رهگیری هواپیمای جاسوسی آمریکا توسط جنگنده‌های چینی درنزدیکی تایوان

ارتش چین روز جمعه فیلمی را منتشر کرد که در آن جنگنده‌های سوخوی ۳۰ و جی ۱۶ نیروی هوایی این کشور یک فروند هواپیمای جاسوسی آمریکا را در نزدیکی تایوان رهگیری کرده‌اند.

 

به گزارش ایرنا از “گلوبال تایمز”، در این فیلم خلبان چینی به هواپیمای آمریکایی هشدار می‌دهد تا از ورود به حریم هوایی چین خودداری کند.

 

بر اساس گزارش گلوبال تایمز رهگیری هواپیمای جاسوسی آمریکا در نزدیکی تایوان روز دوشنبه (۶ سپتامبر) اتفاق افتاده است.

 

این در حالی است که ارتش چین روز چهارشنبه گذشته اعلام کرد یک ناوشکن آمریکایی مجهز به موشک هدایت شونده را که به آب‌های سرزمینی چین در نزدیکی جزایر نانشا در دریای چین جنوبی تجاوز کرده بود از این منطقه اخراج کرده است.

 

آمریکا در سال ۱۹۷۹ رسما تحت سه اعلامیه رسمی مشترک واشنگتن با پکن، سیاست چین واحد را به رسمیت شناخت و روابط دیپلماتیک خود با تایوان را قطع کرد، اما با وجود تعهد رسمی واشنگتن به پکن، طی سال‌های اخیر روسای جمهور آمریکا از هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات اقداماتی مغایر با سیاست چین واحد از قبیل فروش تسلیحات نظامی و برقراری مراودات دیپلماتیک با تایوان انجام داده‌اند.

 

همچنین نیروی دریایی آمریکا چندین بار و به بهانه دفاع از آزادی ناوبری در آب‌های بین‌المللی و به قصد حمایت از جدایی‌طلبان تایوان، کشتی‌های جنگی خود را از تنگه تایوان عبور داده است.

ناوشکن آمریکایی پس از هشدار چین مجبور به ترک منطقه شد

یک مقام نظامی چین از ورود غیر قانونی یک ناو آمریکایی به حریم دریایی این کشور و رصد کامل تحرکات آن از سوی نیروهای چین و ترک منطقه از سوی این ناو پس از مواجهه با هشدارها خبر داد.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

رئیسان جمهوری آمریکا و چین درباره مسایل راهبردی گفتگو کردند

یکی از مقام‌های ارشد آمریکایی با اعلام این که روسای جمهوری ایالات متحده و چین بر ضرورت اجتناب از تبدیل شدن رقابت بین دو کشور به درگیری صحبت کردند، گفت: بایدن در تماس تلفنی با همتای چینی خود گفتگویی ۹۰ دقیقه‌ای داشت.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, تشنج زدایی, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

شبکه خبری چین: دوران آمریکا در افغانستان پایان یافته است

شبکه سی جی تی ان (CGTN) چین در گزارشی با اشاره به تحولات افغانستان و خروج نیروهای ناتو از این کشور نوشت دوران آمریکا در افغانستان و بسیاری از کشورهای منطقه پایان یافته است.

ادامه

اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, جهان, جهان غرب, چین, حقوق بشر, شرق اروپا, مقاله