رئیس‌جمهور اکوادور در مناطق دولتی منع آمد و شد شبانه اعلام کرد

رئیس جمهور اکوادور در حکمی اعلام کرد، در حالی که وضعیت فوق‌العاده در این کشور به قوت خود پابرجاست، مردم بین ساعت ۲۰ تا پنج صبح اجازه دسترسی به مناطق نزدیک به ساختمان‌های دولتی و تاسیسات استراتژیک را ندارند.

 

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، لنین مورنو، رئیس جمهور اکوادور پس از یک هفته اعتراضات خشونت‌آمیز ضد ریاضت اقتصادی در این کشور آمریکای لاتین، روز سه‌شنبه این دستور منع آمد و شد شبانه را اعلام کرد. مورنو که پنجشنبه گذشته به خاطر این راهپیمایی‌های اعتراضی سراسری وضعیت فوق‌العاده اعلام کرده بود، مقر دولتی خود را به شهر ساحلی گوایاکیل منتقل کرده است.

 

این دستور منع آمد و شد شبانه به دنبال درگیری‌های شدید میان نیروهای پلیس و معترضان در اطراف ساختمان کنگره اکوادور در کیتو، پایتخت این کشور صادر شد.

 

بر اساس گزارشات رسانه‌ای، معترضان وارد این ساختمان دولتی شده، از محدوده امنیتی عبور کرده و باعث شدند قانون‌گذاران فعالیت خود را متوقف کنند.

 

پس از آنکه مورنو به عنوان بخشی از اصلاحات اقتصادی یک سری برنامه‌های ریاضتی را اعلام کرد، اکوادور گرقتار اعتراضات شدید و خشونت‌آمیز شد. کاهش یارانه‌های دولتی که یکی از این برنامه های ریاضت اقتصادی است، بخشی از تعهد دولت اکوادور در برابر وامی است که از صندوق بین‌المللی پول دریافت کرده است.

 

توافقی که با صندوق بین‌المللی پول صورت گرفته حذف یارانه سوخت را ملزم می‌سازد که شامل کاهش تعداد روزهای تعطیل کارمندان دولت، تغییراتی در مزایای بازنشستگی و کاهش میزان خسارت پرداختی به برخی کارگران قراردادی می‌باشد.

 

اقتصاد اکوادور به خاطر رهبری قبلی بدهی ۳.۶ میلیارد دلاری دارد و مورنو متعهد شده این بدهی را تا سال ۲۰۲۰ میلادی به یک میلیارد دلار کاهش دهد.

 

با تشدید اعتراضات؛
مورنو: کلیه فعالیت‌های دولتی از پایتخت اکوادور خارج شد

 

رئیس‌‎جمهوری اکوادور با تشدید اعتراضات مردمی کلیه فعالیت‌های دولتی را از پایتخت خارج کرد.

 

به گزارش گاردین، با ادامه و تشدید اعتراضات مردمی در اکوادور، دولت این کشور امروز سه شنبه دستور خارج کردن دولت از شهر «کیتو» (Quito) پایتخت را صادر کرد.

 

بر اساس اعلام این خبرگزاری، دولت اکوادور دستور داد تا کلیه عملیات ها و اقدامات دولتی به صورت موقت از پایتخت به شهر بندری «گوایاکوییل» (Guayaquil) انتقال یابد.

 

«لنین مورنو» (Lenin Moreno) رئیس‌‎جمهوری اکوادور در نطق تلویزیونی در این خصوص اعلام کرد: هرگز حاضر به عقب نشینی از طرح قطع یارانه های سوخت در کشور نیستم.

 

رییس جمهوری اکوادور در ادامه سخنان خود همچنین معترضان به سیاست‌های اقتصادی دولت را به تلاش برای کودتا نیز متهم کرد.

 

گفتنی است، اعتراضات اخیر در اکوادور باعث بدترین ناآرامی ها در سالهای اخیر در این کشور شده است.

 

اعتراض ها زمانی آغاز شد که رئیس جمهوری اکوادور در راستای طرح های ریاضت اقتصادی یارانه سوخت را حذف کرد تا کسری بودجه دولت این کشور کاهش یابد.

 

تعدادی از اتحادیه ها نیز در این کشور اعلام کردند که اعتراض ها تا زمان لغو تدابیر ریاضت اقتصادی ادامه خواهد یافت.

 

در همین رابطه، قرار است فردا (چهارشنبه) نیز اعتصاب عمومی برگزار شود.

ایسنا، مهر

اعلام وضعیت فوق‌العاده در اکوادور در پی تشدید اعتراضات بر علیه اقدامات نئولیبرالیستی دولت مورنو

رئیس جمهور اکوادور در پی بالا گرفتن تظاهرات و اعتراضات در این کشور در واکنش به تصمیم وی برای برداشتن یارانه‌های دولتی سوخت و برداشتن حمایت‌های قانونی از کارگران، وضعیت فوق‌العاده اعلام کرد.

ادامه »

اکوادور, امریکای لاتین, جهان, خبر, صندوق بین‌المللی پول, نئولیبرالیسم