چین برای هشدار به‌آمریکا جنگنده‌های خود را به دریای جنوبی اعزام کرد

به نقل از پیپلز دیلی، وزارت خارجه چین اعلام کرد که پکن بطور رسمی به حضور بدون اجازه یک کشتی آمریکایی در نزدیکی جزایر Xisha (پاراسل) در دریای چین جنوبی، اعتراض و هشدار داده است.

ادامه »

امریکا, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

کره شمالی خواستار پایان کامل رزمایش‌های آمریکا – کره جنوبی شد

روزنامه رسمی کره شمالی امروز دوشنبه، در نوشتاری از کره جنوبی خواست تا رزمایش‌های مشترک با آمریکا را متوقف کند و وعده داد که این اقدام به ایجاد شرایطی صلح آمیز و حرکت به سوی بهبود روابط دو کره کمک می‌کند.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, شرق آسیا, کره جنوبی, کره شمالی

رفتارهای هرج و مرج‌طلبانه ترامپ نفوذ چین را گسترش داده است

یک رسانه خبری غربی به بررسی این مساله پرداخته است که رئیس جمهور چین چگونه در حال پر کردن خلأ رهبری جهان است آن هم در شرایطی که این خلأ توسط رئیس جمهور آمریکا ایجاد شده است.

 

سی ان بی سی در تحلیلی نوشت: رویکرد آمریکا در عرصه سیاست خارجی در شرایط کنونی را می توان پر از هرج و مرج و بی نظمی ارزیابی کرد. علاوه بر ثبت یک رکورد در زمینه جابجایی افراد در پست های مختلف در دولت ترامپ، به نظر می رسد کاخ سفید بر سر نحوه برخورد و تعامل با مسائل مختلف نیز دچار اختلافات داخلی شده است: خروج از سوریه، لغو توافق هسته ای ایران و خروج از پیمان تجاری نفتا، مقابله با روسیه، خلع سلاح کره شمالی، مهار چین و حمایت از دموکراسی در کشورهای دیگر از جمله موارد اختلافی بین اعضای مختلف دولت ترامپ به شمار می رود. در عین حال آمریکا ممکن است چندین جنگ تجاری را به راه بیندازد.

 

در موردی نادر از پیشرفت، آمریکا اخیرا توانسته است تا مذاکرات موفقیت آمیزی برای دستیابی به یک توافق تجاری با کره جنوبی داشته باشد. ولی چند روز بعد، ترامپ تهدید کرده است تا از این توافقنامه خارج می شود. اگر راهبرد واشنگتن متکی بر متحد کردن متحدان و اختلاف افکنی بین دشمنان است، واشنگتن در واقع در حال دستیابی به اهدافی متضاد است.

 

نفوذ چین گسترش می یابد

 

چین به طور محتاطانه ولی مداوم در حال گسترش نفوذ خود است. شی جین پینگ رئیس جمهور چین روز دوشنبه در اجلاس سالیانه بوائو سخنرانی مهمی داشت. وی و سایر مقام های ارشد چینی به طور امیدوارانه ای درباره باز شدن درهای چین و ایفای نقش مسئولانه در سطح جهانی صحبت کرده اند. در حالی که لفاظی های ترامپ موجب نگرانی زیادی در عرصه بازارهای بین المللی شده ولی اظهارات حمایتی و آرام بخش رئیس جمهور چین تاثیر آرامش بخشی داشته است.

 

این دیگر شوخی و مزاح نیست: چین در حال پر کردن خلأ رهبری جهان است که با رفتارهای هرج و مرج طلبانه دولت ترامپ ایجاد شده است.

 

تفکر راهبردی بلندمدت

 

این مساله مفید است که برای درک جایگاه امروز چین در عرصه بین المللی، تفکر راهبردی بلندمدت این کشور را در نظر بگیریم. پس از یک قرن و نیم احساس حقارت، چین در حال ظهور مجدد در عرصه جهانی است.

 

ساده ترین و گسترده ترین هدف بین المللی رئیس جمهور چین، ایجاد اعتبار، احترام و نفوذ برای چین خواهد بود. چین برای دستیابی به این اهداف تلاش می کند تا همکاری و ثبات را برقرار کند. زمانی که ترامپ از توافق آب و هوایی پاریس خارج شد، این یک فرصت آسان و بی هزینه را برای رئیس جمهور چین فراهم کرد تا خود را به عنوان یک دولتمرد بین المللی نشان دهد.

 

چین بی سر و صدا ولی به طور سیستماتیک نفوذ خود را گسترش می دهد. به طور مثال، طرح ابتکاری یک کمربند یک جاده که از سوی چین مطرح شده و همین طور ایجاد بانک آسیایی سرمایه گذاری در زیرساخت ها ، هر دو راهبردهای سرمایه گذاری برای بازکردن بازارهای خارجی است که به طور همزمان ابزارهای کلیدی برای افزایش قدرت سیاسی و دیپلماتیک چین به شمار می رود.

 

لغو قرارداد ترانس- پاسیفیک

 

قرارداد تی پی پی ابزاری برای کمک به تقویت روابط بین کشورهای نگران و همسایه چین بوده است. این قرارداد به عنوان یک قدرت چانه زنی بوده تا با اهرم اقتصادی آمریکا به چین فشار وارد کنند تا بازارهای خود را باز کند.

 

لغو قرارداد تی پی پی به همراه اکراه ترامپ در دادن اطمینان به متحدان سنتی آمریکا و همین طور هرج و مرج گسترده در واشنگتن موجب شده است تا متحدان و هم پیمانان آمریکا درباره این مساله ارزیابی مجددی را در دستور کار خود قرار دهند که آیا آمریکا دیگر قابل اعتماد است. با عقب نشینی آمریکا، چین در حال پیشروی است. در آسیا ، چین بی سر و صدا در حال توسعه برنامه ساخت جزیره در دریای جنوبی چین است.

 

در آمریکای لاتین، در حالی که ترامپ سفر خود را به کشورهای منطقه لغو کرده تا به وضعیت سوریه رسیدگی کند، چین در حال ایجاد روابط سیاسی و سرمایه گذاری است.

 

در آفریقا، چین با ساخت بنادر، جاده ها و تاسیسات و امکانات صنعتی، در حال توسعه بازارهای آتی این منطقه است.

تسنیم

شینهوا: آمریکا در جنگ تجاری با چین شکست می‌خورد

به گزارش رویترز، رسانه رسمی چین هشدار ایالات متحده را درباره افزایش تعرفه‌های گمرکی به سخره گرفت و اعلام کرد که این دست اقدام‌ها شکست خواهد خورد. این رسانه همچنین اعلام کرد که تنها گزینه پیش روی چین این است که چنان ضربه‌ای به آمریکا وارد کند که «دردش را از یاد نبرد.»

ادامه »

اقتصادی, امریکا, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

روسیه خواستار توقف رزمایش‌های آمریکا در شبه جزیره کره شد

سفیر سیار وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که این کشور خواستار توقف رزمایش های آمریکا با کره جنوبی در شبه جزیره کره شده است چرا که رزمایش های آمریکا و کره جنوبی به برقراری صلح و آرامش در منطقه شبه جزیره کره هیچ کمکی نمی کند.

ادامه »

امریکا, خبر, روسیه, کره جنوبی, کره شمالی