راه دشوار زنان برای دست یابی به برابری جنسیتی

بدون دست یابی زنان به برابری جنسیتی، عدالت و برابری در جامعه وجود نخواهد داشت و یکی از دلایل متوقف شدن افزایش حضور زنان در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی و اجتماعی، رشد نیروهای راست افراطی در بسیاری از کشورهای جهان است.

 

نیروهایی که زن ستیزی یکی از اصلی‌ترین پایه‌های تفکر سیاسی آن‌هاست و اولین گام برای ارتقاء زنان به جایگاه اصلی آن‌ها به عنوان یک عضو برابر مردها در جامعه، مبارزه با چنین نیروهایی است.

 

به مناسبت  ۸ مارس روز جهانی زن، سازمان ملل متحد امروز گزارش خود را با عنوان “بازنگری حقوق زنان ۲۵ سال پس از پکن”، منتشر ساخت. توافق پکن جامع‌ترین دستور کاری است که در مورد برابری جنسیتی از طرف اکثریت کشورهای جهان به تصویب رسیده است.

 

این گزارش‌ها نشان می‌‌دهد که روند پیشرفت‌هایی که با تلاش‌ها و مبارزات فراوان در مورد برابری جنسیتی به دست آمده بود، دچار تزلزل شده و در برخی موارد نیز پسرفت داشته است.

 

مدیر اجرایی زنان سازمان ملل، ” فومزیل ملامبو نگوکا ” در همین مورد گفت: “بررسی حقوق زنان نشان می‌دهد که با وجود پیشرفت‌هایی که صورت گرفته، کماکان هیچ کشوری به برابری جنسیتی دست نیافته است. برابری تنها محدود به داشتن یک چهارم پست‌ها دور میز قدرت نیست، بلکه حضور واقعی زنان در تمامی زمینه هاست. اما این واقعیت فعلی زنان در سراسر حیطه قدرت است. ۷۵ درصد نمایندگان مجلس مردها هستند، ۷۳ درصد از مناصب مدیریتی، ۷۰ درصد مذاکره کنندگان در مورد تغییرات اقلیمی و تقریباً همه مذاکره کنندگان صلح نیز مردها هستند. این دنیایی برابر نیست و ما برای ایجاد جهانی که در آن تبعیضی علیه زنان وجود نداشته باشد، باید الان اقدام کنیم.

 

این گزارش نشان می‌دهد که از زمان تصویب توافق پکن پیشرفت‌هایی در حقوق زنان و دختران به وجود آمده است. اکنون تعداد بیشتری از دختران تحصیل می‌کنند، تعداد کمتری از زنان بر اثر زایمان می‌میرند و نسبت حضور زنان در مجالس در سراسر جهان دو برابر شده است. طی یک دهه گذشته، ۱۳۱ کشور برای حمایت از برابری زنان قوانینی را تصویب کرده‌اند

 

اما این پیشرفت بسیار کند و نابرابر بوده است:

 

در سطح جهان، پیشرفت در دسترسی زنان به مشاغل با دستمزد در ۲۰ سال گذشته متوقف شده است. کمتر از دو سوم زنان (۶۲ درصد) در سنین ۲۵-۵۴ سال در نیروی کار هستند، اما در مقایسه بیش از (۹۳ درصد) مردان در بازار کار دستمزدی هستند.

 

زنان همچنان مسئولیت کارهای خانگی بدون دستمزد را دارند و به طور متوسط​​ دستمزد آنها برای کار برابر ۱۶درصد کمتر از مردان است که در برخی از کشورها به ۳۵ درصد نیز افزایش می‌یابد.

 

در سال گذشته، تقریبأ از هر پنج زن، یک نفر از طرف زوج خود مورد آزار و خشونت قرار گرفته است.

 

بدون دست‌یابی زنان به برابری جنسیتی، عدالت و برابری در جامعه وجود نخواهد داشت و یکی از دلایل متوقف شدن افزایش حضور زنان در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی و اجتماعی، رشد نیروهای راست افراطی در بسیاری از کشورهای جهان است. نیروهایی که زن ستیزی یکی از اصلی‌ترین پایه‌های تفکر سیاسی آن‌هاست و اولین گام برای ارتقاء زنان به جایگاه اصلی آنها به عنوان یک عضو برابر مردها در جامعه، مبارزه با چنین نیروهایی است.

اسکاتلند محصولات بهداشتی قاعدگی را برای تمام زنان رایگان می‌کند

پارلمان اسکاتلند روز سه‌شنبه ۲۵ فوریه (۶ اسفند) طرحی را به تصویب خواهد رساند که به موجب آن محصولات بهداشتی ویژه قاعدگی برای تمام زنان این کشور رایگان خواهد شد.

ادامه »

اروپای غربی, اسکاتلند, جهان, خبر, زنان

نماینده مجلس؛ از ۱۰ نفر سن اشتغال تنها سه نفر شاغل هستند/ نیازمند مدیریت درست هستیم

محمدرضا بادامچی، در مراسمی که به مناسبت روز مادر در دانشکده علمی کاربردی خانه کارگر برگزار شد، گفت: کار روز به روز در کشور ما بی‌ارزش شده و در حال از بین رفتن است.

ادامه »

اجتماعی, ایران, حقوق بشر, خبر, زنان