موافقت دادگاه کیفری بین‌المللی با آغاز تحقیقات درباره جنایات جنگی در افغانستان

قضات دادگاه کیفری بین‌المللی امروز (پنج‌شنبه) اجازه آغاز تحقیقات درباره اتهامات جنایات جنگی در افغانستان توسط طالبان، نیروهای افغان و نیروهای نظامی و اطلاعاتی آمریکا را صادر کردند.

ادامه »

اتحادیه اروپا, افغانستان, امریکا, جنایات جنگی, جنوب آسیا, جهان

رئیس آکادمی مطالعات ژئوپلیتیک روسیه: امضای توافقنامه با طالبان نشانه دورویی آمریکاست

رئیس آکادمی مطالعات ژئوپلیتیک روسیه به امضای توافقنامه صلح بین آمریکا و گروه طالبان اشاره کرد و آن را نشانه دیگری از حمایت واشنگتن از تروریسم و دورویی این کشور خواند.

ادامه »

اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, ایران, تروریسم, جنوب آسیا, خبر, روسیه, سوریه

صاحبنظران روس: موافقتنامه بین طالبان و آمریکا برای اهداف تبلیغاتی ترامپ امضا شد

مقام‌ها و کارشناسان روس معتقدند که موافقتنامه صلح بین آمریکا و گروه طالبان برای اهداف تبلیغاتی ترامپ امضا شده است.

ادامه »

افغانستان, المان, امریکا, تروریسم, جنوب آسیا, جهان, حضور نظامی, روسیه, نروژ

بازهم توطئه امریکا؛ مذاکراتی که امریکا با طالبان پیش‌برد به‌امضای توافقنامه صلح با امارات اسلامی افغانستان انجامید

مقامات آمریکایی و طالبان سرانجام روز شنبه ۱۰ اسفند (۲۹ فوریه) در دوحه، پایتخت قطر توافقنامه‌ای را برای پایان دادن به درگیری‌های نوزده ساله در افغانستان امضا کردند.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, تروریسم, جنوب آسیا, جهان, حضور نظامی, خبر

اگر بازشماری آرا افغانستان به‌درستی انجام می‌شد نتیجه انتخابات تغییرمی‌کرد

معاون کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان گفت که بازشماری آرا به درستی انجام نشده است و در صورت بررسی صحیح آرا نتیجه انتخابات این کشور تغییر می‌کرد.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جنوب آسیا, جهان

رهبر حزب کنگره ملی؛ باید بیش از هر چیز برای آزادی افغانستان کمر بسته و ‌دست اشغالگران را کوتاه کنیم

«دونالدترامپ» رییس‌جمهوری آمریکا آخر هفته گذشته در یک سفر از پیش اعلام نشده و غیرمنتظره وارد فرودگاه بگرام بزرگترین پایگاه نظامیان آمریکا در افغانستان شد و در این سفر دو ساعته با اشرف غنی در همین پایگاه دیدار کرد که به اعتقاد بیشتر شخصیت‌های افغان سفری تحقیرآمیز برای افغانستانی‌ها و برخلاف عرف دیپلماتیک بوده است.

 

کارشناسان امور بین‌الملل از سفر «دونالد ترامپ» به یک پایگاه نظامی در افغانستان و دیدار با اشرف غنی به شدت انتقاد کرده و این عمل وی را برای افغانستان تحقیر آمیز عنوان کرده‌اند.

 

هرچند سفر مقامات بلند پایه خارجی طی ۱۸ سال گذشته در افغانستان همواره بدون اطلاع و هماهنگی قبلی صورت گرفته است اما اینکه رئیس جمهوری آمریکا با همتای افغان خود در پایگاه نظامی‌اش ملاقات کند، واکنش برانگیز شده است.

 

بنا بر اعلام کاخ سفید، این سفر ترامپ با هدف سرکشی به نظامیان آمریکایی به مناسبت عید شکرگزاری صورت گرفت. ترامپ در جریان این سفر در پایگاه نظامیان آمریکایی در «بگرام» که بزرگترین پایگاه این کشور در افغانستان است، حضور یافت و با اشرف غنی در همین پایگاه ملاقات کرد.

 

مشاور کرزی: رفتار ترامپ نقض حاکمیت ملی افغانستان بود

 

«عبدالکریم خرم» مشاور حامد کرزی، رئیس جمهور سابق افغانستان گفت: از ابتدا تا انتهای سفر ترامپ به بگرام نقض قوانین دیپلماتیک و حاکمیت ملی افغانستان بود.

 

بعد از پایان سخنان «اشرف غنی» رئیس جمهور، ترامپ از سربازان خواست که جایی برای وی باز کرده و غنی به میان سربازان و در پشت سر رئیس جمهور آمریکا قرار می‌گیرد که این موضوع خشم مردم را در شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشته است.

 

حرم در این رابطه گفت: تمام چیزهای که در هنگام سفر شب گذشته ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به پایگاه نظامی بگرام رخ داد، از ابتدا تا انتها همگی برخلاف دمکراسی و عرف دیپلماتیک بود.

 

**احمد سعیدی کارشناس روابط بین الملل: رفتار ترامپ با غنی تحقیر کننده بود

 

سعیدی کارشناس امور بین الملل، استاد دانشگاه و دیپلمات سابق افغانستان در پاکستان در واکنش به این سفر رئیس جمهوری آمریکا در صفحه اجتماعی خود نوشته است که ترامپ اخلاق دیپلماتیک را را رعایت نکرده است.

 

به باور سعیدی هرچند رئیس جمهوری آمریکا برای سپری کردن مراسم دینی خود به نام «شکرگزاری» و دیدار با نظامیان خود وارد این پایگاه شده بود اما می توانست بدون اینکه رئیس جمهوری افغانستان را به بگرام بخواهد، به کاخ ریاست جمهوری رفته و ملاقات را انجام می‌داد.

 

سعیدی تأکید کرده است که اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان و نماینده یک ملت است و رفتن وی به پایگاه نظامیان آمریکایی در بگرام و شیوه رفتارش را بطور کامل نادرست بوده است.

 

وی نوشته است که ترامپ در این دیدار که حداقل باید دو میز خطابه می گذاشت تا هردو رئیس جمهور در عقب آن ایستاد می شدند اما رئیس جمهوری افغانستان در کنار نظامیان آمریکایی ایستاده بود.

 

سعیدی تأکید کرده است که با همه مخالفت هایی که با عملکردهای دولت وحدت ملی به رهبری اشرف غنی دارد اما توهین و تحقیر را به رئیس جمهور افغانستان ناروا می‌داند.

 

سعیدی تصریح کرده است که این رفتار اهانت آمیز و غیردیپلماتیک مقامات آمریکایی را نه تنها به رئیس جمهور بلکه اهانتی به همه ملت افغانستان می‌داند.

 

** «عبدالطیف پدرام» فعال سیاسی: ترامپ مردم افغانستان را تحقیر کرد

 

پدرام یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ششم مهرماه و رهبر حزب کنگره ملی افغانستان هم به سفر ترامپ به پایگاه هوایی بگرام این کشور واکنش نشان داده است.

 

پدرام نیز در صفحه اجتماعی خود نوشته است که حضور مالکانه‌ ترامپ در بگرام تحقیر مردم افغانستان بود.

 

وی نوشته است که ترامپ آگاهانه و از سر قصد به کسی که ادعای زعامت مملکت را دارد توهین کرد و به جهان نشان داد که به سران حکومت افغانستان ارزشی قایل نیست.

 

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزوده است: وقتی برخورد آمرانه‌ ترامپ در بگرام را دیدم اعتقاد ام محکم تر شد که بگویم برای یک کشور در بند هیچ چیزی مهم تر از مبارزه برای حفظ استقلال آن نیست.

 

وی اضافه کرده است که ما باید بیش از هر چیز برای آزادی سرزمین مان کمر بسته و ‌دست اشغالگران را کوتاه کنیم.

 

**روزنامه صبح کابل: نباید چنین حقارتی از سوی دولت پذیرفته می‌شد

 

روزنامه «صبح کابل» هم در این رابطه نوشته است که در قلمرو سیاسی یک کشور که ادعای استقلالیت دارد، نباید چنین حقارتی از طرف دولت کابل پذیرفته می شد.

 

این روزنامه افزوده است: این ‌که چرا، اشرف غنی برای دیدار با ترامپ به پایگاه نظامی بگرام رفته، پاسخ روشنی وجود ندارد؛ اما گمانه ‌زنی‌ها بر این است که دولت افغانستان در تدابیر امنیتی و تشریفاتی، ظرفیت و توانایی لازم را ندارد و به همین خاطر، ترامپ در یک سفر غیر رسمی به کابل آمده است.

 

در سال ۱۳۹۳ بارک اوباما رئیس جمهوری سابق آمریکا هم سفری به پایگاه هوایی بگرام افغانستان داشت و از «حامد کرزی» رئیس جمهوری سابق خواسته بود که با او در این پایگاه دیدار کند اما حامد کرزی این دیدار را رد کرده بود.

 

سفر ترامپ به افغانستان با چراغ خاموش

 

به گفته خبرنگاران همراه ترامپ، سفر وی به صورت کاملا امنیتی صورت گرفته و خبرنگاران تا دقایقی پیش از انتشار خبر مربوط به آن منع شده بودند.

 

پیش از فرود هواپیمای حامل ترامپ، تمام چراغ‌های داخل هواپیما خاموش شده و گوشی‌های همراه و دیگر تجهیزات خبرنگاران که ممکن بوده سیگنالی صادر کنند هم به طور موقت ضبط شده بود.

 

هواپیمای ترامپ در پایگاه هوایی «بگرام» فرود آمده و او آنجا به مناسبت روز شکرگزاری از نظامیان آمریکایی سرکشی کرده و سخنرانی کوتاهی هم انجام داد.

 

این نخستین سفر دونالد ترامپ به افغانستان بود و جنرال مارک میلی؛ رییس ستاد مشترک نیروهای آمریکایی که یک روز پیش به افغانستان آمده بود، از ترامپ استقبال کرد. او سپس با اشرف غنی در همین پایگاه دیدار کرد.

 

رییس‌جمهوری آمریکا گفته است که مذاکرات صلح با طالبان را از سر گرفته، چراکه اعتقاد دارد این گروه خواستار دستیابی به توافق صلح با آمریکاست.

 

ترامپ تأیید کرده است که قصد دارد تعداد نیروهای آمریکایی در افغانستان را به هشت هزار و ۶۰۰ نفر کاهش دهد.

ایرنا

شکاف طبقاتی در هند؛ یک درصد قشر ثروتمند ۵۳درصد از ثروت این کشور را در اختیار دارند

تحقیقات اجتماعی انجام شده در این کشور با بیش از یک میلیارد نفر جمعیت به دو چالش خاص اشاره می‌کنند؛ نه تنها ثروتمندان این کشور دارای ثروت و درآمد نامتناسب با سایر جامعه هستند، بلکه درآمد سرانه در ایالت‌ها به شدت متفاوت است و به الگوی نگران کننده رشد برخی ایالت‌های هند به قیمت عقب

ادامه »

جنوب آسیا, جهان, حقوق بشر, فقر, هندوستان

عقب‌نشینی آمریکا؛ هند با خرید اس ۴۰۰ از روسیه تحریم نمی‌شود

یک مقام ارشد آمریکایی اعلام کرد، دولت این کشور به دنبال تحریم هند به دلیل خرید سامانه موشکی «اس ۴۰۰» از روسیه نیست اما واشنگتن با دهلی‌نو توافق دفاعی امضا خواهد کرد تا روسیه نتواند به فناوری آمریکایی دست یابد.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, جنوب آسیا, جهان, خبر, روسیه, هندوستان