کرزای: نیروهای آمریکا افغانستان را ترک نمی‌کنند

رئیس جمهور پیشین افغانستان می گوید: آمریکایی ها در طول مذاکرات خود با نمایندگان طالبان درباره پایگاه های نظامی در افغانستان صحبت می کنند و به عقیده من نیروهای ایالات متحده قصد خروج از افغانستان را ندارند.

ادامه »

افغانستان, امریکا, پاکستان, جنوب آسیا, جهان, خاورمیانه, خبر, هندوستان

نشریه آمریکایی تریبون: حضور آمریکا عامل تقویت طالبان شد

نشریه آمریکایی ‘تریبون’ نوشت: سیاست های جنگ طلبانه آمریکا در طول 18 سال گذشته در افغانستان موجب افزایش نیروهای ‘طالبان’ و در نتیجه تشدید جنگ، کشته و آواره شدن غیرنظامیان در این کشور شده که در صورت متوقف نشدن این فعالیت ها، وضعیت مردم افغانستان بیش از پیش دچار بحران خواهد شد.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جنوب آسیا, جهان, مقاله

فاکس نیوز: آمریکا باید نظامیان خود را از افغانستان خارج کند

شبکه خبری آمریکایی اعلام کرد: دولت واشنگتن توان پیروزی در جنگ افغانستان را ندارد و حضور نظامی این کشور نیز خلاف خواست مردم آمریکا است بنابراین باید فرمان خروج نظامی از افغانستان صادر شود.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جنوب آسیا, جهان, خبر

با حذف دلار، تجارت پاکستان و چین با پول ملی آغاز شد

به نقل از رسانه های پاکستان، تجارت دوجانبه بین پاکستان و چین با توجه به تلاش طرفین برای کاهش انحصار دلار موفقیت قابل توجهی ارزیابی شده و دو کشور، تجارت با پول ملی را به صورت رسمی آغاز کردند.

ادامه »

اقتصادی, پاکستان, جنوب آسیا, جهان, چین, خبر

رای الیوم: معامله تسلیحاتی هند و روسیه؛ سقوط سیطره موشکی آمریکا

به نقل از رأی الیوم، این روزنامه در مقاله­‌ای نوشت: «هند» با خرید موشک­‌های روسی «اس- ۴۰۰»، صنایع تسلیحاتی آمریکا رانابود می­‌کند. در همین راستا پرسش­‌های فراوانی مطرح می­‌شود از جمله اینکه  چرا اسطوره موشک‌های پاتریوت سقوط کرده است؟ آیا این اقدام هند، مقدمه­‌ای برای چالش «دهلی نو» با تحریم­‌های آمریکا علیه ایران به شمار می­‌رود؟

 

دولت هند با اعلام امضای معامله خرید سامانه موشکی ضد هوائی اس- ۴۰۰ روسیه به قیمت  پنج میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار میخ بزرگی بر پیکره صنعت تسلیحاتی آمریکا وارد کرد. این کشور با چنین تصمیمی در حقیقت با تهدیدهای آمریکا در تحمیل تحریم­‌های اقتصادی علیه خود مبارزه و بر استقلال تصمیم خود در این زمینه تاکید کرده است.

 

نکته قابل توجه اینکه اعلام امضای این معامله تسلیحاتی بزرگ در نوع خود در آسیا با دیدار «ولادیمیر پوتین» از دهلی نو برای تحکیم محوری روابط سیاسی و تجاری بین دو کشور و تقویت گروه بریکس همزمان شده است.

 

هند عملیات مدرن‌سازی نیروهای مسلح خود را آغاز و در همین راستا اقدام به خرید ۳۶ هواپیما از طراز «رافال» فرانسه کرده است.

 

چنین اقبالی به خرید موشک‌­های اس- ۴۰۰ روسیه  از سوی کشورهایی چون هند و ترکیه مایه نگرانی آمریکا شده است. این نگرانی از جهت حمایت از صنایع نظامی روسیه و آشکار شدن میزان پیشرفت آنها نیست بلکه از آن جهت است که چنین رویکرد و اقبالی موشک­‌های رقیب یعنی «پاتریوت» را کنار می­‌ز‌ند؛ موشک­‌هایی که رتبه نخست کارآیی و قدرت را داشتند، اما با جنگ یمن و موشک­‌هایی که جنبش انصارالله به ریاض پرتاب کرد، نقص‌­های فراوان و عدم کفایت آنها نمایان شد و بسیاری از این کشورها به موشک‌­های روسی پناه بردند.

 

مهمتر از این معامله، دیدار پوتین از هند است که نشان‌دهنده میزان نزدیکی در روابط دو کشور مذکور و بازگشت ائتلاف آنها به همان شکل ماقبل فروپاشی شوروی است. این رویکرد در نوع خود تحول استراتژیک مهمی با توجه به وضعیت قطب‌بندی جهان امروز به شمار می­‌رود. ‎

 

بسیاری از ناظران معتقدند همگرائی روز افزون روسیه و هند احتمالا موجب عدم پایبندی دهلی‌نو به تحریم­‌های آمریکا و «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری این کشور علیه ایران به ویژه در حوزه نفتی می‌شود؛ چرا که هند روزانه حدود ۵۰۰ هزار بشکه نفت از ایران وارد می­کند.

 

غرور آمریکا در سراسر جهان پیامدهای منفی به همراه داشته است،‌ به ویژه در کشورهایی که در پی حفظ کرامت خود و مقدم داشتن منافع خود بر منافع آمریکا هستند. اما متاسفانه باید گفت بیشتر متحدان منطقه‌­ای و عرب آمریکا با چنین قاعده­‌ای هم‌داستان نمی­‌شوند و در صدر آنها برخی کشورهای حوزه خلیج‌فارس قرار دارند که مورد اهانت ترامپ و باج‌خواهی­‌های او قرار می‌گیرند.

ایلنا‎

مجلس افغانستان: خصوصی‌سازی جنگ، افغانستان را به‌سرنوشت عراق و سوریه دچار می‌کند

به نقل از افق، مجلس سنای افغانستان در نشست امروز خود به احتمال خصوصی سازی جنگ آمریکا در افغانستان واکنش نشان داد و گفت که با این کار، این کشور به سرنوشت عراق و سوریه دچار خواهد شد.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جنوب آسیا, جهان, خبر

پلیس هند راهپیمایی هزاران کشاورز معترض را به خشونت کشید

هزاران تن از کشاورزان که از چند روز پیش از نقاط مختلف کشور بخصوص ایالت های همجوار راهپیمایی خود را آغاز کرده بودند در روز سه شنبه به دهلی رسیده و خواسته های خود از معافیت وام مزرعه تا کاهش قیمت سوخت را خواستار شدند.

ادامه »

جنوب آسیا, جهان, حقوق بشر, خبر, هندوستان

تحلیل «عبدالباری عطوان» از دیدار وزیران خارجه بحرین و سوریه

عبدالباری عطوان تحلیلگر مسائل خاورمیانه در یادداشتی در پایگاه «رای الیوم» درخصوص مصافحه ولید المعلم وزیر خارجه سوریه و شیخ خالد بن احمد آل خلیفه وزیر خارجه بحرین نوشت:

ادامه »

اردن, امارات, امریکا, ایران, بحرین, ترکیه, جهان, خاورمیانه, سوریه, عربستان سعودی, مصر