رهبر کره‌شمالی: آمریکا دلیل تمام تنش‌ها در شبه‌جزیره کره است

رهبر کره‌شمالی خواستار تقویت قابلیت‌های نظامی کشورش برای مقابله با آنچه “نیروهای متخاصم” علیه پیونگ‌یانگ خواند، شد اما گفت این اقدام برای تدارک جنگی علیه کره‌جنوبی یا ایالات متحده نیست.

 

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری یونهاپ، این اظهارات کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی روز دوشنبه طی سخنانی در یک نمایشگاه توسعه دفاعی به مناسبت هفتاد و ششمین سالروز تاسیس حزب حاکم کارگران مطرح شد و در آنجا او از سئول و واشنگتن بابت مانورهای نظامی مشترک و توسعه تسلیحاتی انتقاد کرد.

 

کیم جونگ اون گفت: ایالات متحده مکرراً اعلام کرده است که با کشور ما دشمنی ندارد، اما هیچ زمینه رفتاری وجود ندارد که باور کنیم چنین نیست. برای فرزندانمان باید قوی باشیم. ما ابتدا باید قوی باشیم.

 

این اظهارات کمتر از دو هفته پس از آن مطرح شد که کره شمالی یک موشک ضد هوایی جدید آزمایش کرد و به عبارتی چهارمین پرتاب موشکی صرفا در ماه سپتامبر را انجام داد.

 

رهبر کره شمالی گفت: تهدیدات نظامی پیش روی کشور ما، نسبت به آنچه ما ۱۰ سال، پنج سال یا حتی سه سال پیش دیدیم، متفاوت است. تنشها در شبه جزیره کره به آسانی حل و فصل نخواهد شد و علت آن آمریکاست.

 

او سئول را به “دورویی و استانداردهای دوگانه” متهم کرد، چون مرتبا اقدام به تقویت قابلیت‌های نظامی خود می‌کند اما حرف از “صلح، همکاری و شکوفایی” میزند. کیم با ابراز تاسف گفت اگر کره جنوبی به “نقض حقوق ما در دفاع از خود” ادامه دهد، کره شمالی با “اقدامات شدید” پاسخ خواهد داد.

 

با این حال رهبر کره شمالی با تاکید بر اینکه ارتقای قابلیت‌های نظامی کشورش علیه کره جنوبی نیست، گفت “تاریخ وحشتناک” درگیری در میان مردمان همسان نباید “در این سرزمین” تکرار شود. کیم گفت: دشمن ما خود جنگ است، نه کشور خاصی یا نیروهایی مانند کره جنوبی و ایالات متحده. اما تلاش های خارجی ما برای صلح به هیچ وجه به معنای واگذاری حقوق ما برای دفاع از خود نیست.

فرمانده سابق پنتاگون: چین در زمینه هوش مصنوعی آمریکا را شکست داده است

فرمانده سابق بخش نرم‌افزاری پنتاگون گفت، چین توانسته آمریکا را در حوزه‌های مربوط به هوش مصنوعی شکست دهد و این برتری را مقدمه برتری چین در عرصه جهانی توصیف کرد.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, تحلیل, جهان, چین, دانش, شرق آسیا

واکنش چین به حادثه برای زیردریایی اتمی آمریکا در دریای چین جنوبی

سخنگوی وزارت خارجه چین امروز (جمعه) گفت، دولت آمریکا باید جزئیات مربوط به حادثه پیش آمده برای زیردریایی اتمی خود را که در دریای چین جنوبی اتفاق افتاد، منتشر کند.

ادامه

استرالیا, امریکا, انگلستان, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

وال‌استریت ژورنال: آمریکا محرمانه نظامیان تایوان را آموزش می‌دهد

روزنامه وال‌استریت ژورنال با استناد به چند مقام دولتی آمریکایی که هویت‌شان فاش نشده می‌گوید گروهی از یگان‌های ویژه ارتش ایالات متحده از یک‌سال پیش به صورت محرمانه نظامیان و نیروی دریایی تایوان را آموزش می‌دهند.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, تایوان, جهان, چین, حضور نظامی, شرق آسیا, گزارش