آفریقای جنوبی کاردار آمریکا را در اعتراض به‌توئیت ترامپ درباره مصادره اراضی سفیدپوستان احضار کرد

دولت آفریقای جنوبی امروز جمعه اعلام کرد: یک فرستاده ارشد آمریکا به این کشور را در اعتراض به یک توئیت دونالد ترامپ درباره تصاحب اراضی زراعی در این کشور احضار کرده است.

ادامه »

افریقای جنوبی, امریکا, جنوب آفریقا, جنوب غرب آسیا, خبر

آرمان‌های «مادیبا» زنده است: به مناسبت ۱۰۰مین سال زاد نلسون ماندلا، رهبر فقید آفریقای جنوبی

چهارشنبهٔ گذشته ۲۷ تیر (۱۸ ژوییه) صدمین سالگرد تولد نلسون ماندلا «مادیبا» بود. صد سال پیش، در روز ۱۸ ژوییه ۱۹۱۸، کودکی به دنیا آمد که بعدها پیشاهنگ برجستهٔ مبارزه با نژادپرستی و جدایی نژادی (آپارتاید) در آفریقای جنوبی و سوسیالیستی وطن‌دوست شد،

ادامه »

افریقای جنوبی, امریکا, جنوب آفریقا, جهان, یادنامه

گذار سیاسی مسالمت‌آمیز در آفریقای جنوبی بیم و امید در آفریقای جنوبی: کنار گذاشتن جاکوب زوما و آغاز ریاست‌جمهوری راماپوسا

در پی بحران سیاسی ناشی از سیاست‌های اقتصادی-اجتماعی دولت جاکوب زوما در آفریقای جنوبی در نزدیک به یک دههٔ‌ گذشته، در هفته‌های اخیر کار به جایی رسید که حزب‌های سیاسی اپوزیسیون این کشور اعلام کردند که اگر زوما از ریاست‌جمهوری کناره‌گیری نکند، کشور را به تعطیل خواهند کشید. جاکوب زوما ۹ سال بود که قدرت

ادامه »

افریقای جنوبی, جهان, کارگری, مقاله

طرح رئیس جمهور جدید آفریقای جنوبی برای سلب مالکیت بدون پرداخت غرامت از سفیدپوستان!

به گزارش خبرگزاری راشاتودی، «سیریل رامافوزا» رئیس جمهور جدید آفریقای جنوبی وعده داده است زمینهایی را که از سال ۱۶۰۰ میلادی تحت مالکیت مزرعه داران سفیدپوست قرار دارد، به شهروندان سیاهپوست این کشور بازگرداند.

ادامه »

افریقای جنوبی, جهان, خبر, دهقانان

‘رامفوسا’ به ریاست حزب حاکم کنگره ملی آفریقا (ای ان سی) آفریقای جنوبی انتخاب شد

به گزارش شبکه تلویزیون اس ای بی سی آفریقای جنوبی، شمارش نهایی رای گیری درون حزبی ای ان سی که طی چند ماه اخیر به انشقاق در آن انجامید، حکایت از پیروزی رامفوسا معاون جاکوب زوما، رئیس جمهوری این کشور می کند.

 

براساس این گزارش، پنجاه و چهارمین کنگره حزبی ای ان سی که از روز شنبه در حومه ژوهانسبورگ آغاز شد و با رای گیری دیروز به کار خود ادامه داد، عصر امروز با اعلام نهایی شمارش آراء به نفع رامفوسا که ثروتمندترین شخصیت این کشور نیز به حساب می آید، سرنوشت این قوی ترین حزب سیاسی آفریقای جنوبی و در واقع ریاست جمهوری آینده این کشور را تعیین کرد.

 

این کنگره 5 روزه امروز در حالی لحظات سخت و پر التهاب را با تصمیم گیری بیش از 5 هزار و 700 تن از اعضای مرکزی خود از سراسر آفریقای جنوبی پشت سر گذاشت که اعضای آن با ایجاد دو جناح قوی درون حزبی در حساس ترین کنگره حزبی بعد از پیروزی مبارزات ضد آپارتاید به رهبری نلسون ماندلا، رهبر فقید این نهضت داخلی و حتی جهانی برای برکناری زوما، رئیس جمهوری تلاش کردند.

 

چرا که رئیس جمهوری و رئیس فعلی حزب نه تنها از اقبال عمومی گذشته خود برخوردار نیست بلکه این حزب از درون نیز دچار بحران ساختاری و محتوایی خاص خود شده است.

 

جاکوب زوما که از سال 2007 رهبری حزب ای ان سی را برعهده دارد، دوره زمامداری اش با چندین رسوایی همراه بوده است که هم از اعتبار مبارزات ضد تبعیض نژادی آن در سطح جهان کاسته است و هم در مقاطعی اعتبار سیاسی و اقتصادی کشور را خدشه دار کرده است.

 

یادآوری می شود او به رغم از دست دادن ریاست بر ای ان سی، همچنان ریاست جمهوری آفریقای جنوبی را تا بعد از برگزاری انتخابات عمومی سال 2019 برعهده خواهد داشت.

 

در هر صورت، ای ان سی تلاش می کند بعد از بحران های اخیر همچنان به عنوان یک حزب قوی و البته با نگاه به گذشته خود، چراغی را که از سال 1912 میلادی با آغاز فعالیت مخفی حزبی در دوره خفقان آپارتاید با کمک همین مردم بر افروخته است، روشن نگه دارد.

 

حزبی که در سال 1994 میلادی (1373 شمسی) با پیروزی انقلاب ضد تبعیض نژادی توجه همه نیروهای داخلی و خارجی را به خود جلب کرد، همچنان باید جایگاه خود را حفظ کند، چرا که طی چند سال اخیر به دلایل متعدد اعتبار تاریخی خود را از دست داده است.

 

کاهش اعتبار ای ان سی طی سال های اخیر به قدری بوده است که حتی جاکوب زوما، رئیس فعلی آن و رئیس جمهوری کشور روز شنبه در نطق افتتاحیه این کنگره اعتراف کرده بود که نتایج ضعیف انتخابات محلی سال 2016 بخوبی نشان داد که رای دهندگان از ای ان سی راضی نیستند.

 

اگرچه اعضای این حزب بر سر شش نفر از اعضای اصلی حزب اختلاف داشتند اما رقیب اصلی رامفوسای 65 ساله در این مبارزات درون حزبی خانم انکوسازنا دلامینی زومای 68ساله بود که بیوه جاکوب زوما است که در دوره های مختلف وزیر امورخارجه، وزیر کشور و وزیر بهداشت این کشور بود و حتی تا اوایل سال جاری میلادی رئیس اتحادیه آفریقا نیز بود.

 

یادآوری می شود این دو، یعنی جاکوب و دلامینی که در سال 1998 (1377) از هم جدا شدند دارای 4 فرزند هستند.

 

رامفوسا 65 ساله که خود از شخصیت های کلیدی مذاکرات سیاسی دهه 1990 این کشور برای انتقال قدرت از نظام آپارتاید به جمهوری حزبی است، رئیس پیشین بزرگترین اتحادیه کارگری کشور موسوم به ‘کوساتو’ نیز هست که تکیه او بر این جایگاه موجب شد از سرمایه هنگفتی برخوردار شود و در واقع به عنوان ثروتمندترین شخصیت کشور نیز شناخته شود.

 

با این وجود، اگرچه ای ان سی همچنان به عنوان بزرگترین حزب این کشور، صاحب 54 درصد از کرسی های پارلمان است، اما دوستگی و تفرقه بوجود آمده در آن نیز بیانگر اهمیت این کنگره هم برای اعضای حزب و هم کشور است، زیرا رهبری حزب در واقع رئیس جمهوری آینده آفریقای جنوبی نیز خواهد شد.
ایرنا

حزب حاکم آفریقای جنوبی روز یکشنبه جانشین جاکوب زوما را اعلام می‌کند

به گزارش خبرگزاری رویترز، سخنگوی حزب کنگره ملی آفریقای جنوبی اعلام کرد: صبح روز یکشنبه این حزب رئیس خود را اعلام می‌کند. باید این مساله هرچه سریع‌تر حل شود.   این حزب، انتخاباتی را برای جایگزینی زوما به عنوان رئیس حزب برگزار می‌کند که پیروز این انتخابات به احتمال بسیار رئیس‌جمهور بعدی آفریقای جنوبی خواهد

ادامه »

افریقای جنوبی, جهان, خبر

کودتا در زیمبابوه! رابرت موگابه پس از ۳۷ سال از قدرت برکنار شد!

چگونه، چرا جنبش آزادی‌بخش ملی زیمبابوه که در سال ۱۳۵۸ استعمار انگلستان را به‌زانو درآورد، از دستیابی به هدف‌های عمده‌اش بازماند؟ چگونه جنبشی انقلابی با نسخه‌های پیچیده‌شده از سوی صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی، از درون تخریب شد!   نیروهای مسلح زیمبابوه در روز چهارشنبه، ۲۴ آبان‌ماه (۱۵نوامبر)، در جریان یک کودتای نظامی سریع

ادامه »

اقتصادی, انگلستان, جهان, زیمبابوه, سیاسی, مقاله

ضرب‌الاجل ۳ ماهه رئیس‌جمهور زیمبابوه برای بازگرداندن اموال دولتی

رئیس‌جمهور جدید زیمبابوه یک دوره عفو سه ماهه را برای بازگرداندن اموال دولتی که توسط افراد و کمپانی‌ها به صورت غیرقانونی در خارج از کشور ذخیره و سپرده شده، اعلام کرد.   به گزارش خبرگزاری رویترز، امرسون منانگاگوا، رئیس‌جمهور زیمبابوه در بیانیه‌ای گفت: بعد از پایان این دوره عفو در فوریه سال آتی میلادی، دولت

ادامه »

جهان, خبر, زیمبابوه

امرسون منانگاگوا به‌عنوان رئیس جمهوری زیمبابوه سوگند یاد کرد

«امرسون منانگاگوا» 75 ساله امروز جمعه به عنوان رئیس جمهوری جدید زیمبابوه و جانشین «رابرت موگابه » رئیس جمهوری پیشین این کشور، سوگند قانونی یاد کرد.   به گزارش شبکه تلویزیونی فرانس 24 عربی، ده ها هزار نفر از مردم زیمبابوه امروز در ورزشگاه اصلی هراره پتایتخت این کشور جمع شده بودند و منانگاگوا در

ادامه »

جهان, خبر, زیمبابوه