کرزای: نیروهای آمریکا افغانستان را ترک نمی‌کنند

رئیس جمهور پیشین افغانستان می گوید: آمریکایی ها در طول مذاکرات خود با نمایندگان طالبان درباره پایگاه های نظامی در افغانستان صحبت می کنند و به عقیده من نیروهای ایالات متحده قصد خروج از افغانستان را ندارند.

ادامه »

افغانستان, امریکا, پاکستان, جنوب آسیا, جهان, خاورمیانه, خبر, هندوستان

نشریه آمریکایی تریبون: حضور آمریکا عامل تقویت طالبان شد

نشریه آمریکایی ‘تریبون’ نوشت: سیاست های جنگ طلبانه آمریکا در طول 18 سال گذشته در افغانستان موجب افزایش نیروهای ‘طالبان’ و در نتیجه تشدید جنگ، کشته و آواره شدن غیرنظامیان در این کشور شده که در صورت متوقف نشدن این فعالیت ها، وضعیت مردم افغانستان بیش از پیش دچار بحران خواهد شد.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جنوب آسیا, جهان, مقاله

فاکس نیوز: آمریکا باید نظامیان خود را از افغانستان خارج کند

شبکه خبری آمریکایی اعلام کرد: دولت واشنگتن توان پیروزی در جنگ افغانستان را ندارد و حضور نظامی این کشور نیز خلاف خواست مردم آمریکا است بنابراین باید فرمان خروج نظامی از افغانستان صادر شود.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جنوب آسیا, جهان, خبر

با حذف دلار، تجارت پاکستان و چین با پول ملی آغاز شد

به نقل از رسانه های پاکستان، تجارت دوجانبه بین پاکستان و چین با توجه به تلاش طرفین برای کاهش انحصار دلار موفقیت قابل توجهی ارزیابی شده و دو کشور، تجارت با پول ملی را به صورت رسمی آغاز کردند.

ادامه »

اقتصادی, پاکستان, جنوب آسیا, جهان, چین, خبر

رای الیوم؛ نیروهای آمریکایی خروج ذلت‌باری از افغانستان خواهند داشت

رای الیوم در مطلبی درباره افغانستان آورده است: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با شکست تقریبا قطعی در افغانستان با توجه به وجود شواهدی که گواهی دهنده افزایش آمار کشته و زخمی شدگان نیروهای آمریکا بر اثر شدت حملات طالبان است و نیز افول فعالیت نیروهای پلیس افغانستان مورد حمایت ناتو و دولت آمریکاست، روبروست.

 

این رسانه نوشت: فرماندهی نیروهای آمریکایی در افغانستان روز سه شنبه از کشته شدن سه نظامی آمریکایی و زخمی شدن سه نظامی دیگر در انفجار بمب کارگذشته شده از سوی افراد طالبان در غزنه خبر داد و شمار آمریکایی های کشته شده از ابتدا سال جاری میلادی تاکنون به ۱۲ نظامی افزایش یافت.

 

رای الیوم می‌نویسد: شاید این رقم در مقایسه با آمار ۲۲۰۰ نظامی آمریکایی که قبل از سال ۲۰۱۵ کشته شده اند کم باشد اما اگر آمار ۳۰ هزار نیروی افغانی کشته شده طی سه سال گذشته در درگیری با طالبان کشته شده اند و نیز تلفات جدید نیروهای آمریکایی را در نظر بگیریم قابل توجه است به ویژه که این آمار در فصل بهار که حملات طالبان تشدید می‌شود، قابل افزایش است.

 

این رسانه درباره گزینه های ترامپ درباره افغانستان آورده است: ترامپ دو گزینه پیش روی دارد؛ نخست اینکه بر تعداد نیروهای آمریکایی به منظور ممانعت از پیشروی طالبان که بر ۱۴ استان یعنی حدود ۵۶ درصد از افغانستان سیطره دارد و اوضاع بی ثبات مناطقی که به شکل اسمی تحت کنترل نیروهای دولت افغانستان بیافزاید یا به گفتگوهای صلح با طالبان روی آورد تا به راهکار سیاسی مقبول برسد.

 

رای الیوم نوشت: ترامپ گزینه دوم یعنی گفتگو با طالبان را برگزیده است و برای همین است که زلمای خلیل زاد افغانی الاصل را به برای دیدار با نمایندگان طالبان در دوحه جایی که طالبان با موافقت آمریکا در آن سفارت تاسیس کرده، فرستاده است. پنج جلسه گفتگو طی دو ماه گذشته منجر به پیشرفتی نشده است و این نشان دهنده دشواری اوضاع و وجود شکاف میان طرفین است. آمریکا خواهان راهکار سیاسی است که طالبان در دولتی با گروه‌های افغانی مورد حمایت آمریکا حضور داشته باشد اما طالبان خواهان گفتگو برای خروج نیروهای به شکل کامل از افغانستان و اینکه قدرت به طور کامل به آن سپرده شود و شرایط مشابه قبل از حمله آمریکا به افغانستان در اکتبر ۲۰۰۱ شود.

 

این رسانه می‌افزاید: آمریکا در افغانستان شکست خواهد خورد همانگونه که در عراق شکست خورد و نیروهایش را به منظور کاهش تلفات و خسارات بیشتر خارج خواهد کرد. طرحهای آمریکا در این کشور سخت از حیث سیاسی و جغرافیایی فروپاشیده است و ترامپ گزینه ای غیر از تن دادن به شکست ندارد و مطمئن هستیم که وی در نهایت این کار را انجام خواهد داد خواه زمان به درازا بکشد یا کوتاه باشد. دو کشور در دنیا هستند که متجاوزان از آن پیروز خارج نشده‌اند؛ افغانستان و یمن. هرکه به این شک دارد به حقایق تاریخی مراجعه کند.

مهر

کشته‌شدن کماندوی افغان زیر شکنجه نظامیان آمریکایی و چک

به گزارش «نیویورک تایمز»، نیروهای آمریکایی و چک به‌دلیل کشته شدن یک کماندوی افغان که در بازداشت نیروهای ناتو در غرب افغانستان قرار داشت مورد بازجویی قرار می‌گیرند.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جنوب آسیا, جهان, چک, خبر

بلومبرگ آخرین وضعیت خرید مشتریان عمده نفت ایران را بررسی کرد

به گزارش پایگاه خبری آمریکایی بلومبرگ با بررسی آخرین وضعیت مشتریان نفتی بزرگ ایران نوشت: این معافیت‌ها به‌معنای آن است که صادرات نفت ایران که سومین تولیدکننده بزرگ اوپک است، هم‌چنان ادامه پیدا خواهد کرد. شرکت ملی نفت ایران برای حفظ مشتریانش، تخفیف‌های قابل توجهی داده است.

ادامه »

امریکا, ایران, جهان, چین, خبر, ژاپن, کره جنوبی, هندوستان

پاکستان: در حمله به کنسولگری چین در کراچی، تمامی مهاجمان مسلح کشته شدند

پلیس کراچی، روز جمعه دوم آذر/۲۳ نوامبر، اعلام کرد: کنسولگری جمهوری خلق چین در این شهر هدف حمله سه مهاجم مسلح قرار گرفته و در درگیری میان این مهاجمان و نیروهای امنیتی، تمامی مهاجمان مسلح کشته شدند.

ادامه »

پاکستان, تروریسم, جنوب آسیا, جهان, چین