در اقدامی ظالمانه، شهرداری نیشابور کارگران را تهدید به اخراج در صورت عدم موافقت با تغییر قرارداد مستقیم به‌پیمانی کرد

کارگران شهرداری نیشابور می‌گویند: طی یک ماه گذشته شهرداری نیشابور به صورت جدی تلاش کرده تا به هر طریق ممکن قرارداد کاری کارگران قرارداد مستقیم خدماتی منطقه دو را به وضعیت قرارداد پیمانی تبدیل کند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

تجمع راننده‌های شرکت حمل‌ونقل آبادان مقابل ساختمان شرکت

گروهی از راننده‌های شرکت حمل‌ونقل آبادن صبح امروز (۲۲ دی ماه) در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود، مقابل ساختمان این شرکت واقع در جاده قدیم تهران نرسیده به پل کن، تجمع کردند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, رانندگان

آغاز دور تازه اعتراضات در مجتمع هفت‌تپه با اعتصاب کارگران بخش صنعت آغاز شد

دور تازه‌ای از اعتصاب کارگران در مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه آغاز شده است. کارگران بخش صنعت این مجتمع تولیدی، شنبه ۲۲ دی برای سومین روز متوالی دست از کار کشیدند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

دکتر محمد ملکی؛ هموطنان اتحاد شما ضامن پیروزی حتمی است

پیام حمایت پیر دیر آزادیخواهی دکتر محمد ملکی از اعتراضات اقشار مختلف جامعه:

من یک معلم کارگر زاده هستم

 

درود و صدها درود به کارگران، معلمان، کامیونداران، دانشجویان،کسبه و بازاریان و دیگر اقشار جامعه که امروز برای احقاق حقوق خود به پا خاسته اند و فریاد حق طلبی سرداده اند.

من پدرم یک کارگر بود و خودم یک معلم هستم.

کارگر یدی و کارگر فکری
یکی با دستهایش میسازد و دیگری با فکرش
به همه آنها که بپا خاسته اند و برای بازستانی حق خود از زندان و ضرب وشتم و مشکلات دیگر نمی هراسند
درود میفرستم
میگویند وقتی فقر میاید کفر و نفاق را با خود میاورد
بد نیست برای روشن شدن آثار فقر و نداری مثالی از زندگی خودم به هموطنان عزیزم ارائه دهم تا بهتر روشن شود آثار و عواقب فقر چیست.

 

در شعارهای راهپیمایان دیدم و خواندم که«ما گرسنه ایم» القصه آن که من در نوجوانی خواهری داشتم بسیار دوست داشتنی که در بستر بیماری افتاد و بعلت کمبود غذا و دارو روز به روز حالش بدتر میشد. بالاخره بازحمت پولی فراهم شد تا داروی لازم خریداری گردد. من که بچه تجریش بودم به داروخانه ای در قلهک سر خیابان دولت مراجعه کردم. پس از تهیه دارو هنگامی که با عجله خود را به بالین خواهرم رساندم دیدم که قبل از رسیدن من فوت کرده بود.
این واقعه زندگی و افکار مرا تغییر داد. هنوز وقتی بیاد خواهرم مریم میافتم معنی فقر و نداری را میفهمم. بعدها شنیدم « رضا» بچه شاه دستور داده برایش یک کره خر بخرند، تا با آن سرگرم باشد. میگفتند این بچه الاغ دو تا پرستار دارد.

 

راستی آیا فردی که اینچنین بزرک شده میتواند عدالت و آزادی برای مردم بیاورد؟

 

من معلمی کارگرزاده هستم و با درد کسانی که امروز در خیابانها فریاد ما گرسنه ایم سر داده اند؛ آشنایم. متاسفانه بعلت بیماری نمیتوانم خود را به جمع آنها برسانم ولی پشتیبانی و تحسین خود را به تک تک آنها اعلام میکنم و از آنها میخواهم همه پشتیبان هم باشند تا حق خود و ملت را از ظالمان بستانند.

 

بله اعتراضات و تجمعاتی که این روزها در سراسر کشور برای حق ستانی برپاست اگر همه متحد و متفق شوند به آزادی و عدالت و برابری خواهند رسید.

هموطنان اتحاد شما ضامن پیروزی حتمی است.
مستحکم باد اتحادکارگران، معلمان دانشجویان و کسبه
به امید پیروزی همه مردم زجردیده ایران
اول اذر ۹۷
دکتر محمد ملکی

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس؛ حقوق کارگران نباید کمتر‌ از ۳ میلیون تومان باشد

نماینده مردم رزن با بیان اینکه قانون کار کنونی دارای اشکال است، گفت: ما بجای اینکه به مسائل اساسی زندگی کارگر، دستمزد، شخصیت و جایگاهی که دارد، بپردازیم، آنها را با حداقل حقوق نگه داشته‌ایم که تنها به این امید داشته باشند که سازمان تامین اجتماعی حامی آنها است و این اقدام، کار درستی نیست.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

سیاست‌های رژیم ولایت فقیه و منافع زنان شاغل

بحران و رکود عمیق اقتصادی و کاهش چشمگیر نرخ ارز ملی، تاراج منابع ملی و اندوخته‌های زحمتکشان توسط کارگزاران رژیم، تشدید بحران معیشتی زحمتکشان و اعتراض های گستردۀ  آنان  در ماه‌های اخیر تعویض مهره‌های اقتصادی در ۵ آبان‌ماه را موجب گردید.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, زنان, کارگری, مقاله

اعتراض دیده‌بان حقوق بشر به تشدید سرکوب کارگران و معلمان در ایران

دیده‌بان حقوق بشر از برخوردهای امنیتی اخیر با فعالان کارگری و معلمان در ایران انتقاد کرد. به گفته این سازمان جهانی حقوق بشری، اظهارات مقام‌های ایران درباره‌ وحدت ملی، با توجه به زندانی کردن این فعالان “پوچ” است.

ادامه »

ایران, بیانیه, حقوق بشر, خبر, کارگری, معلمان

تجربه خصوصی‌سازی در کشور موفق نبود

علی خدایی در گفتگو با ایلنا، تجربه خصوصی‌سازی در کشور را ناموفق دانسته و گفت: عمده شرکت‌هایی که درباره بحران‌های کارگری می‌شنویم، شرکت‌های دولتی خصوصی شده، هستند. هپکو و ماشین‌سازی تبریز صنایع بزرگی هستند که به بخش خصوصی واگذار شده‌اند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری