پیشروی‌های چشمگیر ارتش سوریه در حومه ادلب

فرماندهی کل ارتش سوریه اعلام کرد: سربازان شجاع سوری در روزهای گذشته توانستند پس از نابودی شمار زیادی از تروریست‌ها و بستن مسیرهای امدارسانی آنها مجددا کنترل تعدادی از شهرستان‌ها، روستاها و شهرک‌ها از جمله “کفر نبل”، “کفر سجنه”، “شیخ مصطفی”، “جاس”، “معره حرمه”، “دیر سنبل”، “الدار کبیره” و “حزارین” را به دست بگیرند.

ادامه »

ایران, ترکیه, تروریسم, جهان, خاورمیانه, خبر, رومانی, سوریه

اتحادیه عرب خواستار استقرار نیروهای بین‌المللی در خاک فلسطین شد

اتحادیه عرب خواستار استقرار دوباره نیروهای حافظ صلح بین‌المللی در خاک فلسطین و به ویژه در شهر “الخلیل” واقع در کرانه باختری شد.

ادامه »

اتحادیه عرب, اسراییل, امریکا, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, فلسطین

لوفیگارو؛ آمریکا و متحدانش دستکم در دو حادثه تنگه هرمز، دروغ‌هایی را به ایران نسبت داده‌اند

روزنامه فرانسوی لوفیگارو در گزارشی فاش کرد آمریکا و برخی متحدانش درباره دستکم دو حادثه در تنگه هرمز که به ایران نسبت داده شده است، دروغ پردازی کرده‌اند.

ادامه »

امریکا, انگلستان, ایتالیا, ایران, جهان, حضور نظامی, خاورمیانه, خبر, دانمارک, ژاپن, فرانسه

رای‌الیوم: آیا تنش میان ایران و آمریکا، نفس‌های آخر را می‌کشد؟

با وجود ادامه حملات رسانه‌ای بین ایران و آمریکا، نشانه‌های متعددی وجود دارد که نشان‌دهنده ورود این بحران به مراحل آخر است.

 

عمر الردّاد در رای‌الیوم نوشت: با وجود ادامه حملات رسانه‌ای بین ایران و آمریکا، نشانه‌های متعددی وجود دارد که نشان‌دهنده ورود این بحران به مراحل آخر است.

 

در ادامه این مطلب آمده است: از زمان آغاز تنش‌ها، مفهوم «مذاکره» در ذهن ایرانی‌ها و آمریکایی‌ها وجود داشت. علاوه بر اینکه طرف‌های متعددی، چون عمان، ژاپن، سوئیس، طرف‌های عراقی و قطری و در نهایت، فرانسه، برای میانجی گری بین تهران و واشنگتن، وارد خط بحران شدند. در این بین، به نظر می‌رسد وساطت فرانسه موفق شده است با مطرح کردن رفع جزئی تحریم‌های مربوط به صادرات نفت ایران، شکافی در دیواره اختلافات ایجاد کند.

 

با اینکه موضع آمریکا در قبال پیشنهاد فرانسه مشخص نیست، اما مذاکرات آمریکایی-ایرانی، به صورت مستقیم یا غیر مستقیم، در میدان‌های مختلف انجام می‌شود؛ تا آنجا که احتمال دیدار بین ترامپ و روحانی در حاشیه نشست مجمع سازمان ملل، وجود دارد.

 

به نظر می‌رسد این مذاکرات تنها با حضور ناگهانی وزیر خارجه ایران در فرانسه شروع نشد؛ بلکه به دنبال اشاره‌ها و پیام‌هایی بود که یکی از آنها، بی‌اعتنایی آمریکا در مورد مساله نفت کش ایرانی «ادریان» و احتمال رسیدن آن به سوریه است. گذشته از اینکه آنچه بین حزب‌الله و اسرائیل به صورت عملی جریان دارد، یک عملیات حساب شده بین تهران و واشنگتن محسوب می‌شود، که تفاوت زیادی با گفتگو‌های انجام شده بین آمریکا و حوثی‌ها ندارد.

 

حدود مسائل مورد بحث در مذاکره و معامله‌ای که ممکن است دو طرف به آن دست یابند، مشخص نیست؛ اما قطعا، برخلاف صحبت‌هایی که در مورد وجود اختلافاتی در رابطه با پرونده هسته‌ای، غنی سازی اورانیوم و برنامه‌های موشکی ایران مطرح می‌شود، بعید نیست که طرفین در این باره به توافقی هم دست یافته باشند.

 

به نظر می‌رسد که پرونده سوم در مورد نقش ایران و نیرو‌های نیابتی آن در منطقه نیز مورد مذاکره قرار گیرد و همین موضوع، می‌تواند تحولات بین اسرائیل و حزب الله و فشار‌هایی که بر حشد شعبی وارد می‌شود و همزمان، مذاکرات آمریکا با حوثی‌ها را تفسیر کند.

 

روحانی درگیر بحرانی با اصولگرایان در ایران است و ایشان، رئیس‌جمهور را مسئول توافق هسته‌ای می‌دانند. این در حالی است که پیامد‌های تحریم‌ها، دغدغه اصلی رهبران سیاسی ایران در دو جبهه اصلاح‌طلب و اصول‌گراست. همزمان، ترامپ قصد دارد با روحانی عکس بگیرد، تا از این مساله برای پیروزی خود در انتخابات استفاده کند.

 

در این شرایط، سوال‌هایی در بین تحلیلگران مسائل منطقه مطرح می‌شود مبنی بر اینکه حدود مذاکراتی که ممکن است ایران در مورد نیرو‌های نیابتی خود در سوریه، لبنان، یمن و عراق انجام دهد، چقدر است؟ موضع ایران در قبال اسرائیل، معامله قرن و روابط آینده آن با عربستان و دولت‌های خلیج فارس چگونه خواهد بود؟ طرح این سوالات، خود نشان دهنده اهمیت نقش منطقه‌ای ایران است.

انتخاب

سازمان ملل‌ ائتلاف آمریکا در سوریه را به “جنایات جنگی” متهم کرد

بازرسان سازمان ملل متحد امروز (چهارشنبه) اعلام کردند، حملات هوایی نیروهای ائتلاف تحت امر آمریکا در سوریه غیرنظامیان بی‌شماری را کشته یا مجروح کرده است که این نشان می‌دهد تدابیر احتیاطی نادیده گرفته شده و احتمالا جرایم جنگی رخ داده است.

ادامه »

امریکا, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, سازمان ملل, سوریه

نتانیاهو رسما وعده الحاق کرانه باختری را اعلام کرد

«بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسرائیل روز سه‌شنبه رسما اعلام کرد که در صورت پیروزی در انتخابات پیش رو و تشکیل کابینه جدید، شهرک‌های کرانه باختری و بخش‌های مهمی از این منطقه را به اسرائیل الحاق می‌کند.

ادامه »

اردن, اسراییل, امریکا, ایران, جهان, خاورمیانه, خبر, فلسطین