آمریکا 750 پایگاه نظامی بزرگ و کوچک در بیش از 130 کشور جهان دارد

تارنمای خبری «انباء تونس» چند روز پیش نوشت، آمریکا 750 پایگاه نظامی بزرگ و کوچک در بیش از 130 کشور جهان دارد و نظامیان آمریکایی در این پایگاه ها به انجام ماموریت های مختلف مانند عملیات نظامی مستقیم، حمایت و پشتیبانی لجستیکی یا حفظ صلح در قالب نیروهای پاسدار صلح سازمان ملل می پردازند و

ادامه »

افریقای مرکزی, امریکا, جهان, خبر, شمال افریقا

ده‌ها هزار دانش‌آموز آمریکایی علیه قوانین فروش سلاح به خیابان‌ها ریختند

به گزارش شبکه تلویزیونی ان بی سی، دانش‌آموزان بسیاری در ایالت‌های مختلف آمریکا از جمله نیویورک، کالیفرنیا، اوهایو، ایلی نوی، ویرجینیا و فلوریدا در این تظاهرات سراسری که از هفته‌ها پیش برنامه‌ریزی شده بود، شرکت کردند.

ادامه »

امریکا, جهان, حقوق بشر

اسنودن: رئیس جدید سیا مظنون به شکنجه است / انتقاد شدید مک کین از گزینه ترامپ برای «سیا»

ادوارد اسنودن در حساب توئیتری خود نوشت: نخستین رئیس زن سازمان سیا در صدر فهرست مقام های آمریکایی است که خواستار از بین رفتن اسناد مربوط به شکنجه های غیرقانونی شده است تا این لیست هرگز به دست کنگره آمریکا نرسد.

ادامه »

اسنودن, امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر

واشنگتن پست؛ تیلرسون برکنار و پومپئو رئیس سازمان سیا، وزیر جدید خارجه آمریکا می‌شود

ترامپ در توییتر خود نوشت: «برای تیلرسون آرزوی موفقیت می‌کنم، از تعهد و خدمات وی قدردانی می‌کنم. مرد خوبی است و ما با هم همکاری خوبی داشتیم اما در رابه با بعضی مسائل اختلاف نظر داشتیم.»

ادامه »

امریکا, جهان, خبر

در نامه‌ای به «تیلرسون»؛ سناتورهای آمریکا خواستار آغاز گفتگوهای استراتژیک با روسیه شدند

به گزارش اسپوتنیک، سناتورها «برنی سندرز»، «دایان فین اشتاین»، «اِد مارکی» و «جف مرکلی» در نامه ای خطاب به «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا از وی درخواست کردند که متعاقب رونمایی رئیس جمهور روسیه از تسلیحات جدید هسته ای این کشور، دور جدیدی از گفتگوهای استراتژیک با مسکو را آغاز کند.

ادامه »

امریکا, تشنج زدایی, جهان, خبر, روسیه

رای الیوم: تبعات کتاب آتش و خشم دامن متحدان آمریکا در خاورمیانه را می‌گیرد

این روزنامه ‘رای الیوم’ در مقاله روز دوشنبه خود نوشت: اسراری که در کتاب آتش و خشم منتشر شده، می تواند نقش بزرگی در تسریع سرنگونی ترامپ و اخراجش از ‘کاخ سفید’ بازی کند.

 

رای الیوم افزود: احتمالا سال جدید سال جنگ علیه رییس جمهوری آمریکا باشد و ممکن است که از هر سلاح سنگینی در این مبارزه برای شکست دادن ترامپ بهره گرفته شود و این همان چیزی است که استناد کتاب آتش و خشم با مصاحبه هایی که نویسنده آن با بیش از 200 شخصیت پیرامون رئیس جمهوری آمریکا انجام داده، فاش کرده است.

 

یکی از برجسته ترین شخصیت های مورد مصاحبه در این کتاب ‘استیو بنن’ مشاور استراتژیک ترامپ بود که چند ماه پس از به قدرت رسیدن رییس جمهوری آمریکا از مقامش اخراج شد، در حالی که بنن تبلیغات انتخاباتی ترامپ را مهندسی کرد و از نزدیکترین شخصیت ها به وی بود و بسیاری از برکناریها در کاخ سفید توسط بنن انجام شد.

 

این روزنامه افزود: سیاست های ترامپ در باره خاورمیانه در این کتاب از جایگاه ویژه ای برخودار است که مهم ترین آنها دو رویداد است:
نخست اینکه بنن افشا کرد که وی پشت کودتایی بوده که در 20 ژوئن گذشته در عربستان رخ داد و منجر به سرنگونی ‘محمد بن نایف’ از ولیعهدی و روی کار آمدن ‘محمد بن سلمان’ به جای وی شد.

 

وی همچنین اذعان کرد که ترامپ به نزدیکانش اطلاع داد که بنن با همکاری ‘جرد کوشنر’ دامادش این کودتا را که باعث شد، جای پایشان در راس حاکمیت عربستان محکم تر شود، مهندسی کردند.

 

دومین سناریو، اعتراف بنن در این کتاب به اینکه وی پشت موضوعی است که ‘معامله بزرگ قرن’ درباره مساله فلسطین می نامند و به موجب آن از ایجاد کشور فلسطین جلوگیری و سفارت آمریکا از تل آویو به بیت‌المقدس منتقل می شود و کرانه باختری به اردن باز می گردد و نوار غزه به مصر داده می شود و شهرک های یهودی نشین به رژیم اسرائیل ملحق می شوند و بیت‌المقدس اشغالی به طور کامل یهودی سازی می شود.

 

این روزنامه دو شخصیت اصلی که در راس محور سیاست آمریکا در منطقه هستند را محمد بن سلمان ولیعهد عربستان و دومی جرد کوشنر داماد رئیس جمهوری آمریکا معرفی می کند .

 

رای الیوم افزود: دیدارهای مخفیانه و علنی میان این دو شخصیت زیاد شده تا این تفاهم ها و طرح ها عملی شود و روند عادی سازی روابط عربستان با دولت اشغالگر اسرائیل سریعتر شود و میان کودتا در عربستان و تثبیت ‘معامله قرن’ ارتباط وجود دارد.

 

بن سلمان که به یقین از هر کلمه ای که درباره خود در این کتاب مطلع است، هیچ گونه بیانیه رسمی درباره تکذیب این اطلاعات صادر نکرده است، چه درباره اطلاعات مربوط به نقش دولت آمریکا در کودتا که وی را به ولیعهدی رساند و چه در خصوص اطلاعات مربوط به معامله بزرگ برای یهودی سازی بیت‌المقدس اشغالی و انتقال سفارت آمریکا به این شهر و بازگرداندن باقی مانده کرانه باختری به اردن و نوار غزه به مصر.

 

رای الیوم تاکید کرد: دوستی میان بن سلمان و کوشنر داماد رئیس جمهوری آمریکا کاملا آشکار است و نیازی به اثبات ندارد. علاوه بر آن ولیعهد عربستان همانطور که برخی منابع فلسطینی گفته اند، ‘محمود عباس’ رئیس تشکیلات خودگردان را دو بار به ‘ریاض’ فراخواند و جزئیات قرارداد قرن را برایش توضیح داد و از او خواست که آن را قبول کند و بیت‌المقدس اشغالی را فراموش کند و اخباری نیز منتشر شده مبنی بر اینکه 10 میلیارد دلار به عنوان پاداش برای عباس در نظر گرفته شده است .

 

بنن مشاور استراتژیک ترامپ در کتاب آتش و خشم پیش بینی کرد که مصر و عربستان در آستانه فروپاشی بسیار خطرناکی قرار دارند، زیرا دولت آمریکا سررشته های باز در این دو کشور را در اختیار دارد.

 

رای الیوم نوشت: آمریکا در این دو کشور از طریق تکیه اش بر همپیمان اسرائیلی و استفاده از برگه برنده ترساندن آنها از ایران برای بی ثبات کردن عربستان و برگه برنده ‘سد النهضه’ برای بی ثبات کردن مصر، استفاده می کند.

 

این روزنامه ادامه داد: اگر مصر و عربستان در عمل با فروپاشی مواجه باشند، به دلیل مشاوره ها و نصحیت های دولت ترامپ و کوشنر با هدایت همپیمانانش در تل آویو تدوین می کند.

 

برخی از این مشاوره ها و نصیحت ها نتایج فاجعه باری داشته و خود را به شکل آشفتگی اوضاع سیاسی و اقتصادی در دو کشور همانند غرق شدن عربستان در جنگ یمن و نزدیک شدن مصر به غرق شدن در جنگ آب با اتیوپی و کاهش نفوذش در دریای سرخ، می بینیم.

 

طبق تحلیل رای الیوم، پیامدهای فروپاشی دولت ترامپ که این دو کشور یعنی مصر و عربستان به آن تکیه کرده اند، به آنها باز می گردد و چه بسا عاقلانه ترین کار این است که دولت های ریاض و قاهره سیاست های خود را مورد بازنگری قرار دهند و در سریع ترین زمان ممکن از کشتی ترامپ که در آستانه غرق شدن است، بیرون بپرند.

ایلنا

واشنگتن‌پست: افسران پلیس آمریکا سال گذشته هزار نفر را کشتند

به نقل از واشنگتن‌پست، برای سومین سال متوالی، نیروهای پلیس آمریکا طی سال 2017 در سرتاسر این کشور حدود 1000 نفر را کشتند.   تداوم این رکورد در کشتن افراد از سوی پلیس آمریکا در شرایطی است که طی سال‌های اخیر افکار عمومی این کشور به شدت نسبت به کاربرد زور از سوی افسران پلیس

ادامه »

امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر

دانشگاه آریزونا: آزمایش‌های اتمی جان صدها هزار آمریکایی را گرفته است

تازه ترین تحقیقات دانشگاه آریزونا نشان می دهد که آزمایش های اتمی دهه پنجاه قرن بیستم میلادی، محیط زیست میلیونها آمریکایی را به پرتوهای رادیواکتیو آلوده کرد و ممکن است موجب جان باختن نزدیک به 700 هزار نفر شده باشد.   روزنامه دیلی میل به تازگی با انتشار گزارشی خبر داد که دولت آمریکا در

ادامه »

امریکا, تاریخ, جهان, حقوق بشر, خبر, ژاپن, محیط زیست

فرمانده تفنگداران دریایی آمریکا: برای جنگ با روسیه آماده باشید

به نقل از اکسپرس، «رابرت نلر» فرمانده یگان تفنگداران دریایی آمریکا به سربازان این کشور که در نروژ مستقر هستند اعلام کرد که برای جنگ با روسیه آماده باشند.   این هشدار در حالی مطرح شد که «بوریس جانسون» وزیر امور خارجه انگلیس اخیرا به عنوان اولین وزیر امور خارجه انگلیس در طی شش سال

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, نروژ

انتقاد برنی سندرز از طرح دولت ترامپ برای کاهش مالیات

سناتور برنی سندرز، دونالد ترامپ را به خاطر طرح کاهش مالیاتش مورد حمله قرار داده و گفت که این طرح نهایتا موجب ثروتمندتر شدن طبقه ثروتمند یک درصدی در آمریکا خواهد شد.   به نقل از گاردین، برنی سندرز از اینکه کاهش مالیات در این طرح برای آمریکایی‌های طبقه متوسط موقتی بوده اما برای شرکت‌های

ادامه »

اقتصادی, امریکا, جهان, خبر