شکایت علیه دولت فرانسه به خاطر فروش سلاح به عربستان و امارات

دو جمعیت حقوقی که پیشتر از دولت فرانسه خواسته بودند فروش سلاح به عربستان و امارات را متوقف کند و تاکنون جوابی نگرفته‌اند، اعلام کردند در این رابطه از دولت شکایت می‌کنند.

ادامه »

المان, امارات, جنوب غرب آسیا, جهان, خبر, عربستان سعودی, غرب اروپا, فرانسه

مقام آلمانی: تحریم‌ها علیه روسیه موفق نبوده و باید کاهش یابند

به نقل از روزنامه “دی ولت” آلمان، ” مانوئلا اشوسیگ”، معاون حزب سوسیال دموکرات آلمان خواستار آمادگی برای مذاکرات بیشتر با روسیه کاهش تحریم های اروپا علیه مسکو شد.

ادامه »

المان, تشنج زدایی, جهان, خبر, روسیه, غرب اروپا

مخالفان «می» در انتخابات شورای محلی انگلیس پیروز شدند

نتایج منتشرشده از انتخابات محلی و انتخابات مربوط به‌گزینش شهرداران شماری از شهرهای انگلیس، ولز و اسکاتلند، در روز شنبه مؤید پیروزی حزب کارگر و مخالف حزبی تزرا می نخست وزیر کنونی این کشور است.   به گزارش روز شنبه ایرنا، بر اساس نتایج اعلام‌شده، حزب کارگر به رهبر جرمی کوربین با 2 هزار و

ادامه »

انگلستان, جهان, خبر, غرب اروپا

گروه جدایی‌طلب “اتا” در اسپانیا انحلال کامل خود را اعلام کرد

به گزارش خبرگزاری فرانسه روز چهارشنبه (۲ مه/۱۲ اردیبهشت) سازمان زیرزمینی “اتا” که در منطقه باسک اسپانیا سال‌ها برای استقلال از دولت مرکزی اسپانیا مبارزه کرده بود، به طور کامل به فعالیت خود خاتمه داد.

ادامه »

اسپانیا, جهان, خبر, غرب اروپا

جرمی کوربین، استعفای وزیر کشور انگلیس را خواستار شد

جرمی کوربین رهبر دومین حزب سیاسی انگلیس روز چهارشنبه در اظهاراتی تند درباره سیاست‌های ضد مهاجرتی دولت محافظه‌کار «ترزا می» رسماً خواستار کناره‌گیری وزیر کشور انگلیس شد.

 

جرمی کوربین که در نشست پرسش و پاسخ از نخست وزیر انگلیس در پارلمان سخن می‌گفت، یادآور شد که «می» در دوران تصدی وزارت کشور در سال 2013، با اجرای سیاست‌های سخت‌گیرانه مهاجرتی، فضای نفرت و بیگانه هراسی را در جامعه تشدید کرد.

 

وی اظهار کرد که «امبر راد» وزیر کنونی کشور انگلیس سیاست‌های دوران «می» را ادامه و با وضع قوانین سخت‌گیرانه، شرایط را دشوارتر کرده است.

 

کوربین در ادامه با اشاره به رسوایی اخیر وزارت کشور درباره مهاجران «نسل ویندراش» پرسید: که آیا زمان آن فرا نرسیده که وزیر کشور در اقدامی مسؤولانه از مقام خود کناره‌گیری کند؟

 

وزارت کشور انگلیس اخیراً هزاران کارت ورودی متعلق به اعضای گروهی موسوم به «نسل ویندراش» را نابود کرده که این اقدام، اثبات حقوق شهروندی اعضای فاقد ویزای نسل ویندراش را سخت‌تر می‌کند.

 

این افراد کسانی هستند که از کشورهای کارائیب در دهه‌های 50 و 60 میلادی به همراه والدین خود همزمان با نخستین موج مهاجرت‌ها از کشورهای همسود (تشکلی عمدتاً از مستعمره‌های سابق بریتانیا) به انگلیس آمده بودند.

 

این مسأله سبب شد تا فشار افکار عمومی در انگلیس نسبت به سیاست‌های مهاجرتی دولت افزایش یابد و چندین نشست اضطراری در پارلمان انگلیس به‌ منظور رسیدگی به وضع اقامت «نسل ویندراش» برگزار شود.

 

رهبر حزب کارگر هفته گذشته نیز در اظهاراتی در پارلمان، عملکرد دولت در این‌باره را شرم‌آور خوانده و گفته بود: اقدام دولت انگلیس از روی سنگدلی و مایه نامیدی است. وی تصریح کرد: نخست‌وزیر انگلیس دولتی را اداره می‌کند که بی‌رحم و بی‌کفایت است.

 

«راد» دوشنبه گذشته مجبور شد تا رسماً از اتباع یادشده عذرخواهی و دستورالعملی را صادر کند که بر اساس آن هزینه تقاضا و برخی دیگر از شرایط لازم برای دریافت تابعیت انگلیسی این افراد حذف شود.

 

وی گفت که دولت به حل کامل این مسأله متعهد است و دستورالعمل جدید، نشان‌دهنده عزم کشور در جهت تصحیح اشتباهات گذشته است.

 

«می» نیز پیش تر در حاشیه نشست سران کشورهای مشترک‌المنافع در لندن از رهبران کشورهای کارائیب به علت برخورد وزارت کشورش عذرخواهی کرده بود.

 

ناظران بر این باورند که سیاست‌های ضد مهاجرتی دولت «می»، منجر به ایجاد فضای تنفر و تشدید بیگانه هراسی در جامعه شده است. آن‌ها همچنین معتقدند که این مسأله پس از رأی مردم انگلیس به خروج از اتحادیه اروپا تاکنون نمود بیشتری پیداکرده و سبب تجلی اندیشه‌های راست افراطی در کشور شده است.
ایرنا

در سالگرد رهایی از فاشیسم؛ ایتالیایی‌‌ها پرچم فلسطین را برافراشتند

ده‌ها هزار ایتالیایی روز چهارشنبه هفتاد و سومین سالگرد رهایی از فاشیسم و رژیم فاشیستی ‘بنتیو موسولینی’ را با برگزاری راهپیمایی سراسری و با برافراشتن پرچم فلسطین جشن گرفتند.

ادامه »

اسراییل, ایتالیا, جهان, خبر, فلسطین

ایتالیایی‌ها علیه حضور نظامی آمریکا دراین کشور تظاهرات کردند

در پی فراخوان کمیته موسوم به ‘NoMuos/NoSigonella’ ده ها تن از مردم ایتالیا در جزیره سیسیل در جنوب این کشور ، علیه جنگ در سوریه و پایگاه های نظامی آمریکا در ایتالیا تظاهرات کردند.

ادامه »

اسراییل, اعتراضات اجتماعی, امریکا, انگلستان, ایتالیا, جهان, خبر, سوریه, فرانسه, فلسطین

بریتانیا: محل ساخت عامل اعصاب مورد استفاده در حمله به‌اسکریپال مشخص نیست

به گزارش خبرگزاری تاس، «پیتر ویلسون» نماینده بریتانیا در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی امروز چهارشنبه، گفت بازرسان این سازمان نتوانستند کشور محل ساخت عامل اعصاب مورد استفاده در حمله به «سرگئی اسکریپال» جاسوس سابق روس و دخترش را کشف کنند.

ادامه »

انگلستان, جهان, حقوق بشر, خبر, غرب اروپا

می‌توان عربستان سعودی را نیز برای کاربرد بمب‌های ممنوعه مورد حمله هوایی قرار داد

‘جرمی کوربین’ رهبر حزب کارگر انگلیس در انتقاد از اقدام بدون مجوز دولت ‘ترزا می’ در بمباران سوریه به بهانه کاربرد سلاح شیمیایی و رفتار متناقض این کشور در قبال یمن گفت: همانگونه که نخست وزیر تصریح کرد، می توان عربستان سعودی را نیز برای کاربرد بمب های ممنوعه مورد حمله هوایی قرار داد.

ادامه »

انگلستان, جهان, خبر, سوریه, عربستان سعودی