دویچه وله: روسیه در واکنش به آمریکا موشک‌های میان‌برد جدید می‌سازد

هنوز شش ماه برای نجات پیمان منع آزمایش موشک‌های میان‌برد هسته‌ای (INF) میان آمریکا و روسیه باقی است. اما به نظر می‌آید که روسیه از هم اکنون خود را برای شرایط پس از لغو کامل این پیمان آماده می‌کند.

 

به گزارش دویچه وله: سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، روز سه‌شنبه، ۱۶ بهمن (پنجم فوریه) اعلام کرد که در دو سال آینده روسیه در نظر دارد موشک‌های میان‌برد جدیدی بسازد. مقدمات ساخت این موشک‌ها هم اکنون آماده شده‌ است.

 

موشک‌های میان‌برد جدید روسیه قادر خواهند بود نقاط دورتر از ۵۰۰ کیلومتر را هم مورد هدف قرار دهند.

 

وزیر دفاع روسیه خاطرنشان کرد که حال باید گستره سامانه‌های موشکی زمین‌پایه موجود افزایش یابد.

 

شویگو به صراحت دلیل این اقدام روسیه را اعلام تعلیق مشارکت ایالات متحده آمریکا از پیمان منع آزمایش موشک‌های میان‌برد هسته‌ای (INF) میان آمریکا و روسیه خواند.

 

این پیمان موشک‌هایی با برد ۵۰۰ تا ۵۵۰۰ کیلومتر را دربرمی‌گیرد و شامل سامانه‌های موشکی کوتاه‌برد و میان‌برد با کلاهک هسته‌ای است.

 

از امضای پیمان منع آزمایش موشک‌های میان‌برد هسته‌ای (INF) میان ایالات متحده آمریکا و روسیه بیش از سی سال می‌گذرد. این پیمان در سال ۱۹۸۷ میلادی میان رونالد ریگان و میخائیل گورباچف، روسای جمهوری وقت آمریکا و روسیه (اتحاد جماهیر سوسیالیستی سابق)، به امضا رسید و در سال ۱۹۸۸ پس از تصویب این سند در سنای آمریکا اعتبار رسمی یافت.

 

حال با اعلام رسمی دو کشور برای تعلیق مشارکت از پیمان (INF) هنوز شش ماه مهلت باقی است که بتوان از لغو کامل این پیمان جلوگیری کرد.

 

ساخت موشک‌های جدید کروز

 

وزیر دفاع روسیه روز سه‌شنبه از ساخت موشک‌های جدید کروز سخن گفت. سرگئی شویگو گفت که دستور ساخت موشک‌های جدید کروز را به ارتش روسیه داده است و بودجه لازم برای ساخت این موشک‌ها از محل بودجه تسلیحات این کشور تامین خواهد شد.

 

علاوه بر این شویگو اعلام کرد که در سال جاری میلادی و سال آینده مدل جدید موشک‌های پایه‌زمین کروز توسعه خواهد یافت که پیش از این مورد استفاده نیروی دریایی روسیه قرار می‌گرفته است.

 

نیروی دریایی روسیه از پاییز ۲۰۱۵ (حدود سه سال و نیم پیش) در سوریه از سامانه کالیبر استفاده کرد. از یک ناو جنگی روسی که در دریای خزر مستقر بود ۲۶ موشک به مواضع شورشیان سوریه در فاصله ۱۵۰۰ کیلومتری شلیک شدند.

 

وزیر دفاع روسیه گفت که موشک‌های کالیبر این کشور ارزش و توانمندی خود را در جنگ سوریه نشان دادند. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیز پیش از این خاطرنشان کرده بود که کشورش باید موشک‌های جدیدی را تولید کند.

 

روز شنبه، ۱۳ بهمن (دوم فوریه) مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، اعلام کرد که این کشور عضویت خود در پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را به حالت تعلیق در می‌آورد. در واکنش به این امر رئیس جمهوری روسیه نیز از توقف همکاری کشورش با این پیمان سخن گفت.

 

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، در ارتباط با لغو همکاری آمریکا با پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد گفت که این موضوع عواقب سختی را برای اروپا به بار خواهد آورد.

 

روسیه در باره مقابله احتمالی کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، با روسیه نیز به اروپا هشدار داد.

 

توسعه تجهیزات نظامی در فضا

 

به گفته سرگئی شویگو روسیه می‌خواهد ماهواره‌های نظامی خود را در فضا مجهز و بازسازی کند. وزیر دفاع روسیه گفت: «تجربه سوریه نشان داد که برای استفاده موثر از سلاح‌های دقیق جنگی تهیه نقشه‌هایی با جزئیات کامل ضروری است.»

 

وزیر دفاع روسیه خاطرنشان کرد که تهیه چنین اطلاعاتی تنها می‌توانند از طریق ماهواره‌های مدرن به دست آیند که قادر به کنترل سطح کره زمین هستند. این ماهواره‌ها به دوربین‌های با دقت فوق‌العاده و بالا مجهز می‌شوند.

رئیس کمیته خدمات مسلح سنا در”تولسا ورلد” ؛ آمریکا برتری نظامیش را از دست داده

جیمز اینهوف، رئیس کمیته خدمات مسلح سنای آمریکا در سرمقاله‌ای در روزنامه تولسا ورلد نوشت: آمریکا هم در تسلیحات متعارف و هم در فناوری‌های پیشرفته شامل هوش مصنوعی، تسلیحات فراصوت و حتی انرژی مستقیم (تفنگ لیزری و پرتو ذرات) برتری خود را از دست داده است.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, جهان, چین, روسیه, مسابقه تسلیحاتی, مقاله

روسیه: به هر اقدام موشکی آمریکا پاسخ متقارن خواهیم داد!

وزارت خارجه روسیه هشدار داد، این کشور که تلاش مکررش برای مذاکره و یافتن راه حلی برای ادعاهای متقابل، همواره با در بسته مواجه شده، به هر اقدام آمریکا در زمینه تولید، گسترش و استقرار موشک‌های برد کوتاه و متوسط، پاسخ متقارن خواهد داد.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, روسیه, شرق اروپا, مسابقه تسلیحاتی

در پاسخ به آمریکا؛ روسیه نیز پیمان INF را تعلیق کرد

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک در خبری فوری از واکنش «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه به خروج آمریکا از پیمان «ممنوعیت تولید موشک های هسته ای میان برد» (INF) خبر داد.

ادامه »

اتحادیه اروپا, امریکا, جهان, خبر, روسیه, مسابقه تسلیحاتی

روسیه: آرزوی آمریکا خلع سلاح کامل مسکو است

زاخارووا به خروج آمریکا از پیمان تغییرات آب و هوایی پاریس، سازمان یونسکو و توافق هسته‌ای با ایران اشاره کرد و گفت: خروج از قراردادهای بین‌المللی به بخشی از راهبرد آمریکا تبدیل شده است

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, روسیه, مسابقه تسلیحاتی