اتحاد امریکای لاتین در برابر واشنگتن افزایش یافته است

روسای جمهور بولیوی و نیکارگوئه روز گذشته در نشست آلبا ضمن محکوم‌کردن سیاست‌های مداخله‌جویانه و امپریالیستی آمریکا برای بی‌ثبات کردن کشورهای آمریکاس لاتین تاکید کردند که این منطقه امروز بیشتر از گذشته در برابر این تهدیدها متحدتر شده است.

ادامه »

امریکا, امریکای لاتین, بولیوی, کوبا, نیکاراگوئه, ونزوئلا

رهبر نیکاراگوئه اقدامات آمریکا و اتحادیه اروپا را “جرایم جنگی” خواند

رئیس‌جمهوری نیکاراگوئه از ایالات متحده و اتحادیه اروپا برای حملاتشان علیه کشورهای آمریکای لاتین و آمریکای مرکزی که سیاست‌های مستقل را دنبال می‌کنند، انتقاد کرد.

ادامه »

اتحادیه اروپا, امریکا, امریکای لاتین, جهان, خبر, کوبا, نیکاراگوئه, ونزوئلا

نشست گروه آلبا بر مقابله با مداخله غرب در آمریکای لاتین تاکید کرد

شرکت کنندگان در نشست گروه ‘آلبا’ در کوبا با تاکید بر اتخاذ تدابیر لازم برای دفاع از صلح منطقه آمریکای لاتین و حوزه کارائیب، خواستار مقابله با مداخله قدرت های جهان در امور این منطقه شدند.

ادامه »

اکوادور, امریکای لاتین, بولیوی, جهان, خبر, کوبا, نیکاراگوئه, هندوراس, ونزوئلا

دیاز کانل؛ کوبا به کاسترو احتیاج دارد تا ما همواره آماده رویارویی با امپریالیسم باشیم

رائول کاسترو با رأی مجمع ملی کوبا رسماً ریاست‌جمهوری این کشور را به میگوئل دیاز کانل واگذار کرد؛ از مجموع ۶۰۴ نماینده این مجمع، ۶۰۳ نماینده به کانل ۵۷ ساله که تنها کاندیدای جانشینی کاسترو در این سمت بود، رأی موافق دادند.

 

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، میگوئل دیاز کانل اعلام کرد: دست‌کم تا ماه ژوئیه که مجمع ملی کوبا نشست مجددی خواهد داشت، کابینه کاسترو روی کار خواهد بود.

 

او اظهار کرد: من به مجمع ملی کوبا اعلام می‌کنم که رائول کاسترو به عنوان دبیر اول حزب کمونیست کوبا همچنان رهبری اتخاذ تصمیم‌ها درباره آینده کوبا را به عهده خواهد داشت. کوبا به او احتیاج دارد تا افکار و پیشنهادهایش را برای آرمان‌های انقلابی ارائه کرده و ما را درباره هرگونه اشتباه یا نقصی مطلع کند و به ما درس بدهد تا ما همواره آماده رویارویی با امپریالیسم باشیم.

 

در عین حال، رائول کاسترو در یک سخنرانی نخستین طرح روشن خود را برای جانشینش ارائه کرد. طرحی که رائول کاسترو برای دیاز کانل مطرح کرد به او اجازه می‌دهد تا سال 2031 چهره مسلط در سیاست کوبا باقی بماند.

 

کاسترو در این سخنرانی ۹۰ دقیقه‌ای همچنین گفت که می‌خواهد دیاز کانل برای دو دوره پنج ساله رهبر دولت کوبا بماند و همچنین برای دو دوره پنج ساله هنگامی که خودش رهبری حزب کمونیست را در سال ۲۰۲۱ ترک می کند، او به عنوان رهبر حزب کمونیست کوبا جانشینش شود.

 

کاسترو خاطرنشان کرد، هنگامی که دوره ۱۰ ساله او به عنوان رئیس شورای کشور و شورای وزرا پایان می‌یابد، برای مدت سه سال سمت دبیر اولی را به عهده خواهد داشت تا انتقال قدرت را تسهیل کند. این امر به او اجازه خواهد داد تا جلوی اشتباهات جانشینش را بگیرد.

 

دیاز کانل نیز متعهد شد که اولویت او حفظ نظام کمونیستی کوبا و اصلاح نظام اقتصادی این کشور و پاسخگو کردن دولت کوبا به مردم خواهد بود.

 

او گفت که می‌خواهد یک طرح بلندمدت ارائه شده از سوی حزب کمونیست و مجمع ملی کوبا را اجرا کند که اجازه رشد کسب و کارهای خصوصی را می‌دهد اما بخش‌های مهم اقتصاد نظیر مخابرات، انرژی و معدن کاری همچنان در دست دولت خواهد بود.

ایسنا

 

کوبا تجاوز آمریکا، فرانسه و انگلیس به سوریه را به‌شدت محکوم کرد

وزارت خارجه کوبا در بیانیه ای گفت: این اقدام یک جانبه که خارج از چارچوب شورای امنیت سازمان ملل صورت گرفته است نقض آشکار و صریح قوانین بین المللی و منشور سازمان ملل و یک حکومت مستقل است.

ادامه »

امریکا, امریکای لاتین, انگلستان, خبر, سوریه, فرانسه, کوبا