تحریم‌های تجاری آمریکا ۱۳۰ میلیارد دلار برای کوبا هزینه داشته است

به گزارش رویترز، یک کمیسیون اقتصادی وابسته به سازمان ملل اعلام کرد، تحریم‌های تجاری و مالی غیرمنصفانه آمریکا علیه کوبا بر اقتصاد این کشور در طول حدود ۶۰ سال گذشته ۱۳۰ میلیارد دلار هزینه تحمیل کرده است.

ادامه »

امریکا, امریکای لاتین, تحریم, جهان, حقوق بشر, خبر, کوبا

سفیر کوبا در تهران: کاستروها بخش جدایی‌ناپذیر تاریخ، حال و آینده کوبا هستند

پس از درگذشت فیدل فقید فرمانده ارشد، مردم کوبا بخصوص افراد جوان‌تر، بر شعار؛ من یک فیدل هستم اتفاق نظر داشتند و به معنی آن است تا زمانی که هر یک از ما در کوبا حضور خواهیم داشت، کاسترو، فیدل و انقلاب نیز وجود دارند.

ادامه »

امریکا, امریکای لاتین, ایران, جهان, خبر, سوریه, عربستان سعودی, کوبا

دیاز کانل؛ کوبا به کاسترو احتیاج دارد تا ما همواره آماده رویارویی با امپریالیسم باشیم

رائول کاسترو با رأی مجمع ملی کوبا رسماً ریاست‌جمهوری این کشور را به میگوئل دیاز کانل واگذار کرد؛ از مجموع ۶۰۴ نماینده این مجمع، ۶۰۳ نماینده به کانل ۵۷ ساله که تنها کاندیدای جانشینی کاسترو در این سمت بود، رأی موافق دادند.

 

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، میگوئل دیاز کانل اعلام کرد: دست‌کم تا ماه ژوئیه که مجمع ملی کوبا نشست مجددی خواهد داشت، کابینه کاسترو روی کار خواهد بود.

 

او اظهار کرد: من به مجمع ملی کوبا اعلام می‌کنم که رائول کاسترو به عنوان دبیر اول حزب کمونیست کوبا همچنان رهبری اتخاذ تصمیم‌ها درباره آینده کوبا را به عهده خواهد داشت. کوبا به او احتیاج دارد تا افکار و پیشنهادهایش را برای آرمان‌های انقلابی ارائه کرده و ما را درباره هرگونه اشتباه یا نقصی مطلع کند و به ما درس بدهد تا ما همواره آماده رویارویی با امپریالیسم باشیم.

 

در عین حال، رائول کاسترو در یک سخنرانی نخستین طرح روشن خود را برای جانشینش ارائه کرد. طرحی که رائول کاسترو برای دیاز کانل مطرح کرد به او اجازه می‌دهد تا سال 2031 چهره مسلط در سیاست کوبا باقی بماند.

 

کاسترو در این سخنرانی ۹۰ دقیقه‌ای همچنین گفت که می‌خواهد دیاز کانل برای دو دوره پنج ساله رهبر دولت کوبا بماند و همچنین برای دو دوره پنج ساله هنگامی که خودش رهبری حزب کمونیست را در سال ۲۰۲۱ ترک می کند، او به عنوان رهبر حزب کمونیست کوبا جانشینش شود.

 

کاسترو خاطرنشان کرد، هنگامی که دوره ۱۰ ساله او به عنوان رئیس شورای کشور و شورای وزرا پایان می‌یابد، برای مدت سه سال سمت دبیر اولی را به عهده خواهد داشت تا انتقال قدرت را تسهیل کند. این امر به او اجازه خواهد داد تا جلوی اشتباهات جانشینش را بگیرد.

 

دیاز کانل نیز متعهد شد که اولویت او حفظ نظام کمونیستی کوبا و اصلاح نظام اقتصادی این کشور و پاسخگو کردن دولت کوبا به مردم خواهد بود.

 

او گفت که می‌خواهد یک طرح بلندمدت ارائه شده از سوی حزب کمونیست و مجمع ملی کوبا را اجرا کند که اجازه رشد کسب و کارهای خصوصی را می‌دهد اما بخش‌های مهم اقتصاد نظیر مخابرات، انرژی و معدن کاری همچنان در دست دولت خواهد بود.

ایسنا

 

کوبا تجاوز آمریکا، فرانسه و انگلیس به سوریه را به‌شدت محکوم کرد

وزارت خارجه کوبا در بیانیه ای گفت: این اقدام یک جانبه که خارج از چارچوب شورای امنیت سازمان ملل صورت گرفته است نقض آشکار و صریح قوانین بین المللی و منشور سازمان ملل و یک حکومت مستقل است.

ادامه »

امریکا, امریکای لاتین, انگلستان, خبر, سوریه, فرانسه, کوبا