با حضور نظامی در این کشورها، نه تنها مشکل تروریسم در آنجا را حل نکردند، بلکه مشکلات جدیدی را هم برای آنها به ارمغان آوردند. و لیبی هم که هنوز نتوانسته بر مشکلات بوجود آمده در این کشور در نتیجه حملات ناتو فایق آید، از این قائده مستثنی نخواهد بود.

تسنیم

سیف‌الاسلام قذافی: ایتالیا همچنان به‌سواحل لیبی به‌عنوان مستعمره خود نگاه می‌کند

«سیف الاسلام قذافی »پسر معمر قذافی در خصوص تحرکات جدید ایتالیا در خصوص لیبی گفت: ایتالیا علت اصلی ویرانی لیبی است و هنوز هم به سواحل لیبی به عنوان مستعمره خود نگاه می کند.   به نقل از روزنامه «الوطن» لیبی، سیف الاسلام ، سیاست ایتالیا در خصوص لیبی را استعماری و فاشیستی توصیف کرد

ادامه »

ایتالیا, جهان, خبر, لیبی

تونس مانع پیوستن 27 هزار تونسی به گروه های تروریستی شد

شبکه خبری روسیا الیوم به نقل از نماینده مجلس تونس اعلام کرد، وزارت کشور تونس مانع حضور 27 هزار شهروند این کشور در مناطق بحرانی سوریه، عراق، لیبی و پیوستن به گروه های تروریستی شده است.   روسیا الیوم روز جمعه به نقل از پایگاه خبری «انباء تونس» افزود: لیلی الشتاوی عضو کمیسیون تحقیق و

ادامه »

تروریسم, تونس, جهان, خبر

رأی الیوم: اجرای توافقنامه حفتر و السراج در لیبی بسیار دشوار است

پایگاه خبری «رأی الیوم » در تحلیلی در خصوص توافق امضا شده میان «فایز السراج» رئیس دولت وفاق ملی و ژنرال «خلیفه حفتر» فرمانده ارتش لیبی روز سه شنبه در فرانسه نوشت: این توافقنامه در برگیرنده بندهای جذابی است اما شانس موفقیت و عملی شدن آن بسیار کم است.   رأی الیوم نوشت: توافق آشتی

ادامه »

جهان, خبر, فرانسه, لیبی

ترامپ برای مداخله بیشتر در لیبی تلاش می‌کند

دولت ترامپ برای گسترش دایره مداخله خود در لیبی به بهانه وجود گروه‌های تروریستی و نگرانی نسبت به افزایش نفوذ روسیه تلاش می‌کند.   به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه فرامنطقه ای القدس العربی، یکی دیگر از دلایلی که آمریکا را به مداخله بیشتر در لیبی واداشته است، این است که بیشتر معاونان دونالد

ادامه »

امریکا, جهان, گزارش, لیبی