دیلی استار: همکاری «حکمتیار» با سازمان سیا در قاچاق هیروئین از افغانستان

روزنامه چاپ لندن در گزارشی از همکاری «گلبدین حکمتیار» رهبر حزب اسلامی با سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و قاچاق هیروئین توسط سازمان سیا پرده برداشت.

 

جنایات آمریکا در افغانستان تنها به پس از حمله این کشور به افغانستان محدود نشده و حتی پیش از آن نیز فعالیت‌های بسیاری توسط سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا در این کشور صورت گرفته است.

 

اخیرا روزنامه انگلیسی موسوم به «دیلی استار» درباره عملیات سری سازمان سیا در افغانستان برای مدیریت و قاچاق مواد مخدر بویژه هیروئین از این کشور به سایر کشورها افشاگری کرده است.

 

این عملیات سری در سالهای ۱۹۸۰ میلادی از سوی سازمان سیای آمریکا به منظور مدیریت و قاچاق مواد مخدر در افغانستان آغاز شد.

 

«جان استاکول» کارمند سابق سازمان سیا به روزنامه چاپ لندن گفت: شمار بسیاری از جاسوسان سازمان سیا در افغانستان مستقر شدند تا هیروئین تولید شده را از این کشور به سایر کشورها قاچاق کنند.

 

وی افزود: قاچاق هیروئین از افغانستان به آمریکا و سایر کشورها از سوی سازمان سیا با همکاری «گلبدین حکمتیار» رهبر حزب اسلامی صورت می‌گرفت.

 

بر اساس این گزارش مجموع کمک‌های آمریکا به حکمتیار به ۶۰۰ میلیون دلار می‌رسید.

 

وی نیز در ازای این کمک‌ها در کنار مبارزه با شوروی سابق در قاچاق هروئین به سازمان سیا کمک کرده است.

 

رهبر حزب اسلامی پیش از این نیز به همکاری با «موساد» سازمان اطلاعاتی اسرائیل و «آی‌اس‌آی» سازمان اطلاعات ارتش پاکستان نیز متهم شده است.

 

این در حالی است که پس از حمله آمریکا به افغانستان سیر صعودی تولید مواد مخدر در این کشور نه تنها متوقف نشد بلکه سرعت شگفت انگیزی به خود گرفت تا جایی که دفتر جرایم و مواد مخدر سازمان ملل در افغانستان آمار تخمینی تولید مواد مخدر در این کشور را بیش از ۹ هزار تن اعلام کرده است.

 

رد پای دخالت سازمان سیا در تولید و قاچاق مواد مخدر به ویژه هروئین در افغانستان به دهه ۱۹۷۰ میلادی باز می‌گردد، زمانی که این سازمان برای تامین منابع مالی مبارزه با اتحاد جماهیر شوروی سابق مراکز تولید هروئین در مناطق مرزی افغانستان با پاکستان را با همکاری سازمان اطلاعات ارتش پاکستان ایجاد کرد.

تسنیم

رقبای زن درصدد شکست مودی در انتخابات پیش روی هند هستند

روزنامه ‘نیوز’ پاکستان نوشت، نخست وزیر مردسالار هند در انتخابات پیش روی این کشور با سه رقیب زن به نام‌های ‘ماماتا بانرجی’، ‘مایاواتی’ و ‘پریانکا گاندی وادرا’ مواجه است که درصدد از بین بردن شانس پیروزی او هستند.

ادامه »

جنوب آسیا, جهان, خبر, هندوستان

مقام ارشد افغان: آمریکا در تأمین امنیت افغانستان ناتوان است

«همایون همایون» معاون اول مجلس نمایندگان افغانستان می‌گوید آمریکا در طول 19 سال نتوانسته امنیت افغانستان را تأمین کند تا مردم این کشور بتوانند در انتخابات شرکت کنند.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جنوب آسیا, جهان, خبر

مذاکرات آمریکا و طالبان دربارهٔ سرنوشت جنگ و آیندۀ افغانستان

نامهٔ مردم- بر اساس گزارش رسانه‌های جهان مذاکره میان نمایندگان طالبان و زلمای خلیل‌زاد، نمایندهٔ ویژه دولت آمریکا، در هماهنگی نزدیک با دولت پاکستان (بدون شرکت دولت افغانستان) در ارتباط با قدم‌های مشخص ضرور برای خاتمه دادن به جنگ بین دولت مرکزی و اسلام‌گرایان طالبان به توافق‌هایی منجر شده است.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جنوب آسیا, جهان, خاورمیانه, خبر, روسیه