دولت عراق نیز مجازات‌های آمریکا علیۀ ایران را به اجرا می‌گذارد

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، ساعاتی پس از اجرائی شدن مجازات های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، اعلام کرد که دولت این کشور نیز ناگزیر از رعایت و اعمال تصمیمات واشینگتن است. حیدر العبادی یادآوری کرد که عراق خود نیز مدت ١٢ سال تحت مجازات‌های بین‌المللی قرار داشت. او با این حال گفت که با اکراه و از سرناچاری این تحریم‌ها را به اجرا می‌گذارد.

 

نخست وزیرعراق در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی خود، روز سه شنبه ٧ اوت/ ١۶ مرداد با اشاره به مجازات‌های آمریکا علیۀ ایران که از بامداد همان روز اجرائی شده بود، گفت «ما از این مجازات‌ها حمایت نمی‌کنیم زیرا آنها را یک اشتباه راهبردی می‌دانیم، اما ناگزیر آنها را به اجرا می‌گذاریم».

 

عراق در دهۀ هشتاد میلادی بمدت هشت سال با ایران در جنگ بود و با آنکه آغازگر نبردها شناخته شد، هرگز از سوی مقامات جمهوری اسلامی به پرداخت غرامت جنگی وادار نشد و با روی کار آمدن یک حکومت‌هائی که قدرت اجرائی در آنها در دست شیعیان است از کمک‌های فراوان تهران نیز بهره‌ مند گردید.

 

حیدر العبادی روز سه شنبه در کنفرانس خبری خود گفت «از نظر [او] بطور کلی مجازات‌ها ناعادلانه است»، اما وی در همان حال «در جهت حفاظت مردم کشور خود و حفظ منافع آن اقدام» می‌کند.

 

عراق در حال حاضر از یکسو متحد راهبردی آمریکا و از سوی دیگر متحد جمهوری اسلامی ایران است. تهران در سال‌های اخیر نقش گسترده و پُرنفوذی در امور و تصمیمات سیاسی و نظامی این کشور داشته است.

 

عراق، بدون در نظرگرفتن مواد سوختی، دومین خریدار محصولات ایران بوده و در سال ٢٠١٧ معادل شش میلیارد دلار کالا از این کشور خریداری کرده است. برق بخش‌های جنوب شرقی عراق و بویژه استان بصره از ایران تامین می‌شود و در این زمینه این کشور بدهی‌های فراوانی به ایران دارد.

 

آمریکا در پی تصمیم به خروج این کشور از توافق اتمی با ایران، اعلام کرده بود که مجازات‌های به تعلیق در آمده در چهارچوب توافق، مجدداً برقرار خواهد شد. بخش نخست این مجازات‌ها بامداد سه شنبه ٧ اوت اجرائی شد و بخش دوم و پُراهمیت‌تر آن از ۵ نوامبر آینده به اجرا گذاشته خواهد شد.

رادیو فرانسه

محمود صادقی؛ نخست‌وزیر عراق با تحریم‌های ظالمانه علیه مردم ایران همراهی می‌کند

نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در آخرین توییت خود نسبت به مواضع حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در برابر تحریم‌های یکجانبه آمریکا واکنش نشان داد.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, ایران, تحریم, جهان, خبر, عراق

نامه ترامپ توسط یک سناتور آمریکایی به پوتین رسید

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، سه هفته پس از آنکه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا بابت عدم اتخاذ موضعی قاطع علیه پوتین در نشست هلسینکی مورد انتقاد قرار گرفت، رند پل، سناتور جمهوری‌خواه آمریکا گفت: نامه‌ ترامپ حاوی پیشنهاد همکاری آمریکا در حوزه‌های مختلف بود اما کاخ سفید این نامه را معرفی نامه‌ای

ادامه »

اکراین, امریکا, تحریم, تروریسم, تشنج زدایی, جهان, خبر, روسیه, سوریه

شرکت سوئیسی استدلر مذاکرات برای قرارداد یک میلیارد یورویی با ایران را متوقف کرد

به گزارش پرس تی وی، شرکت سوئیسی استدلر اعلام کرد به دلیل خروج آمریکا از برجام ناگزیر است قرارداد 1.4 میلیارد دلاری ریلی خود با ایران را لغو کند.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, ایران, تحریم, جهان, خبر, سوئیس, غرب اروپا

دونالد ترامپ: یا معامله با آمریکا یا معامله با ایران

دونالد ترامپ، همزمان با اجرای سیاست تجدید و تشدید تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران از همه کشورها خواست با این سیاست همراهی کنند. رئیس جمهوری آمریکا شرکت‌هایی که با ایران همکاری می‌کنند را تهدید به مجازات کرد.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اقتصادی, امریکا, انگلستان, ایران, تحریم, جهان, خبر