روزنامه وزگلیاد؛ میزان فقر در روسیه ۱۳/۳ درصد است/ چگونه این کشور می‌تواند درصد فقر را به‌نصف کاهش دهد؟

روزنامه اینترنتی «وزگلیاد» در مقاله‌ای نوشته است: وزارت کار روسیه در صدد ارزیابی دقیقی از سطح فقر در این کشور است. برخورد جدید با مشکل فقر باید تاثیر بیشتری بر زندگی شهروندان فقیر و کسانی که به حمایت اجتماعی نیازمندند، داشته باشد و ارتکاب اشتباه در این جهت گیری را به حداقل برساند.

ادامه »

اتحادیه اروپا, جهان, حقوق بشر, خبر, روسیه, شمال اروپا

رئیس‌جمهور روسیه امروز برای دیدار از صربستان راهی بلگراد خواهد شد

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه که امروز برای انجام مذاکرات با مقامات صربستان، راهی این کشور خواهد شد، قرار است از سوی مقامات بلگراد مورد استقبال باشکوه قرار گیرد.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, روسیه, شرق اروپا, صربستان, ناتو

تجمع اتحادیه‌های کارگری مجارستان در اعتراض به تغییرات قانون کار

رهبران اتحادیه‌ها و سندیکاهای مجارستان در تجمعی خواستار برگزاری اعتصاب و اعتراضات سراسری در تاریخ ۱۹ ژانویه ۲۰۱۹ (۲۹ دی) شدند تا با تغییرات قانون کار که آنها آن را “قانون برده‌داری” و مضر برای کارگران و کارمندان می‌دانند، مخالفت کنند.

ادامه »

جهان, خبر, شرق اروپا, کارگری, مجارستان

اکونومیست؛ پایان هژمونی آمریکا

«اکونومیست» در مطلبی با عنوان «پایان هژمونی آمریکا» آورده است: آمریکا با عقب نشینی از افتضاح در خاورمیانه فرصت‌هایی را برای روسیه و دیگر طرف‌ها فراهم می‌آورد.

ادامه »

اسراییل, امریکا, ترکیه, جهان, چین, خبر, روسیه, سوریه, شمال اروپا, عربستان سعودی, فلسطین, قطر, لبنان, لیبی, مصر, یمن

رزمایش گسترده ارتش اوکراین در نزدیکی مرزهای روسیه

ارتش اوکراین نیروهای نظامی خود را به مرز با روسیه اعزام کرده و در مناطق مرزی مستقر کرده است.

 

بنا بر گزارش سایت وزارت دفاع اوکراین، در شرایطی که تنش‌ها میان مسکو و کی‌یف به شدت افزایش یافته و نگرانی‌هایی در خصوص احتمال وقوع درگیری میان دو کشور وجود دارد، ارتش اوکراین یک بار دیگر مانوری را در مناطق شرقی این کشور برگزار کرده است.

 

این مانور نظامی با حضور «پترو پروشنکو» رئیس‌جمهور اوکراین در منطقه «چرنیهیو» در نزدیکی مرز اوکراین با روسیه برگزار شده است.

 

علاوه بر رئیس‌جمهور و فرمانده کل قوای اوکراین، «کریستوفر کاوولی» فرمانده نیروهای ارتش آمریکا در اروپا و «ژان مارک لنتیر» فرمانده نیروهای کانادا نیز در این رزمایش شرکت کردند.

 

پروشنکو پس از برگزاری این رزمایش از نیروهای ارتش این کشور به دلیل اهتمام در اجرای موفقیت‌آمیز وظایف خود قدردانی کرد و گفت: «این ارزیابی صرفا متعلق به وزارت دفاع و ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین نیست بلکه شرکای کی‌یف از آمریکا، کانادا و کشورهای عضو ناتو نیز چنین عقیده‌ای دارند».

 

فرمانده کل نیروهای مسلح اوکراین همچنین خطاب به نیروهای نظامی این کشور تأکید کرد: «در این شرایط سخت و دشوار، شما نشان دادید که در دفاع از حاکمیت و تمامیت ارضی کشورتان ثابت قدم ایستاده‌اید».

 

وی ادامه داد: «این آن چیزی است که ما در چهار سال و نیم گذشته بدست آورده‌ایم و ثابت کردیم که آمادگی کامل برای مقابله با دشمنان کشورمان را داریم.»

 

فرمانده نیروهای کانادا نیز در ادامه گفت: «کانادا در کنار اوکراین ایستاده است. نیروهای مسلح ما مفتخرند که این فرصت در اختیارشان قرار گرفته تا با شما همکاری داشته باشند، تا از شما بیاموزند و تجربیاتشان را در اختیار شما قرار دهند».

 

فرمانده نیروهای آمریکا در اروپا نیز ضمن تأکید بر این موضوع که آمریکا در جریان تنش با روسیه از اوکراین حمایت می‌کند، گفت که از مشاهده این سطح از پیشرفت ارتش اوکراین خرسند است.

 

تنش‌ها میان اوکراین و روسیه پس از آن آغاز شد که سه کشتی نیروی دریایی اوکراین روز یکشنبه 25 نوامبر با عبور از مرز دریایی روسیه وارد آبهای منطقه‌ای روسیه شدند و بدون توجه به هشدارهای نیروهای امنیتی روسیه به مسیر خود ادامه دادند که در ادامه نیروهای روس مجبور به استفاده از سلاح‌ برای متوقف کردن این کشتی‌ها شدند که در تبادل آتش صورت گرفته سه نفر از نیروهای اوکراین اندکی زخمی می‌شوند.

 

نیروهای امنیتی روسیه در ادامه این سه کشتی را تا بندر کرچ کریمه هدایت کرده و آنها را توقیف‌ می‌کنند و این سه نظامی اوکراینی نیز تحت مراقبت‌های پزشکی قرار می‌گیرند. دادگاهی در کریمه برای خدمه این کشتی‌ها حکم حبس صادر کرده است. در حال حاضر پرونده‌ای جنایی با اتهامات نقض حریم مرزی روسیه به جریان افتاده است.

 

مسکو این اقدام نیروی دریایی اوکراین را از پیش‌طراحی‌شده و اقدامی تحریک آمیز توصیف کرده است. این در شرایطی است که کی‌یف گفته کشتی‌های اوکراین هیچ اقدام اشتباهی صورت نداده‌اند و روسیه را به تهاجم نظامی متهم کرده است.

 

 

رئیس‌جمهور اوکراین اندکی پس از این اتفاق، فرمان اجرای حکومت نظامی در بخش‌هایی از این کشور را به امضا رساند و پارلمان نیز آن را تأیید کرد. ارتش اوکراین دو روز پس از این جریان‌ها در آبهای دریای آزُف که دریای مشترک میان دو کشور است مانور نظامی برگزار کرده بود.

 

کشورهای اروپایی و غربی به دنبال وقوع این ماجراها در دریای آزُف، در خصوص افزایش تنش‌ها میان اوکراین و روسیه ابراز نگرانی کردند. «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان حتی پیشنهاد داده که برلین به عنوان میانجی میان مسکو و کی‌یف وارد عمل شود تا این نزاع جدید خاتمه یابد اما مسکو تأکید کرده که حل این مسئله نیازمند تغییر رفتار کی‌یف است و به میانجی نیازی ندارد.

 

با این وجود، روز گذشته وزارت خارجه آلمان اعلام کرد که وزیر خارجه این کشور به زودی در نظر دارد با همتایان روس و اوکراینی خود دیدار و در رابطه با تنش‌های بوجود آمده بر سر تنگه «کرچ» در دریای آزُف گفت‌وگو کند.

فارس

به دنبال اقدامات تحریک آمیز ۳ کشتی‌ نظامی اوکراینی، روسیه به شدت تهدید به مقابله کرد

وزارت خارجه روسیه هشدار داد اقدامات تحریک‌آمیز اوکراین در خلیج کرچ که با هماهنگی آمریکا و اتحادیه اروپا صورت گرفته، عواقب جدی دارد و مسکو با هر تهدیدی برای تمامیت ارضی و امنیت روسیه با جدیت مقابله خواهد کرد.   به گزارش خبرگزاری «تاس»،وزارت امور خارجه روسیه امروز دوشنبه، در بیانیه‌ای در رابطه با اقدامات

ادامه »

اتحادیه اروپا, اکراین, امریکا, جهان, خبر, روسیه, شرق اروپا

روسیه فرود آمریکایی‌ها روی ماه را راستی‌آزمایی می‌کند

«دیمیتری روگزین» رئیس سازمان فضایی روسیه روز شنبه با اشاره به پروژه سازمان متبوعش برای سفر به ماه گفت : ماموریتی تعریف کرده‌ایم تا حضور فضانوردان آمریکایی در ماه (در جریان پروژه آپولو ۱۱) را راستی آزمایی کنیم.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, روسیه, شرق اروپا

اتحادیه اروپا خواستار حفظ پیمان موشکی میان روسیه و آمریکاست

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با انتقاد از تصمیم آمریکا برای خروج از پیمان موشکی، بر لزوم حفظ و اجرای کامل توافقات مربوطه تأکید کرده و از اتخاذ تدابیر خاصی در رابطه با وخامت اوضاع در دریای آزوف خبر داد.   روزنامه «ایزوستیا» امروز نوشت: “فدریکا موگرینی” مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در آستانه مذاکرات

ادامه »

اتحادیه اروپا, اکراین, امریکا, جهان, خبر, روسیه, شرق اروپا