نقش و اهمیت نیروهای چپ، در برپایی «اتحادهای تاکتیکی» در مبارزه برای دموکراسی، عدالت اجتماعی، و دفاع از حق حاکمیت ملی

دیکتاتوری حاکم بر کشور با گذشت هرروز، به‌موازات ژرفش بحران‌های سیاسی و اقتصادی‌اش با چالش‌هایی پیچیده‌تر و فزاینده‌تر روبرو می‌شود.

ادامه »

ایران, سیاسی, مقاله

نقش اساسیِ مبارزات صنفی زحمتکشان، در تشکیلِ جبههٔ وسیع علیه دیکتاتوری ولایت فقیه

با شدت یافتن فشار مستقیم بر وضعیت معیشتی لایه‌ها و طبقه‌های مرتبط با کار و تولید یعنی اکثر مردم در ماه‌های اخیر، صحنه سیاسی کشور گسترش سریع حرکت‌های اعتراضی از جانب طیف‌هایی گونه‌گون از زحمتکشان مزدبگیر و حقوق‌بگیر را شاهد بوده است که با تهدید، سرکوب، و پیگرد نیروهای انتظامی- امنیتی “نظام” پاسخ داده شده

ادامه »

امریکا, ایران, سیاسی, مقاله

رهبر حزب پادگانی

امروز همایشی صدهزار نفره در آزادی برگزار شد. جوانانی بسیجی از سراسر کشور آمده بودند تا رهبر انقلاب را ببیند و سخنان او را گوش دهند و اقتدار ایران را به چشم جهانیان و خصوصا دشمنان به نمایش بگذارند.

 

از یک هفته قبل تبلیغات برای این همایش شروع شد، پوسترها، جملات شاعرانه، شعار و … . اما این همایش را می توان بیشتر گردهمایی جوانان احزاب پادگانی با حضور رهبرشان دانست، رهبری که توان حضور در هر کنگره را ندارد و هر ۲۰ سال می تواند در حزب خود حضور یابد و سخن بگوید.

 

آزادی پر شده بود از زنان، اما زنان دیگری که شاید کمتر حسرت نشستن بر روی آن سکوها را داشتند و حتی مطالبه گران حضور در آزادی را نیز سرکوب می کردند. و در مقابل زنان دیگری بودند با حسرت و طعنه و خشم از پای مانیتورها آنان را نظاره می کردند. بسیاری از آن زنان حاضر در آزادی امروز پس از آنکه به خانه برگشتند نیشتری به قلب زنان دیگر زدند که “دیدید بی هزینه به آزادی رفتیم.” نیشتری که فضای مجازی را پر از کینه و فحاشی کرد و بر دو قطبی ها دامن زد.

 

امروز بی هیچ فراخوان عمومی، بی آنکه مردم کوچه و خیابان حضور داشته باشند، بی آنکه دانشجویان و منقدین حضور داشته باشند، مانور اقتدار برپا شد. آزادی پر شد از بسیجی هایی که هفته‌هاست برای حضور در این مراسم آماده می شوند، بسیجی هایی که از اول هفته آماده‌ی حضور در تهران شده اند، بسیجی‌هایی همراه با سردارانشان که مشخص نیست امروز نماد اقتدار کدام و ملت و سرزمین بودند؟

 

اگر بنا بود پس از حملات تروریستی و پس از تحرکات ترامپ و همپیمانان جنگ طلبان، همایش اقتداری برگزار شود، اگر قرار بود جواب تهدیدهای اسرائیل داده شود، اگر قرار بود گفته شود که تحریم ها بی فایده است و ملت ایستاده اند، امروز باید همه حضور می‎یافتند، باید فراخوانی داده میشد برای حضور همه ی مردم، دانشجویان، منتقدان، زندانیان از حبس آزاد شده، روزنامه نگاران و …

 

اما امروز دو قطبی بین مردم پررنگ تر شد، آیت الله خامنه ای یک بار دیگر نشان داد که فقط رهبر جریان خاصی است. در جمع آنان حضور پیدا میکند و برای آنان سخن می‌گوید. او که همیشه خود با دو قطبی کردن انتخابات مخالفت کرده است پیش از هرکس دیگر در جهت دو قطبی شدن جامعه قدم بر میدارد. در واقع او با رفتن در نقش رهبر حزب پادگانی اما با فرمان دادن برای یک ملت باعث انشقاق در جامعه گشته است.
کلمه

واکاوی شعارِ «دشمن ما همین‌جاست،‌ دروغ میگن آمریکاست»

با گذشت هرروز رویدادهایی گونه‌گون‌تر و مخاطره‌انگیزتر تحولات و آینده میهن‌مان را زیر نفوذ و اثرشان درمی‌آورند. وجه مشترک این تحولات و تأثیر آن‌ها بر زندگی اکثر مردم و منافع ملی ایران، منفی و مخرب بودن آن‌ها است.

ادامه »

افغانستان, امریکا, ایران, خاورمیانه, سیاسی, لیبی, مقاله

سعید مدنی: آقایان در جایگاهی نیستند که مردم را دعوت به صرفه‌جویی کنند

سعید مدنی، جامعه شناس و پژوهشگر علوم اجتماعی ضمن تاکید بر ضرورت اصلاح و تغییر روابط و قوانین و ساختارهای موجود برای بهبود وضعیت کشور، گفت: از آقای نوبخت و وزیر بهداشت گرفته تا آقای ولایتی در موضع و جایگاهی نیستند که مردم را دعوت به صرفه جویی یا عدم اسراف کنند.

ادامه »

ایران, دیدگاه, سیاسی, گفتگو

سیستم کوپنی توزیع کالاهای اساسی، راهکاری عملی به‌نفع قشرهای محروم جامعه

روزنامه اعتماد، ۱۵ شهریورماه، می‌نویسد: “روز گذشته محمد ‌باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه به مجلس رفت تا در مورد طرح تأمین كالاهای اساسی به نمایندگان گزارش دهد كه درنهایت نمایندگان مجلس ضمن مخالفت با كلیات طرح تأمین كالاهای اساسی این طرح را از دستور كار مجلس خارج كردند.

ادامه »

اقتصادی, ایران, خبر, مقاله

روحانی؛ به میز مذاکره‌ای که آن را برهم زدید بازگردید

اجلاس سالیانه سازمان ملل با گفت و گوی رییس جمهور آمریکا و ایران البته نه به صورت مستقیم بلکه از پشت تریبون صحن سازمان ملل همراه بود. روحانی در بخشی از سخنرانی خود ترامپ را خطاب قرار داد و گفت برای گفت و گو نیازی به عکس دونفره نیست و از پشت همین تریبون هم

ادامه »

امریکا, ایران, جهان, خبر, سوریه, سیاسی