اتحادیه عرب خواستار استقرار نیروهای بین‌المللی در خاک فلسطین شد

اتحادیه عرب خواستار استقرار دوباره نیروهای حافظ صلح بین‌المللی در خاک فلسطین و به ویژه در شهر “الخلیل” واقع در کرانه باختری شد.

ادامه »

اتحادیه عرب, اسراییل, امریکا, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, فلسطین

لوفیگارو؛ آمریکا و متحدانش دستکم در دو حادثه تنگه هرمز، دروغ‌هایی را به ایران نسبت داده‌اند

روزنامه فرانسوی لوفیگارو در گزارشی فاش کرد آمریکا و برخی متحدانش درباره دستکم دو حادثه در تنگه هرمز که به ایران نسبت داده شده است، دروغ پردازی کرده‌اند.

ادامه »

امریکا, انگلستان, ایتالیا, ایران, جهان, حضور نظامی, خاورمیانه, خبر, دانمارک, ژاپن, فرانسه

در ادامه پیشروی ارتش سوریه امروز پنج روستا در جنوب ادلب آزاد شد

نیروهای ارتش سوریه روز دوشنبه در ادامه پیشروی های تازه خود در استان ادلب در شمال غرب سوریه موفق شدند پس از ناکام گذاشتن عناصر تروریستی و نیروهای تحت حمایت ترکیه، چند روستا را در حومه جنوبی این استان آزاد کنند.

ادامه »

ترکیه, تروریسم, جهان, خاورمیانه, خبر, روسیه, سوریه

روزنامه الوطن سوریه: معامله قرن برای تغییر سرنوشت منطقه است

روزنامه “الوطن” سوریه نوشت: آنچه واشنگتن در طرح خود برای صلح بین فلسطین و اسراییل موسوم به “معامله قرن” ارائه کرده، چیزی جز تلاش جدید برای از بین بردن مسئله فلسطین و تغییر مسیر و سرنوشت منطقه نیست، اما به شهادت تاریخ سرنوشت خاورمیانه از این مسیر نخواهد گذشت.

 

به گزارش ایرنا، این روزنامه سوری امروز (یکشنبه) با اشاره به اینکه طرح معامله قرن هفته گذشته توسط “دونالد ترامپ” رونمایی شد، اضافه کرد: شاید بیشتر افرادی که از حدود ۱۰ سال پیش تا امروز نسبت به مسائل فلسطین بدبین بودند، این روز را از یاد نخواهند برد، روزی که تصویری از یک کشور عربی ظاهر شد و رییس جمهوری آمریکا، فلسطین را در ابعاد اسرائیل نقاشی کرده بود و آن را بیرون آورد تا راهکارهای خود را برای نهایی شدن قضیه هفتاد ساله اعلام کند، اما این بار با تدوین و مشارکت اسرائیلی – عربی.

 

الوطن اضافه کرد: چشم انداز طرح ترامپ با برده داری و دستکاری تاریخ و جغرافیای منطقه در آمیخته بود و به نظر می رسید طرح وی همانند آنچه که حدود یک قرن پیش اتفاق افتاد یعنی زمانی که ” آرتور جیمز بالفور ” وزیر وقت امور خارجه انگلیس سرزمین فلسطین را به یهودیان اعطا کرد تا یک نهاد برای آنها ایجاد کند و این ادامه دهنده میراث استعمار انگلیس برای حمایت از اسراییل و آزاد کردن دست درازی های این رژیم اشغالگر است.

 

نویسنده این مطلب با اشاره به اینکه طراحان معامله قرن با توجه به شرایط موجود بین المللی، عربی و فلسطین با تصور اینکه منطقه به ضعف و وابستگی بی سابقه رسیده و گزینه‌ها گم شده است و با در نظر گرفتن وضعیت مردمی که روی آن کار زیادی کردند تا به سطح “مرگ” ملی برسند و به دلیل خالی کردن میدان فلسطین توسط برخی کشورهای عربی منطقه، پیش بینی می کردند که این بار هیچ معترض یا مخالف برای فروش مقدسات مسلمانان و فروش مجدد فلسطین وجود ندارد، افزود: توصیف صحنه و تاریکی آن به معنای این نیست که آنچه می بینیم حقیقت است و اعتقاد به موفقیت در برنامه آمریکایی-اسرائیلی که سالها برای آن کار شده است، نخواهد توانست واقعیت جدیدی را به منطقه تحمیل کند.

 

الوطن در ادامه با طرح این پرسشها که “اگر به واقعیت برگردیم، آمریکا چگونه می تواند برنامه خود را عملی کند، آیا این “معامله” قابل اجراست و آیا پروژه های میلیاردی که کشورهای حوزه خلیج فارس متعهد به تأمین مالی آن هستند، چگونه اجرا خواهد شد، اضافه کرد: چه کسی برای اجرای آنها پای کار خواهد آمد، در حالیکه مالک ( فلسطینی‌ها)، این پیشنهادها و پروژه‌ها را رد می کند و حتی سرزمین‌هایی که اسرائیل و حامی آن یعنی آمریکا مالکیت آنها را جشن می گیرند، رد می‌کنند.

 

نویسنده در ادامه به حافظه تاریخی مردم منطقه اشاره کرد و نوشت: آیا سرزمین‌هایی که متعلق به ماست از حافظه ما خارج شده است، آیا اشغال جولان که هنوز برای باز پس‌گیری آن تلاش می‌کنیم را از یاد برده‌ایم.

 

این روزنامه سوری افزود: تصویری که آمریکا و اسراییل می خواهند با قدرت رسانه ای آن را ارائه دهند، حقیقی نیست و اینکه می خواهند وقت کشی کنند، پذیرفتی نیست ، ۴۰ سال از صلح مصر و اسراییل گذشته، اما مردم مصر هنوز موجودیت اسراییل را به رسمیت نمی‌شناسند، زیرا فراموش نمی کنند که سیل خون در سرزمین های عربی و فلسطینی به راه افتاده است و مردم فلسطین همچنان برای اعاده حقوق خود تلاش می‌کنند.

 

الوطن، قدرت رسانه‌ای برای اجرای معامله قرن و تحمیل طرح استعماری دیگر در منطقه را ناکار آمد دانست و اضافه کرد: داشتن قدرت رسانه‌ها برای ارائه تصویری که آمریکا و اسرائیل آن را می ببینند و همچنین به معنای گذر از صحنه‌های عادی سازی از زمان به زمان دیگر، پذیرفتنی نیست .

 

این روزنامه سوری نوشت: آنچه ترامپ به آن تکیه کرده است، موفقیت آمیز نیست و معادلات مردمی و تاریخی نشان می دهد که نقشه او ناموفق است و آنچه واشنگتن ارائه کرده چیزی جز تلاش جدید برای از بین بردن مسئله فلسطین و تغییر مسیر و سرنوشت منطقه نیست، اما به شهادت تاریخ سرنوشت خاورمیانه از این مسیر نخواهد گذشت.

تظاهرات در بیروت علیه سیاست‌های فقرافزای دولت و ادامه سهمیه‌بندی‌ طائفه‌ای در لبنان

تظاهرکنندگان لبنانی با حضور در خیابان اصلی بیروت مخالفت خود را با کابینه جدید به ریاست حسان دیاب و سیاست پولی و اقتصادی این کشور اعلام کردند.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, جهان, خاورمیانه, خبر, لبنان

با انتخاب توفیق علاوی به عنوان نخست‌وزیر جدید عراق، وی از معترضان خواست تا تحقق مطالبات در صحنه بمانند

«محمد توفیق علاوی» سرانجام پس از گذشت دو ماه از استعفای «عادل عبدالمهدی» و اختلاف نظر گروه های سیاسی امروز ( شنبه) از سوی رئیس جمهوری عراق به عنوان نخست وزیر جدید این کشور معرفی شد.

ادامه »

جهان, خاورمیانه, خبر, عراق

«بریکینگ دیفنس»؛ آمریکا ۳ پایگاه در مرز ایران و عراق احداث می‌کند

به گفته کارشناسان اسرائیلی، ایالات متحده برخلاف ادعای دونالد ترامپ در مورد عقب‌نشینی از منطقه خاورمیانه، در حال احداث دست‌کم سه پایگاه نظامی شبه‌دائمی در نزدیکی مرز جمهوری اسلامی ایران است.

ادامه »

اسراییل, امریکا, ایران, جهان, خاورمیانه, خبر, عراق