عبدالله: نقشی درباره حضور و یا خروج آمریکا از افغانستان نداریم

رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان گفت افغانستان نقشی درباره حضور و یا خروج آمریکا از این کشور ندارد و آمریکایی‌ها مطابق با شرایط خود این تصمیم را می‌گیرند

 

به گزارش تسنیم، «عبدالله عبدالله» رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان در نهمین دور گفت‌وگوی امنیتی در هرات گفت که بیشتر مردم افغانستان خواستار پایان جنگ هستند و طالبان باید درک کند که برقراری صلح هیچ بازنده‌ای نخواهد داشت.

 

عبدالله تصریح کرد: باور ما این است که در صلح سراسری هیچ بازنده و در جنگ هیچ برنده‌ای وجود ندارد؛ اگر طرف مقابل این نیت ما را درک نکند و فکر کند از راه دیگری می‌تواند امتیاز بگیرد، این اشتباه محاسباتی است.

 

وی افزود که برای برقراری صلح در افغانستان اجماع ملی، منطقه‌ای و جهانی وجود دارد، همه بر کاهش خشونت‌ها و پایان جنگ تاکید دارد و از طالبان نیز خواست تا از این فرصت برای پایان دادن به رنج ۴۰ ساله مردم افغانستان استفاده کند.

 

رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان با اشاره به تداوم خشونت‌ها همزمان با جریان مذاکرات گفت: در حال حاضر جنگ به شدت ادامه دارد، خشونت آن طوری که انتظار می‌رفت کاهش نیافته است، مردم افغانستان در این شرایط یک سوال مشروع دارند که در این شرایط حضور هیئت مذاکره‌کننده‌ ما در دوحه چه معنا دارد؟ ولی تعهد ما به صلح علت حضور تیم مذاکراتی ماست.

 

عبدالله ادامه داد: با همه‌ دشواری و با وجود خونریزی باید به مذاکره و گفتگو با طالبان ادامه دهیم و در این راستا تلاش کنیم. تعهد ما به صلح باید حفظ شود.

 

وی اضافه کرد: هیئت ما به رغم دوام خشونت، در دوحه حضور دارند، هدایت ما به آنان این است که به گفت‌وگو ادامه بدهند، ما فکر می‌کنیم که برگشت تیم مذاکراتی راه حل نیست، باید به گفتگو ادامه دهیم.

 

رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان همچنین تصریح کرد: طالبان باید بدانند که نمی‌توانند کل کشور را اِشغال کنند، آنان در زمان حکومت‌شان هم می‌گفتند که چند درصد خاک باقی مانده و بزودی پیروز می‌شوند ولی نشد، ما هم در آغاز اشتباه کردیم و گمان کردیم که پایان کار طالبان است، اکنون آن اشتباهات نباید تکرار شود.

 

عبدالله با تصریح اینکه افغانستان نقشی درباره ادامه حضور و یا خروج نیروهای آمریکایی در این کشور ندارد، نیز گفت: ما به آمریکایی‌ها نمی‌توانیم بگوییم که باشند یا بروند، آنان مطابق شرایط خود تصمیم می‌گیرند.

 

وی افزود: اگر ما راهی برای همزیستی در کنار اختلافات داخلی پیدا نکنیم، جنگ دوام می‌یابد، طالبان هم باید به این نتیجه برسند که از راه زور پیروز نمی‌شوند.

نیویورک‌تایمز: تغییرات ترامپ در پنتاگون برای خروج از افغانستان است

روزنامه نیویورک تایمز در مطلبی با اشاره به تغییرات اخیری که دونالد ترامپ در پنتاگون اعمال کرده است، این تغییرات را در راستای تسهیل و شتاب‌دهی به برنامه او برای خارج ساختن نظامیان کشورش از افغانستان دانست.

ادامه »

اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, امریکای شمالی, جهان, دخالت نظامی

چرایی تشدید مخالفت آمریکا با حضور چین در آسیای مرکزی

«سرگئی کوژمیاکین» تحلیلگر سیاسی روس در یادداشتی که در اختیار خبرنگار خبرگزاری فارس قرار داد، به بررسی دلایل افزایش مخالفت‌های آمریکا با حضور چین در آسیای مرکزی پرداخته است.

ادامه »

اسیای مرکزی, اقتصادی, امریکا, تاجیکستان, جنگ سرد, جهان, چین, ژئوپلیتیک, سیاسی, قرقیزستان, قزاقستان

فشارها نتیجه داد؛ بخشی از تجهیزات آمریکا به وزارت دفاع افغانستان داده می‌شود

آمریکا در پی فشارهای رسانه‌ای و انتقاد از تخریب و انتقال تجهیزات پایگاه‌های نظامی در افغانستان، سرانجام بخشی از تجهیزات جنگی خود را در اختیار نیروهای امنیتی افغان قرار می‌دهد.

ادامه »

اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, جنوب آسیا, جهان, خبر

نمایندگان مجلس افغانستان؛ آمریکا توافقنامه کابل – واشنگتن را هم زیر پا گذاشت

نماینده مردم کابل در مجلس می‌گوید، “نیروهای آمریکایی باید تجهیزات و تاسیسات خود را سالم به نیروهای افغان تسلیم کنند؛ آنها برای چه آمده بودند و این وطن را خراب کردند که حالا تجهیزات خود را نیز به نیروهای افغان تحویل نمی‌دهند و به پاکستان می‌برند.”

ادامه »

اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, پاکستان, جنوب آسیا, جهان, خبر