قطر، سند حمایت ولیعهدهای سعودی و امارات از القاعده و داعش در یمن را فاش کرد

شبکه المیادین گزارش داد، افشای اسنادی از سوی قطر نشان می دهد که عربستان و امارات از تروریست های القاعده و داعش در یمن حمایت می کنند.   به گزارش المیادین روز چهارشنبه گزارش داد، این اسناد دیپلماتیک که از سفارت قطر در واشنگتن به بیرون درز کرده و در 26 اکتبر گذشته در اختیار

ادامه »

امارات, امریکا, تروریسم, جهان, عربستان سعودی, یمن

نیویورک‌تایمز: سعودی‌ها توانمندی پیروزی بر ایران در رقابت منطقه‌ای را ندارند

روزنامه نیویورک‌تایمز نوشته است: «موارد اندکی وجود دارند که به اندازه ترکیب قدرت، جاه‌طلبی و هراس ویرانگر باشند- تمام این سه عامل این روزها در ریاض به وفور به چشم می‌خورند.»   عربستان سعودی که زمانی یک قدرت منطقه‌ای محتاط و منفعل بود، در سال‌های گذشته هدف جدیدی پیدا کرده است. بلندپروازی سنگدلانه ولیعهد محمد

ادامه »

ایران, جهان, خبر, عربستان سعودی

نشنال اینترست؛ موشک شلیک شده به ریاض کره ای بود نه ایرانی

به گزارش نشنال اینترست در گزارش خود می نویسد: در تاریخ چهارم نوامبر ۲۰۱۷، عربستان سعودی اعلام کرد که سیستم دفاع موشکی پاتریوت این کشور توانست یک موشک بالستیک را پیش از برخورد به فرودگاه ملک خالد ریاض در آسمان هدف گرفته و آن را منهدم کند.   عربستان می گوید این موشک توسط انصارالله

ادامه »

اسپانیا, ایران, جهان, خبر, عربستان سعودی, کره شمالی, یمن

الدیار: بن‌سلمان از ترور جان‌سالم به‌در برد

به نقل از «الدیار»، اطلاعات رسیده حاکی‌ست که پنج تن از افسران گارد ملی عربستان سعودی، که تحت فرماندهی شاهزاده بازداشت‌شده «متعب» بودند، روز شنبه در تلاش برای ترور «محمد بن‌سلمان» ولیعهد، به سمت خودروی وی تیراندازی کردند.   طبق این گزارش، این افسران، که سوار بر خودرو بودند، به خودروی بن‌سلمان و همراهان وی

ادامه »

تروریسم, جهان, خبر, عربستان سعودی

گروه «کودکان را نجات دهید»: روزانه 130 کودک در یمن کشته می‌شوند

یک گروه کمک رسان بین المللی موسوم به «کودکان را نجات دهید» می گوید حدود 130 کودک یا بیشتر هر روز درکشور جنگ زده یمن به خاطر گرسنگی شدید یا بیماری جان خود را از دست می دهند.   به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این گروه هشدار داد تداوم محاصره یمن ممکن است آمار مرگ در

ادامه »

جهان, حقوق کودک, خبر, عربستان سعودی, یمن

راهکار نظامی نزدیک‌ترین گزینه برای حل بحران کشورهای عربی و قطر

عبدالباری عطوان، تحلیل نویس مشهور عرب در مقاله‌ای با این مقدمه در روزنامه مستقل رای الیوم نوشت، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا باید از سر تاسف به این دلیل که روی شکل گیری ائتلاف میان کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و کشورهای عربی حساب باز کرده بود، دستش را روی دستش بگذارد. وی می‌خواست که این ائتلاف با تهدیدهای ایران در مرحله پسا داعش در سوریه و عراق و همچنین با نفوذ ایران در این دو کشور مقابله کند.

 

شبکه العربیه، شاخه رسانه‌ای قوی ائتلاف چهارجانبه (عربستان، امارات، بحرین و مصر) علیه قطر بیانیه‌ای دولتی فوری را منتشر کرد که تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر تماس تلفنی با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان برقرار ساخته و آمادگی خود را برای مذاکراه با نمایندگان کشورهای تحریم کننده و بررسی خواسته‌های آنها به گونه‌ای که منافع همگان را حفظ کند، ابراز کرده است. العربیه تاکید کرد که محمد بن سلمان از این تماس استقبال کرده و وعده داد که پس از رایزنی با شرکای خود در ائتلاف، پاسخ رسمی خود را بدهد.

 

این خبر که پیش از نیمه شب منتشر شد و ما نمی‌دانیم که چرا تمامی اخبار و تحولات بحران کشورهای عرب حوزه خلیج فارس در ساعات پایانی شب منتشر می‌شود؛ نوعی خوش بینی را جهت نزدیک بودن پایان این بحران به وجود آورد اما این شادی تکمیل نشد و در کمتر از یک ساعت، همان شبکه العربیه خبری را مبنی بر اتخاذ تصمیمی از سوی عربستان جهت توقف تمامی تماس‌هایش با قطر منتشر و اعلام کرد تا زمانی که قطر موضع واقعی خود را اعلام نکند برقراری تماس به حالت “تعلیق” درمی‌آید. پس از آن، تحلیلگران عربستانی و مصری در شبکه العربیه حضور یافتند و به شدت قطر را مورد انتقاد قرار دادند و گفتند که تمیم بن حمد در قطر تصمیم گیرنده اول و آخر نبوده و این کشور در حل بحران جدی نیست.

 

“اسم شبی” که باعث این موج خشم عربستان شد، شبکه الجزیره بود؛ به همین دلیل این چهار کشور در راس فهرست خواسته‌های 13 گانه‌شان بستن شبکه الجزیره را مطرح کردند. الجزیره بیانیه‌ای رسمی را در مورد “تماس‌ها” میان تمیم بن حمد و محمد بن سلمان بر اساس هماهنگی از سوی دونالد ترامپ منتشر ساخت. الجزیره اعلام نکرد که این امیر قطر بوده است که به این تماس مبادرت ورزیده است و اینگونه القاء کرد که این تماس‌ها در راستای پاسخ به تلاش‌های دونالد ترامپ جهت حل بحران صورت گرفته است و اینکه هر گفت‌وگویی در آینده در شرایط احترام به حاکمیت کشورها صورت خواهد گرفت.

 

طرف عربستانی می‌خواهد کشور قطر در قالب طرفی نشان دهد که کوتاه آمده است و به مطرح ساختن درخواست آشتی مبادرت ورزیده و خواسته‌های ۱۳ گانه را پذیرفته است، این در حالی است که طرف قطری در مقابل می‌خواهد تاکید کند که به هیچ امتیازدهی که به حاکمیت آن لطمه وارد کند، مبادرت نورزیده و صرفاً درخواستی از سوی رئیس جمهور آمریکا را اجابت کرده است.

 

بحران میان کشورهای عرب حوزه خلیج فارس به خانه اول بازگشته و میزان اعتماد میان طرف‌های آن به کمترین سطح کاهش یافته است و فرصت‌های سازش‌های سیاسی در آینده‌ای نزدیک از بین رفته است مگر اینکه قطر پرچم سفید را به نشانه تسلیم شدن بالا ببرد و امیر این کشور به ریاض رفته و خواهان بخشودگی شود و ما معتقد نیستیم که وی این کار را دست کم در روزهای آتی انجام دهد.

 

صباح الاحمد الجابر الصباح، امیر کویت در جریان سفرش به واشنگتن و نشستش با رئیس جمهور آمریکا در روز پنج‌شنبه خواست که آمریکا قویاً در ابتکار عمل کویت نقش داشته باشد اما این امر کاملاً نتایج عکس داد و مداخله رئیس جمهوری آمریکا و گفت‌وگوهای تلفنی وی با رهبران عربستان و امارات و قطر به پیچیده‌تر شدن بحران انجامید و این ضرب المثل بر وی انطباق می‌یابد: “خواست ابرویش را درست کند چشمش را کور کرد”.

 

این بحران و تحولاتش ثابت کرد که هیچ یک از کشورهای عرب حوزه خلیج فارس یا حتی کشورهای عربی حاکمیت ندارند بلکه این کاخ سفید است که حاکمیت واقعی را در اختیار دارد و هرگونه صحبت مغایری با موضع کاخ سفید به منزله فریب دادن خود است.

 

در سایه بسته بودن چشم انداز دیپلماتیک و وخیم شدن اختلافات، راه حل نظامی برای بحران میان کشورهای عرب حوزه خیلج فارس تبدیل به نزدیک‌ترین راه حل شده است و زمانی که امیر کویت در کنفرانس خبری در واشنگتن تاکید کرد که میانجی‌گری وی مانع از مداخله نظامی شد، مبالغه نکرد و ما بر این باوریم که “کویت این راه حل نظامی را به تعویق انداخت”.

 

لندن، پایتخت انگلیس در روز پنج‌شنبه جاری میزبان کنفرانس مخالفان قطری خواهد بود و بسیج رسانه‌ای و سیاسی گسترده‌ای برای این کنفرانس و در بالاترین سطوح در حال انجام است. پیش‌بینی‌هایی مبنی بر این امر مطرح شده است که عبدالله بن علی آل ثانی “امیر در سایه” قطر با سخنرانی در این کنفرانس افتتاح‌کننده این کنفرانس باشد و چه بسا نکات غافلگیرکننده‌ای در این سخنرانی مطرح شود.

 

ما بعید نمی‌دانیم که دونالد ترامپ مستقیما‍ً ظرف روزهای آتی درخصوص این بحران وارد عمل شود و راه حل‌های خود را بر همه طرف‌ها تحمیل کند یا اینکه جانبدار یک طرف علیه طرف دیگر باشد و احتمال این امر بیشتر است که وی جانب طرفی را بگیرد که از لحاظ مالی قوی‌تر است و قدرت سیاسی و اقتصادی بیشتری دارد و توانایی بیشتری برای درک طرز تفکر بازرگانان را دارد.
عبدالباری عطوان
ایسنا

۵۷ سازمان حقوق‌بشری‌ تحقیقات بین‌المللی درباره جنایات در یمن را خواستار شدند

به گزارش خبرگزاری رویترز، ۵۷ سازمان حقوقی با امضای یک نامه و ارسال آن به شورای حقوق بشر سازمان ملل تشکیل یک نهاد مستقل برای بررسی سوءرفتارها و نقض قوانین حقوق بشر بین‌المللی و قوانین انسان‌ دوستانه در این کشور را خواستار شدند.   دیده‌بان حقوق بشر که از امضاکنندگان این نامه است، گفت: نقض‌های

ادامه »

جهان, حقوق بشر, خبر, عربستان سعودی, یمن

روسیه واقعی بودن قرارداد تسلیحاتی آمریکا و عربستان را زیرسوال برد

به نقل از روسیا‌الیوم، «دیمتری شوگایف» مدیر دفتر همکاری‌های فنی- نظامی فدرال روسیه درخصوص قرارداد تسلیحاتی ۱۱۰ میلیارد دلاری، که ماه می در جریان سفر «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا به عربستان سعودی، میان واشنگتن و ریاض امضا شد، اظهار داشت که این قرارداد بیشتر از آن‌که قرارداد واقعی باشد به یک کمپین تبلیغاتی شبیه است.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, جهان, خبر, روسیه, عربستان سعودی

تصمیم‌گیری در سازمان ملل برای درج نام ائتلاف عربستان در لیست سیاه ناقضین حقوق کودکان

به گزارش خبرگزاری تاس، استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل عنوان داشت: ما اخبار مربوط به حمله هوایی علیه یک هتل در نزدیکی صنعاء و کشته شدن بسیاری از مردم در این هتل را شنیدیم اما هنوز نتوانستیم مطمئن شویم که این اتفاق افتاده است یا خیر.   وی در ادامه افزود:‌ کمیساریای عالی حقوق

ادامه »

جهان, حقوق کودک, خبر, عربستان سعودی

سازمان ملل: ائتلاف عربستان در یمن شکست خورده است

کارشناسان سازمان ملل متحد در گزارشی اعلام کردند که ائتلاف بین المللی به سرکردگی عربستان و آمریکا علیه یمن در یک سال و نیم گذشته هیچ دستاوردی نداشته و عملا در یمن شکست خورده است.   به نوشته امروز (دوشنبه) پایگاه خبری العهد، براساس گزارش محرمانه کارشناسان شورای امنیت سازمان ملل متحد، به رغم برتری

ادامه »

امریکا, جهان, حقوق بشر, عربستان سعودی, یمن