مخالفت واشنگتن با پیشنهاد مسکو برای مذاکرات صلح افغانستان

«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه اخیرا ضمن تاکید بر عدم تاثیرگذاری گزینه نظامی برای حل مشکلات افغانستان خواستار «آغاز هر چه زودتر مذاکرات مستقیم بین افغانستان و طالبان» شد تا جنگ داخلی این کشور پایان یابد.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جهان, خبر, روسیه

روزنامه «ایزوستیا»: آمریکا تمایلی به‌همکاری با روسیه در افغانستان ندارد

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه هفته گذشته به خبرنگاران گفته بود که روسیه آماده است تا برای مبارزه با تروریسم در افغانستان با آمریکا همکاری کند.

 

وی ضمن ابراز نگرانی از وضعیت آشفته امنیتی در افغانستان تاکید کرده بود که تلاش‌های مشترک روسیه و آمریکا در مبارزه با تروریسم در این کشور می‌تواند بسیار موثر واقع شود.

 

با این حال، روزنامه «ایزوستیا» به نقل از یک منبع در وزارت خارجه آمریکا نوشته است که واشنگتن تمایلی ندارد تا رویکرد جدیدی را برای همکاری با روسیه بویژه در افغانستان اتخاذ کند.

 

بر اساس این گزارش، وزارت خارجه آمریکا هیچ نقشی را برای روسیه در افغانستان در نظر نگرفته است و به دنبال همکاری با روسیه در افغانستان نیست.

 

این منبع تاکید کرده است که واشنگتن مطابق با استراتژی که پیش از این توسط ترامپ اعلام شده بود در افغانستان و کشورهای جنوب آسیا به حضور خود ادامه می‌دهد.

 

«ضمیر کابلوف» نماینده ویژه پوتین در امور افغانستان و از مقامات ارشد وزارت خارجه روسیه در این باره اظهارداشت که ما از این موضوع طوری نتیجه می‌گیریم که آمریکا علاقه‌ای به درک واقعیت‌ها در افغانستان ندارد.

 

وی با اشاره به عدم تمایل آمریکا با روسیه در افغانستان گفت: این رویکرد آمریکا در مبارزه با تروریسم بین‌المللی ناکارآمد است و نابودی تروریست‌ها در افغانستان نقش اساسی در شکست تروریسم دارد.

 

پیش از این نیز کابلوف بارها از مقامات آمریکایی خواسته بود تا جزئیات استراتژی جدید واشنگتن در افغانستان را با مسکو درمیان بگذارد و روسیه نیز به مبارزه با تروریسم در افغانستان کمک کند.

تسنیم

انفجارهای امروز کابل ۴۷ کشته و ۷۰ زخمی برجای گذاشت / داعش برعهده گرفت

به گزارش یورونیوز، وزارت بهداشت افغانستان اعلام کرد که در انفجارهای امروز (پنجشنبه) در کابل دست کم ۴۷ تن کشته و ۷۰ تن زخمی شدند. وزارت کشور افغانستان مجموع کشته‌ها و زخمی‌های این انفجارها را ۱۲۵ تن اعلام کرد.   به گفته مسؤولان افغان، دو انفجار در نزدیکی یک مسجد و دفتر رسانه‌ای رخ داد.

ادامه »

افغانستان, تروریسم, جهان, خبر

موافقت «اشرف غنی» با اجرای طرح کنترل حریم هوایی افغانستان

دفتر ریاست جمهوری افغانستان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که طرح اداره هوانوردی افغانستان برای کنترل حریم هوایی این کشور توسط رادارهای سراسری مورد تصویب قرار گرفته است.   این طرح اخیرا برای قانونمندسازی و نظارت بر پرواز هواپیماها و بالگردهای نظامیان خارجی مورد تصویت پارلمان افغانستان نیز قرار گرفته بود.   این در حالی

ادامه »

افغانستان, امریکا, تروریسم, جهان, خبر

آمریکا و ناتو درباره پرواز بالگردهای ناشناس و کمک به داعش پاسخ روشنی نداده‌اند

به گزارش «اسپوتنیک»، «ضمیر کابلوف» نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه و مدیر بخش آسیایی وزارت امور خارجه این کشور گفت که مسکو بارها نگرانی خود را از حمایت بالگردهای ناشناس از افراد وابسته به داعش در افغانستان ابراز داشته اما نیروهای خارجی مستقر در افغانستان در رابطه با این نگرانی واکنشی نشان نداده است.  

ادامه »

افغانستان, امریکا, تاجیکستان, تروریسم, جهان, خبر, روسیه

نگرانی روسیه از تمرکز داعش برافغانستان به‌دنبال شکست آنان در سوریه و عراق

به نقل از «آریانا»، «ولادمیر سفرانکوف» نماینده روسیه در سازمان ملل اعلام کرد: داعش پس از شکست در عراق و سوریه تلاش دارد تا در افغانستان مستقر شود.   وی افزود: این بار داعش بر افغانستان تمرکز کرده است و ما شواهدی داریم که نشان می‌دهد این گروه تروریستی در حال ایجاد پایگاه در افغانستان

ادامه »

افغانستان, امریکا, تروریسم, جهان, خبر, روسیه