لاوروف از برگزاری نشست ضد ایرانی در ورشو ابراز تاسف کرد

وزیر امور خارجه روسیه با ابراز تاسف از برگزاری نشست ضد ایرانی آمریکا در ورشو پایتخت لهستان اعلام کرد: این نشست برای پیشبرد اقدامات به منظور بازداشتن ایران برگزار می‌شود.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اذربایجان, اسراییل, امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خاورمیانه, خبر, روسیه, فلسطین

اکونومیست؛ پایان هژمونی آمریکا

«اکونومیست» در مطلبی با عنوان «پایان هژمونی آمریکا» آورده است: آمریکا با عقب نشینی از افتضاح در خاورمیانه فرصت‌هایی را برای روسیه و دیگر طرف‌ها فراهم می‌آورد.

ادامه »

اسراییل, امریکا, ترکیه, جهان, چین, خبر, روسیه, سوریه, شمال اروپا, عربستان سعودی, فلسطین, قطر, لبنان, لیبی, مصر, یمن

جلیقه زردها در تل‌آویو علیه برنامه‌های اقتصادی دولت راست‌گرای نتانیاهو به خیابان آمدند

به گزارش روز یکشنبه خبرگزاری آناتولی ترکیه، صدها اسرائیلی‌ در اعتراض به گرانی و افزایش هزینه های زندگی، شامگاه شنبه به خیابان های تل آویو ریختند و علیه برنامه‌های معیشتی نتانیاهو شعار دادند.

ادامه »

اسراییل, اعتراضات اجتماعی, جهان, حقوق بشر, خبر

رای الیوم: واشنگتن مانع انتشار اسامی شرکت‌های فعال در شهرک‌سازی اسرائیل است

به گزارش پایگاه خبری ‘رای الیوم’، ‘کمیته ملی فلسطین برای تحریم اسرائیل’ در اروپا با صدور بیانیه ای اعلام کرد، واشنگتن تاکنون مانع انتشار اسامی 206 شرکت تجاری فعال در حوزه شهرک سازی اسرائیل در فلسطین اشغالی به وسیله سازمان ملل متحد شده است.

 

رای الیوم روز شنبه نوشت، این کمیته در بیانیه خود به گزارش جدید سازمان ملل درباره محکومیت اقدامات اسرائیل در فلسطین اشغالی و تهیه فهرستی از شرکت های فعال در حوزه شهرک سازی های غیر قانونی این رژیم اشاره کرد.

 

این بیانیه افزود: با وجود اینکه گزارش سازمان ملل در این باره ناکافی است، اما گام مثبتی در راستای تاکید بر تلاش و مبارزه مردمی برای تحقق حقوق غیرقابل انکار ملت فلسطین و در راس آن، حق بازگشت آوارگان، تعیین سرنوشت و آزادی ملی به شمار می رود.

 

در این بیانیه آمده است: کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در گزارش خود به 206 شرکت تجاری فعال در زمینه شهرک سازی های غیرقانونی اسرائیل در کرانه باختری از جمله بیت‌المقدس شرقی، اشاره کرده اما نامی از این شرکت ها نبرده است.

 

در بخشی از گزارش سازمان ملل درباره شهرک سازی های اسرائیل آمده است: نقض حقوق بشر در ارتباط با شهرک سازی، فراگیر و ویرانگر بوده و در تمامی جوانب زندگی فلسطینی ها تاثیرگذار است. به سبب گسترش شهرک سازی ها، فلسطینی ها با محدودیت هایی در آزادی مذهبی، آموزش و رفت و آمد روبه رو هستند. تداوم این شهرک سازی ها همچنین موانعی در خصوص حق و حقوق فلسطینی ها درباره زمین، آب، دست یابی به مناسبات مختلف زندگی و حق برخورداری از سطح مناسب معیشتی برای آنها، ایجاد کرده است.

 

‘کمیته ملی فلسطین برای تحریم اسرائیل’ در این بیانیه افزود: جامعه مدنی فلسطین از جدیدترین ضربه سازمان ملل به اسرائیل و نقض حقوق بشر مداوم فلسطینان از سوی این رژیم استقبال می کند و بر اهمیت پایبندی شرکت های تجاری به وظایف اخلاقی و حرفه ای خود و مخالفت با همدستی با اسرائیل در این مسئله، تاکید دارند.

 

این کمیته افزود: متاسفانه قلدر مآبی اسرائیلِ مورد حمایت دولت ‘دونالد ترامپ’ رئیس جمهوری آمریکا که دشمن مردم فلسطین و امت عربی است، موجب شده، سازمان ملل تاکنون از ارائه اسامی شرکت های همدست اسرائیل در نقض آشکار قوانین بین المللی، خودداری کند.

 

این بیانیه تاکید کرد: بدون اعلام اسامی این شرکت ها، انجام تحقیقات جدی و رسیدگی اصولی به پرونده آنها دشوار خواهد بود.

 

این کمیته افزود: احتمال دارد رژیم اشغال گر، استعمار گر و آپارتاید اسرائیل با حمایت بی قید و شرط دولت ترامپ، مسئولان سازمان ملل، رئیسان جمهوری، شرکت ها و شخصیت های هنری و فرهنگی بتواند به موفقیتی هم دست یابد، اما این تلاش ها هرگز در برابر اقدامات گسترده و حمایت از مسئله فلسطین در سراسر جهان، به بار نخواهد نشست.

 

طبق این گزارش، دفتر حقوق بشر سازمان ملل چندی پیش، با انتشار گزارشی اعلام کرد که این سازمان فعالیت های تجاری 206 شرکت مرتبط با شهرک سازی اسرائیل را مورد بررسی قرار می دهد.

 

این دفتر یادآور شد که به منابع بیشتری برای پرداختن به این وظیفه پیچیده نیاز است و حال آنکه برخی از منتقدان، تهیه این لیست سیاه از سوی سازمان ملل را غیرمنصفانه دانسته اند.

 

«زید رعد الحسین» کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل نیز در این باره گفت: از همه طرف ها می خواهم از تحریف محتوای این گزارش که با حسن نیت و براساس مصوبه شورای حقوق بشر سازمان ملل تهیه شده است، خودداری کنند.
ایرنا

عریقات خطاب به هیلی: ببند دهانت را!

به نوشته روزنامه دیلی میل، صائب عریقات، دیپلمات ارشد فلسطینی و رئیس هیأت فلسطینی مذاکره‌کننده عضو سازمان آزادی‌بخش فلسطین با اسرائیل به نیویورک دیلی نیوز گفت:‌ نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل باید دهانش را ببندد و متوجه باشد که محمود عباس، رهبر تشکیلات خودگران فلسطین مشکل نیست.

ادامه »

اسراییل, امریکا, جهان, خبر, فلسطین

ساف خواستار توقف هماهنگی‌ امنیتی با اسرائیل و تعلیق به رسمیت شناختن آن شد

کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین در پایان نشست خود در مقر تشکیلات خودگردان در رام الله که با حضور محمود عباس، رئیس تشکیلات برگزار شد خواستار ارائه طرح‌هایی برای توقف هماهنگی‌های امنیتی با اسرائیل و خروج از توافقنامه اقتصادی پاریس به شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل شد.

ادامه »

اسراییل, امریکا, جهان, خبر, فلسطین

نیکی‌هیلی از ادامه شهرک‌سازی‌های اسرائیل دفاع کرد

به گزارش رویترز، دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد اعلام کرد که ۲۰۶ شرکتی را که به فعالیت‌های تجاری مرتبط با شهرک‌سازی‌های غیرقانونی اسرائیل در کرانه باختری اشتغال دارند، شناسایی کرده است و از این شرکت‌ها خواست تا از هرگونه همدستی در نقضِ «فراگیر» [حقوق] مردم فلسطین بپرهیزند.

ادامه »

اسراییل, امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر, فلسطین