محمد بن‌سلمان: فلسطینی‌ها یا پیشنهادات را قبول کنند، یا ساکت باشند!

روزنامه اسرائیلی معاریو، به نقل از ولیعهد عربستان نوشت که مساله فلسطین اولویت نیست و فلسطینی‌ها باید ساکت شوند و از شکایت کردن دست بردارند.

ادامه »

اسراییل, امریکا, ایران, جهان, خبر, عربستان سعودی, فلسطین

وزیر دفاع آمریکا، درگیری نظامی ایران و اسرائیل را محتمل دانست

به نقل از جروزالم‌پست، «جیمز متیس»، وزیر دفاع آمریکا، روز گذشته پس از دیدار با «آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ اسرائیل در واشنگتن، درباره خطر درگیری مستقیم میان این رژیم و ایران در سوریه هشدار داد.

ادامه »

اسراییل, امریکا, ایران, جهان, خبر, فلسطین

درگیری تازه در نوار غزه با سه کشته و حدود هزار زخمی

بنا به گفته وزیر بهداشت اسرائیل در جریان تظاهرات فلسطینی‌ها در منطقه مرزی اسرائیل و نوار غزه، طی روز جمعه بر اثر شلیک سربازان اسرائیلی سه فلسطینی کشته و نزدیک به هزار نفر زخمی شدند.

ادامه »

اسراییل, تروریسم, خبر, فلسطین

به‌دلیل دنبال روی از ترامپ در مسئله فلسطین؛ رئیس‌جمهور رومانی استعفای نخست‌وزیر را خواستار شد

به گزارش ای‌بی‌سی‌نیوز، «کلاوس یوهانیس» رئیس‌جمهوری رومانی، امروز جمعه، از «ویوریکا دانیسلا» نخست‌وزیر خواست استعفا دهد؛ چرا که وی برای فعالیت در این سمت مناسب نیست.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, رومانی, شرق اروپا, فلسطین

روزنامه الدستور: قطعنامه مجمع عمومی درباره بیت‌المقدس الزام آور است

روزنامه الدستور چاپ امان با انتشار یادداشت “فاروق سعدالدین زیاده” نوشت: برخی رسانه های ارتباط جمعی جهان مدعی هستند که قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل در خصوص بیت‌المقدس که با 128 رای مثبت به تصویب رسید، الزام آور نیست. این درحالی است که قطعنامه این نشست الزام آور است چرا که نشست مزبور به صورت اضطراری و براساس قطعنامه 377 تحت بند” اتحاد برای صلح” برگزار شد و قطعنامه ای که درباره بیت‌المقدس به تصویب رسید با آرای مثبت بیش از دو سوم آراء اعضاء همراه بود. این مصوبه همچون قطعنامه های شورای امنیت دارای اهمیت است لذا براساس قطعنامه اخیر مجمع عمومی سازمان ملل اقدام “دونالد ترامپ” رئیس جمهور آمریکا درخصوص بیت‌المقدس باطل است و هچ جنبه قانونی ندارد. همچنین براساس این قطعنامه می‌توان علیه اسراییل در محاکم جنایی شکایت کرد بدون اینکه نگرانی از وتوی آمریکا یا هر کشور دیگری وجود داشته باشد.

 

اتحاد برای صلح

 

سفیر سابق اردن در سازمان ملل در صحفه توئیتر خود توضیح داد: وقتی که کره شمالی درسال 1950 به کره جنوبی حمله کرد، آمریکا می خواست تحت پوشش قطعنامه شورای امنیت، نظامیان خود را به شبه جزیره کره اعزام کند تا به نفع کره جنوبی وارد جنگ شوند که این قطعنامه با وتوی شوروی سابق مواجه شد. آمریکا مسئله را به مجمع عمومی سازمان ملل کشاند. استدلال آمریکا این بود زمانی که امنیت و صلح بین المللی با تهدید مواجه می شود، هیچ یک از اعضای شورای امنیت حق ندارد، در این راه مانع تراشی کند و از حق وتوی خود استفاد نماید و اجازه ندهد شورای امنیت دراین زمینه قطعنامه ای صادر کند. سپس کشورهای غربی خواستار نشست اضطراری مجمع عمومی سازمان ملل تحت عنوان” اتحاد برای صلح” شدند. در این نشست قطعنامه 377 با دو سوم آرای مثبت به تصویب رسید. در این قطعنامه آمده است درصورتی که صلح و امنیت جهانی با تهدید مواجه شود و یکی از اعضای دائمی شورای امنیت از تصویب قطعنامه ای در این رابطه جلوگیری کند، مجمع عمومی سازمان حق دارد با برگزاری نشست اضظراری این مخالفت را نادیده بگیرد و قطعنامه لازم را با رای مثبت دوسوم اعضا به تصویب برساند. این قطعنامه همچون قطعنامه های شورای امنیت دارای قدرت اجرایی است و می تواند با استناد به آن به فصل هفتم منشور سازمان ملل تمسک جست. براساس قطعنامه نشست اضطراری مجمع عمومی سازمان ملل بود که نیروهای نظامی این سازمان به شبه جزیره کره اعزام شدند.

 

اعزام صلحبان

 

وی با اشاره به جنگ کانال سوئز در سال 1956 افزود: در این سال فرانسه و انگلیس (هم پیمان و همراه اسراییل در حمله به مصر) با استفاده از حق وتوی خود در شورای امنیت اجازه ندادند صلحبانان سازمان ملل به مصر اعزام شوند و در حد فاصل خطوط تماس ارتش های مصر و اسراییل قرار بگیرند. دراین زمان بود که نشست اضظراری مجمع عمومی سازمان ملل تشکیل شد و با رای بیش از دوسوم اعضا با اعزام نظامیان صلحبان سازمان ملل به جبهه های جنگ مصر و اسرائیل موافقت کرد.

 

فریب رسانه ای

 

سعدالدین زیاده در پایان نوشت: رسانه های غربی و عربی صهیونیستی کوشش کردند اهمیت و شفافیت قطعنامه اخیر مجمع عمومی سازمان ملل در خصوص از بین ببرند. پس از صدور این قطعنامه خبرگزاری بریتانیایی رویترز اعلام کرد “قطعنامه های مجمع عمومی سازمان ملل الزام آور نیست و جنبه توصیه ای دارد.” بنگاه خبرپراکنی “بی بی سی” نیز همین شیوه را در پیش گرفت. شبکه خبر “سی ان ان” توضیح بیشتری درباره این قطعنامه داد البته بدون اینکه به قطعنامه 377 سال 1950 تحت عنوان ” اتحاد برای صلح ” اشاره ای بکند..

تسنیم

مورالس: گواتمالا کرامت خود را به آمریکا فروخت

شبکه خبری روسیا الیوم، ‘اوو مورالس’ در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: اقدام گواتمالا مغایر با قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل در این خصوص و اهانت آشکار به جامعه بین الملل است.   رئیس جمهور بولیوی با اظهار تاسف از اینکه برخی دولت ها کرامت خود را می فروشند تا کمک های مالی آمریکا

ادامه »

اسراییل, امریکا, بولیوی, جهان, خبر, فلسطین

چراغ سبز آمریکا برای انتخاب جانشین عباس

روزنامه “خلیج آنلاین” در گزارشی نوشت که دولت آمریکا به عواملش در منطقه برای انتخاب جانشین محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین چراغ سبز نشان داده است.   این روزنامه به نقل از منابع بلندپایه فلسطینی در تشکیلات خودگردان گزارش داد که انتخاب جانشین عباس به یکی از اولویت‌های اصلی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا

ادامه »

اسراییل, امریکا, جهان, خبر, فلسطین

مقام پیشین پلیس اسرائیل: حکم اتهامات نتانیاهو زلزله‌ای بر پا خواهد کرد

به نقل از جروزالم پُست، مقام پیشین در پلیس اسراییل در اظهاراتی اعلام کرد: در صورت اعلام شدن حکم اتهامات فساد مالی بنیامین نتانیاهو زلزله‌ ای شدید در اسرائیل بر پا خواهد شد.   بر اساس اعلام این منبع خبری تا کنون نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل ۷ بار به اتهام فساد مالی در پرونده های

ادامه »

اسراییل, جهان, خبر, فلسطین

پس از ترکیه، مالزی نیز در بیت‌المقدس شرقی سفارت این کشور در فلسطین را دایر می‌کند

به نقل از مرکز رسانه های بین‌المللی خاورمیانه، احمد زاهد حمیدی معاون نخست وزیر مالزی در یک نشست خبری از تأسیس سفارت این کشور در بیت‌المقدس شرقی خبر داد.   معاون نخست وزیر مالزی در ادامه افزود که به دنبال اقدام ترکیه، کابینه این کشور در چند روز آینده طرح پیشنهادی را با این موضوع

ادامه »

اسراییل, امریکا, ترکیه, جهان, خبر