رهبران حزب نئونازی در یونان به حبس‌های سنگین محکوم شدند

محاکمه و محکومیت رهبران سازمان نئونازی یونان “طلوع طلایی”، یک پیروزی تاریخی برای جنبش ضد فاشیست یونان و در سراسر جهان محسوب می‌شود.

 

بنا به گزارش خبرگزاری‌های جهان، نیکولاس میکالولیاکوس و پنج عضو دیگر  سازمان نئو فاشیستی ” طلوع طلایی”، به دلیل “هدایت یک سازمان جنایتکار” روز چهارشنبه به ۱۳ سال زندان محکوم شدند، که دو سال کمتر از حداکثر مجازات در این کشور است. نفر هفتم گروه به ۱۰سال زندان محکوم شد. آنها همه اعضای کمیته اجرایی حزب فاشیست ” طلوع طلایی” را تشکیل می‌دهند.

 

حزب کمونیست یونان نیز با اشاره به این که مجازات‌های در نظر گرفته شده کافی نیست، خواستار اجرایی‌شدن هر چه سریعتر این احکام و زندانی شدن جنایتکاران نازی شد.

 

اگر چنین اتفاقی در جریان محاکمه‌ها اتفاق نمی‌افتاد، بی‌تردید، مردم خشمگین یونان به خیابان‌ها سرازیر می‌شدند، همانطور که بارها و بارها در جریان برگزاری دادگاه‌های طلوع طلایی این کار را کرده بودند، زمانی که برخی دولتمردان یونان تلاش می‌کردند تا از این محاکمه‌ها جلوگیری کنند.

 

بنا به نظر منتقدان، دولت یونان با طولانی کردن دادگاه‌های نئو نازی‌ها در واقع لطف خارق‌العاده‌ای را نسبت به هواداران نئو نازی‌ها نشان داده است.

 

در کشوری که از حضور نیروهای اشغالگر نازی رنج فراوانی برده است، برای بسیاری پذیرفتنی نبود که با وجود جنایت‌های آشکار این سازمان فاشیستی، محاکمه‌ها چنین روند طولانی را به همراه داشته است.

 

همچنین بنا به گزارشی که از طرف پلیس یونان در هفته گذشته به بیرون درز کرده،  گفته می‌شود که ۱۶ گروه راست افراطی در رقابت برای  پرکردن خلاء طلوع طلایی هستند.

خروج یونان از مذاکرات مورد حمایت ناتو با ترکیه

یونان از مذاکرات مورد حمایت ناتو با ترکیه خارج شد و خواستار آن است که ترکیه “تهدیدات” خود را کنار بگذارد تا گفتگوها در تلاش برای جلوگیری از تشدید تنش ها در شرق مدیترانه ادامه یابد.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اروپا, تشنج زدایی, چین, حضور نظامی, خبر, سازمان ملل, مصر, میلیتاریسم, یونان

اخطار اردوغان به یونان؛ از سر راهمان کنار برو!

رئیس‌جمهور ترکیه در ادامه مناقشات ارضی با یونان، با لحنی تند به این کشور هشدار داد و از توسل به همه ابزارهای سیاسی، اقتصادی و نظامی در مقابله با آتن سخن گفت.

ادامه »

اقتصادی, ایتالیا, ترکیه, جنوب اروپا, جهان, حضور نظامی, خبر, فرانسه, قبرس

سخنرانی جرونیمو دو سوزو، دبیرکل حزب کمونیست پرتغال دورکاری: توهّم‌ها، تضعیف کارگران، تضمین حقوق کار

دگرگونی علمی و فنّی واقعیتی است انکارناپذیر که البته بر همهٔ جنبه‌های زندگی واجتماع و اشتغال اثر می‌گذارد. می‌تواند در خدمت کارگران باشد، یا بر اثر تصاحب [مزایای] آن توسط سرمایه، در خدمت شدیدتر کردن استثمار و یورش به حقوق کارگران قرار بگیرد.

ادامه »

پرتغال, جنوب اروپا, جهان, دیدگاه, کارگری, کمونیسم