شورای استان کرکوک با برکناری استاندار آن مخالفت کرد

شورای استان کرکوک با برکناری استاندار مخالفت کرد. همزمان صدها تن از ساکنان این استان نیز با برگزاری تظاهرات خواهان ابقای استاندار در منصب خود شدند.   به نقل از شبکه خبری سومریه نیوز، شورای استان کرکوک به مخالفتش با برکناری نجم الدین کریم، استاندار کرکوک رأی داد.   این شورا اعلام کرد که تصمیم

ادامه »

جهان, خبر, عراق

دادگاه عالی عراق حکم به توقف همه پرسی جدایی کردستان داد

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، دادگاه عالی عراق، اعلام کرد که روند برگزاری همه‌ پرسی جدایی منطقه کردستان، متوقف شود.   پیش از این «مسعود بارزانی»، رئیس کردستان عراق در ماه ژوئن، روز ۲۵ سپتامبر را به عنوان تاریخ برگزاری همه پرسی انتخاب کرده بود.   گفته می شود که این حکم به دلیل دادخواست‌های ارائه

ادامه »

جهان, خبر, عراق

اردوغان: در صورت نیاز، علیه اقلیم کردستان وارد جنگ می‌شویم

به نقل از رای‌الیوم، دیپلمات‌ها و سیاسیون اردنی خبر دادند که «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه در جریان سفر اخیرش به اردن، اعلام کرد که کشورش تمامی گزینه‌ها از جمله گزینه نظامی را به منظور جلوگیری از حرکت رو به‌ جلوی طرح همه‌پرسی استقلال در اقلیم کردستان عراق، اتخاذ خواهد کرد.   به گفته این

ادامه »

اردن, ترکیه, جهان, خبر

ادامه پیشروی ارتش سوریه و گسترش کمربند امنیتی اطراف فرودگاه دیرالزور

به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، یگان‌هایی از ارتش سوریه به تازگی عملیات گسترده‌ای را علیه مخفی‌گاه‌ها و مراکز تجمع داعشی‌ها در حومه شرقی شهر دیرالزور آغاز کرده‌اند که طی آن خطوط دفاعی داعش در منطقه درهم شکسته و بسیاری از این تروریست‌ها کشته یا زخمی شدند.   عملیات ارتش سوریه با کنترل کامل

ادامه »

جهان, خبر, سوریه

عبادی: در صورت آشوب درپی همه‌پرسی کردستان آماده مداخله نظامی‌ هستیم

حیدر عبادی در گفت‌وگویی با خبرگزاری آسوشیتدپرس در روز شنبه (۱۶ سپتامبر) اعلام کرد که اگر نتیجه همه‌پرسی در اقلیم کردستان به خشونت کشیده شود، عراق آماده مداخله نظامی است.   نخست‌وزیر عراق به مسئولان اقلیم کردستان هشدار داد و گفت: «آنها نباید با آتش بازی کنند.»   سخنان عبادی در واکنش به تصمیم پارلمان

ادامه »

جهان, خبر, عراق

«نووستی»: اوضاع در سوریه اصلا به نفع آمریکا پیش نمی‌رود

خبرگزاری «نووستی» روسیه در تحلیلی نوشته است: اخبار رسیده اخیر در مورد ادامه موفقیتهای راهبردی ارتش سوریه، همه وقایع دیگر بین المللی را تحت شعاع خود قرار داد. حقیقت این است که آنچه اکنون در جبهه های نبرد در سوریه می گذرد، نشان دهنده آن است که توازن نیروها بین نقش آفرینان اصلی در سوریه، چهره واقعی خود را نشان داده است.

 

شبه نظامیان کرد، آخرین امید آمریکا هستند

 

واقعیت این است که روند اوضاع در سوریه طی دو ماه و نیم گذشته اصلا به نفع آمریکا پیش نرفته است. اولا نیروهای دولتی سوریه و نیروهای هوایی-فضایی روسیه این امکان را از نظامیان آمریکایی گرفتند تا در مناطق جنوب شرقی سوریه قراردادهای مورد نظر خویش را منعقد کنند. ضمن اینکه در همین رابطه بطور قطعی مشخص شده که «مخالفان میانه روی سوری» که با نیروهای دولتی این کشور می جنگند و برخی نیروهای تروریستی نیز در میان آنها هستند، در اصل قدرت و اهمیت چندانی ندارند.

 

دوما، سیاستمداران آمریکایی و اروپایی دست از اصرار خود برای کناره گیری “بشار اسد” از قدرت برداشته و ظاهرا با این واقعیت کنار آمده اند که با استفاده از قدرت نظامی نمی توان رژیم سوریه را سرنگون کرد.

 

سوم اینکه، دیگر مشخص شده که تنها نیروهایی که وزارت امور خارجه آمریکا می تواند به آنها تکیه کند، شبه نظامیان کرد هستند که واشنگتن به آنها وعده داده تا دولت مستقلی در خاک سوریه برای خود تشکیل دهند. و دقیقا آمریکا در حال حاضر از آنها برای آزادسازی شهر رقه استفاده می کند و پنتاگون دقیقا از راهکاری برای این عملیات استفاده می کند که برای آزادسازی شهر موصل عراق مورد استفاده قرار گرفته است. این روش بر این اساس است که نیروهای کرد، دقیقا مانند نیروهای دولتی عراق و شبه نظامیان محلی، بعنوان نیروهای پیاده برای پیشروی به سمت شهر مورد استفاده قرار گرفته و خود آمریکایی‌ها هم بدون درگیر شدن مستقیم، فقط از آسمان، مواضع تروریستها را هدف قرار می دهند که البته در این حملات هوایی، تاسیسات غیرنظامی و مردم عادی نیز غالبا آسیب دیده و قربانی می شوند که این مسئله ظاهرا برای کشورهای غربی اصلا اهمیت ندارد. و نکته چهارم هم این است که تلاش می شود تا نتیجه عملیات هم به نفع غرب تمام شده و آنها خود را مبارز با تروریسم و پیروزمند این مبارزه معرفی می کنند.

 

چنین سناریویی دقیقا در موصل عراق پیاده شد و آمریکایی‌ها انتظار دارند که دقیقا به همین روش در رقه سوریه نیز عمل شود. برای آنها اصلا مهم نیست که در عملیات شبه نظامیان کرد برای آزادسازی این شهر چه اتفاقی می افتد و چند صد نفر از مردم غیرنظامی در حملات هوایی هواپیماهای آمریکایی به مناطق مسکونی آن کشته می شوند.

 

هدف اصلی پنتاگون و حامیان سیاسی آن در واشنکتن تنها این است که تلاش کنند در رسانه های گروهی غربی، این پیروزی و آزادی شهر رقه به نام نیروهای آمریکایی تمام شود و کسی تردید نداشته باشد که دقیقا آنها تروریسم بین المللی را در سوریه تار و مار کرده اند. مقامات آمریکایی به چنین تبلیغی برای توجیه اقدامات خویش در سوریه بسیار نیاز دارند.

 

آمریکا به خوبی می‌داند که در سوریه شکست خورده است

 

ولی واقعیت این است که اکنون دیگر سال 1945 نیست، زمانی که جنگ جهانی دوم با استفاده از سلاحهای روسی و شجاعت سربازان روس به پیروزی رسید، ولی آمریکایی ها خود را پیروز این جنگ نامیدند. واقعیت این است که ایالات متحده آمریکا دیگر در راس قدرت جهانی قرار نداشته، بلکه خود در آستانه یک فاجعه داخلی قرار گرفته است.

 

اکنون حتی خود آمریکایی‌ها می دانند که اگر شهر رقه سقوط کند، آنها نمی توانند خود را «پیروز» معرفی کنند. برای مقامات نظامی و سیاسی روسیه دیگر فرقی نمی کند که در غرب چه تصوری از مبارزه با تروریسم دارند. برای اینکه اصلی ترین نتیجه جنگ داخلی در سوریه این است که تروریستها، گروههای مسلح مخالف سوری و خود آمریکا می دانند که آمریکا از هم اکنون در سوریه شکست خورده است و این ارتش سوریه و نظامیان روسیه هستند که پیروز هستند، هرچند هنوز تا پیروزی نهایی، فاصله زیادی باقی مانده است.

 

شکست آمریکا در سوریه صرفا یک افتضاح دیگر مانند جنگ ویتنام، یا فرار از سومالی، یا شکست اقدامات در عراق و لیبی و یا حمایت از ملی گرایان افراطی در اوکراین نیست، بلکه شاهدی کاملا عینی از این واقعیت است که جهان دچار تغییرات اساسی شده و دیگر جایی برای سلطه گری آمریکا در آن وجود ندارد.

 

واقعیت در خاورمیانه آنچیزی نیست که آمریکا امیدوار بود

 

“بشار اسد” قدرت خویش در سوریه را در دست دارد، سوریه تحت نفوذ روسیه قرار گرفته است، ترکیه عملا از زمره متحدین وفادار آمریکا خارج شده و حتی روابط بسیار نزدیکی با مسکو و تهران دارد. قطر که تا همین اواخر مواضعی کاملا ضددمشق داشت، اکنون به دوست دولت سوریه، تغییر موضع داده است و ائتلاف به اصطلاح «ضدتروریستی» به سرکردگی آمریکا عملا موجودیت خویش را از دست داده و دیگر نفوذی در منطقه خاورمیانه ندارد.

 

علاوه بر اینها، ایران در مقابل تهدیدات آمریکا ایستاده و توجهی به سیاست ضدایرانی دولت “دونالد ترامپ” ندارد. کشورهای عراق، اردن و مصر هم دیگر از اقدامات آمریکا در سوریه حمایت نکرده و سیاست خاص خود را دنبال می کنند. حتی اسرائیل، متحد اصلی آمریکا در منطقه، هم از واشنگتن مایوس شده و برای کمک دست به سوی مسکو دراز کرده است. و مهمتر از همه اینها، خود روسیه نیز دست از این کار برداشته که با هر ابتکارعمل سیاسی و نظامی آمریکا موافقت کند. آیا تمامی این واقعیات ذکر شده، گویای شکست سیاستهای واشنگتن در خاورمیانه نیست؟

 

آمریکا دیگر قادر نیست وجهه خویش را حفظ کند

 

نیروهای نظامی روسیه و سوریه با اعتماد به نفس و همکاری یکدیگر، قدم به قدم در مبارزه با تروریستها و پاک سازی مناطق مختلف خاک سوریه، به موفقیت می رسند و این واقعیت را حتی کشورهای غربی و آمریکا نیز نمی تواند نادیده بگیرند. در پی پیروزیهای اخیر ارتش سوریه، در واقع در حال حاضر بزرگترین منطقه مسکونی که همچنان در اشغال تروریستهای داعشی قرار دارد، فقط شهر رقه است. بسیاری از کارشناسان روس، آزادسازی شهر دیرالزور بعد از 3 سال محاصره را بزرگترین پیروزی مشترک روسیه و سوریه و یکی از بزرگترین شکستهای تروریستها تلقی می کنند، برای اینکه آنها منابع تامین مالی خویش در منطقه مرکزی سوریه را از دست داده اند.

 

در چنین شرایطی، نظامیان آمریکایی تنها یک امکان کوچک برایشان باقی می ماند تا وجهه خویش را حفظ کنند و اگر شهر رقه آزاد شود، با فریب شبه نظامیان کرد، شمال سوریه را تحت کنترل خود درآوردند. هرچند اصلا بعید نیست که اگر شبه نظامیان کرد بتوانند این شهر را تصرف کنند، اوضاع آنطور که مقامات واشنگتن انتظار دارند، پیش نرود.

 

واقعیت دیگری که نباید نادیده گرفت، این است که آمریکا موقعیت خویش را تنها در خاورمیانه از دست نداده، بلکه در منطقه جنوب شرقی آسیا و دیگر مناطق جهان نیز اوضاع چندان به نفع آمریکا نیست. حتی در داخل سازمان ملل متحد که تحت کنترل وزارت امور خارجه آمریکا قرار دارد، وضعیت چندان مناسب نبوده و این کشور غالبا باید به سئوالات زیادی پاسخ بدهد که ابراز نگرانی سازمان ملل از اقدامات نظامیان آمریکایی در رقه سوریه، تنها یکی از این موارد است.
تسنیم


آتش‌بس در حومه جنوب شرق دمشق با خروج شورشیان سوری و ترک پایگاه‌ها

یک منبع آگاه از توافق روسیه، آمریکا و اردن بر سر عقب‌نشینی گروه‌های مخالف “احمد العبدو” و “اسود الشرقیه” از حومه جنوب شرقی دمشق به اردن و سپس به الشدادی برای جنگ با داعش در حومه جنوبی حسکه و دیر الزور خبر داد.   این منبع آگاه در گفت‌وگو با المیادین اعلام کرد، این توافق

ادامه »

جهان, خبر, سوریه

بازداشت خطیب جمعه اربیل به دلیل انتقاد از همه‌پرسی

یک منبع امنیتی در استان اربیل امروز (جمعه) از بازداشت چند ساعته و آزادی خطیب مسجد جامع این استان پس از اظهارات منتقدانه‌اش علیه همه‌پرسی خبر داد.   به نقل از بغداد الیوم، این منبع اظهار داشت: نیروهای امنیت داخلی کردها (آسایش) در اربیل ملا بختیار، خطیب مسجد جامع این استان را پس از پایان

ادامه »

جهان, حقوق بشر, خبر, عراق

رئیس دیدبان حقوق‌بشر؛ آمریکا شواهد کشتار شهروندان سوری درحملات ضدداعش را نادیده می‌گیرد

«کنت راث» رئیس دیدبان حقوق بشر در این پیام که در توئیتر منتشر شده آورده است: آمریکا شواهد محلی در خصوص کشته شدن شهروندان سوری در حملات جنگنده ها به مواضع داعش در رقه را نادیده می‌گیرد.   سازمان ملل می‌گوید جنگنده‌های آمریکایی راه فرار را بر اهالی رقه بسته‌اند و فراری‌ها را همچون داعش

ادامه »

امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر, سوریه

هشداری درباره تنشی خطرناک‌تر بین ترکیه و آمریکا

رایان دیلون، سخنگوی نیروهای ضربت ائتلاف آمریکا اعلام کرد که نیروهای آمریکایی به تبادل آتش با یکی از گروه‌های مخالف در نزدیکی شهر منبج سوریه پرداختند که مورد حمایت ترکیه است. این تبادل آتش برای اولین بار است که رخ داده است.   وی افزود: نیروهای آمریکایی در معرض تیراندازی مکرر در نزدیکی شهر منبج

ادامه »

امریکا, ترکیه, جهان, خبر, سوریه