پاسخ ریاست‌جمهوری ترکیه به هشدار ترامپ در باره نابود‌کردن اقتصاد ترکیه

ریاست‌جمهوری ترکیه در واکنش به هشدار دونالد ترامپ به این کشور مبنی بر اینکه اگر دست به حمله علیه کردهای سوریه بزند اقتصاد ترکیه را نابود می‌کند،‌ اعلام کرد: از ترامپ و آمریکا انتظار داریم به “شراکت استراتژیک”مان احترام بگذارد.

ادامه »

امریکا, ترکیه, جهان, خاورمیانه, خبر, شمال غرب آسیا

عطوان: دروغ‌های پمپئو چهره زشت آمریکا را زیبا نمی‌کند

تحلیلگر روزنامه «رأی الیوم» در واکنش به ادعاهای وزیر خارجه آمریکا در مصر، نوشت: سخنان «مایک پمپو» مملو از ادعاهای بی‌پایه و اساس بود و ملت‌های خاورمیانه فراموش نمی‌کنند که دلارهای آمریکا در سال‌های گذشته صرف کشتار، ویرانی و ایجاد آشوب‌ها در منطقه شده و چهره زشت واشنگتن با این دروغ‌ها زیبا نخواهد شد.

ادامه »

اسراییل, افغانستان, امارات, امریکا, ایران, خاورمیانه, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق, عربستان سعودی, قطر, لبنان, لیبی, یمن

کارشناس کُرد: امریکا نمی‌خواهد ارتش سوریه بر مناطق شرقی رود فرات و مرزهای ترکیه کنترل داشته باشد

“ریزان حدو” کارشناس کُرد و سخنگوی سابق نیروهای «یگان‌های مدافع خلق» در مصاحبه با خبرگزاری «نووستی» اعلام کرد که آمریکا تلاش می‌کند تا مذاکرات بین رهبران شورای دموکراتیک سوریه (شاخه نظامی نیروهای دموکراتیک سوریه) با مقامات دمشق نتیجه مثبتی نداشته باشد.

ادامه »

امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا

کُردهای سوریه قربانیان استراتژی اشتباه

بیش از دو هفته که از اعلام تصمیم غیرمترقبه خروج نیروهای نظامی آمریکایی از سوریه و افغانستان می‌گذرد، بحث و گمان زنی‌ها در ارتباط با دلایل و پیامدهای به‌اجرا درآمدن این تصمیم هنوز ادامه دارد.

ادامه »

اسراییل, افغانستان, امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خاورمیانه, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق, عربستان سعودی, مقاله

ترکیه آماده حمله به کردهای سوریه می‌شود

خبرگزاری دوغان (DHA) در ترکیه از نقل و انتقال‌ زره‌پوش‌ها و نفربرهای این کشور به استان‌های هم‌مرز با سوریه خبر می‌دهد. دوغان می‌نویسد این تحرکات از صبح جمعه ۱۱ ژانویه (۲۱ دی) شروع شده و کاروان‌های نظامی در مسیر غازی آنتپ و شانلی اورفا حرکت می‌کنند.

ادامه »

امریکا, ترکیه, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا

رئیس شورای سوریه دموکراتیک: حضور آمریکا در شرق سوریه لازم است/ آمریکایی‌ها تا به امروز با ما صادق بوده‌اند

رئیس شورای سوریه دموکراتیک که شاخه نظامی شبه‌نظامیان همپیمان آمریکا محسوب می‌شود، تأکید کرد که حضور آمریکا در شرق سوریه ضروری است.

 

ریاض درار، رئیس مشترک شورای سوریه دموکراتیک در مصاحبه با روزنامه الشرق الاوسط گفت: روسیه و ایران مدعی‌اند که مداخله آن‌ها در سوریه قانونی است اما به نظر ما مشروعیت نظام سوریه از بین رفته است. توافق روسیه و ایران در مذاکرات آستانه با ترکیه با هدف ایستادن در برابر آمریکا و نیروهایش در شرق فرات است.

 

وی افزود: آمریکا می‌داند که باید برای مقابله با “توسعه‌طلبی” ایران در این منطقه بماند. آن‌ها تا زمان صلح و حل و فصل فراگیربحران  در سوریه در این منطقه باقی خواهند ماند.

 

ترکیه بارها تهدید کرده که عملیات نظامی را در شرق فرات انجام خواهد داد. همین مسئله باعث شده نیروهای آمریکایی پنج پست دیده‌بانی در مرز سوریه با ترکیه در راستای تقویت حضور نظامی خود در شمال شرق سوریه ایجاد کنند.

 

درار گفت:‌ نیروهای آمریکایی ایجاد یک پست دیده‌بانی در شهر تل ابیض در حومه شمالی رقه را به پایان برده‌اند و در دوره آتی چهار پست دیده‌بانی دیگر ایجاد خواهند کرد. حضور نیروهای آمریکایی و ائتلاف بین المللی در این منطقه لازم است چراکه این مسئله یک حمایت و پشتیبانی محسوب می‌شود و احتمالا در آینده به سطح حمایت بین المللی نیز برسد. آمریکایی‌ها تا به امروز با ما صادق بوده‌اند چراکه در معرض تهدیدات زیادی قرار گرفته‌اند اما باز هم از این منطقه دفاع کرده‌اند.

 

بعد از تهدیدات دمشق به انجام عملیات نظامی در مناطق تحت سیطره کردها در شمال سوریه، نمایندگان شورای سوریه دموکراتیک اواسط 2018 مذاکراتی با مسئولان امنیتی نظام سوریه انجام دادند.

 

درار فاش کرد که مذاکرات با نظام سوریه بر موضوع خدمات متمرکز بوده است. وی گفت: مسئولان نظام خواهان اداره گذرگاه‌های مرزی شدند اما ما مخالفت کردیم. آن‌ها همچنین خواهان استقرار نیروهای امنیتی در داخل شهرها شدند اما ما گفتیم که پلیس محلی داریم و بازگشت دستگاه‌های امنیتی دولت از طریق یک راهکار سیاسی فراگیر خواهد بود.

 

وی گفت که در دور نخست مذاکرات درباره بازگشت کارمندان سد فرات و اداره مشترک آن با کارمندان شهر الطبقه و حل مسائل بخش بهداشت، آموزش و ثبت احوال صحبت شد. در دور دوم درباره امکان مشارکت در انتخابات محلی صحبت شد که ما با آن مخالفت کردیم.

ایسنا

ژنرال جوزف دانفورد؛ تصمیم پنتاگون برای تشکیل نیروی محلی ۴۰ هزار نفری در سوریه

ژنرال «جوزف دانفورد» رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا از تصمیم وزارت دفاع این کشور برای آموزش نظامی ۳۵ تا ۴۰ هزار نیروی محلی در شرق سوریه خبر داد.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا

روزنامه «کامرسانت»؛ هدف آمریکا تقسیم خاک سوریه است

رئیس ستادکل نیروهای مسلح روسیه تاکید کرد، مسکو اطمینان دارد هدف واشنگتن در سوریه مبارزه با داعش نبوده، بلکه ایجاد منطقه خودمختار از دمشق است و اقدامات آمریکا و ائتلاف بین‌المللی این کشور را در معرض تجزیه قرار داده است.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, روسیه, سوریه

کشف موشک‌های ساخت آمریکا و ۱۰۰ هزار فشنگ در جنوب سوریه

خبرگزاری رسمی سوریه “سانا” در گزارشی اعلام کرد: یگان‌های متخصص ارتش سوریه در ادامه عملیات تامین امنیت روستاهای آزادشده در منطقه جنوبی ۱۰۰ هزار فشنگ و شماری از موشک‌های ساخت آمریکا از جمله موشک نوع “تاو” در مخفیگاه تروریست‌ها کشف کردند که تروریست‌ها هنگام فرار در منطقه جنوبی جا گذاشته بودند.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا