امراضی که خصوصی‌سازی برای استان فارس به بار آورد

خصوصی‌سازی با کارخانه‌های استان فارس چه کرد؟ پاسخ این پرسش را می‌توان در اتفاقات این روزهای فضای کار در کارگاه‌ها و کارخانه‌های نیمه‌تعطیل یا تعطیل این استان به روشنی جست.

ادامه »

اقتصادی, ایران, حقوق بشر, کارگری, گزارش

یک کارگر ۱۶ ساله افغانی بر اثر سقوط به چاهک آسانسور، جان باخت

ساعت 21:55 شب گذشته در پی تماس کارگران ساختمانی با سامانه 125 مبنی بر سقوط یک کارگر به انتهای چاهک آسانسور، نیروهای عملیاتی ایستگاه 55 به همراه گروه امداد و نجات 3 با هماهنگی ستاد فرماندهی سازمان آتش نشانی تهران، به بزرگراه اشرفی اصفهانی جنوب به شمال، بعد از بزرگراه شهید حکیم، خیابان درخشانی رهسپار

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

کارگران شرکت حمل ونقل خلیج فارس برای دومین روز تجمع کردند

کارگران شاغل شرکت حمل ونقل خلیج فارس صبح امروز پس از اجتماع روز گذشته مقابل ساختمان سازمان خصوصی‌سازی با مراجعه به کلانتری ۱۳۴ شهرک غرب، از مسئولان انتظامی کشور درخواست استمداد کردند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

دولت در ایران، تشکل‌های کارگری را تسخیر و مهار کرده‌است

سیدحسین رسولی میگوید؛ کارگران باید از تشکل‌های مستقل برخوردار باشند و این تشکل‌ها، نه با کمک‌ها و حمایت‌های دولت، بلکه با حق عضویت‌های کارگران باید اداره شوند.

 

سیدحسین رسولی، دبیر اجرایی خانه کارگر استان خراسان رضوی گفت: کارگران اگر می‌خواهند مسائل و مشکلاتشان حل شود، باید رفتارهای انتخاباتی‌شان را اصلاح کنند. به نمایندگانی باید رای بدهند که انعکاس‌دهنده دغدغه‌های آنها در مجلس باشند. مجلسی که بیش از نیمی از نماینده‌های حاضر در آن، حامی کارگران و زحمت‌کشان باشند، طبیعتا کابینه‌ای همسو با دغدغه‌ها و چالش‌های کارگران شکل می‌دهد. اکنون این امر؛ یک مشکل زیربنایی است که باید رفع شود.

 

وی با یادآوری تلاش‌های صورت گرفته در نخستین سال‌های پیروزی انقلاب مردم ایران برای بهبود وضعیت کارگران، اظهار داشت: با تلاش مرحوم داریوش فروهر، وزیر وقت کار و امور اجتماعی، دستمزدها در سال 1358 رشد بسیار چشمگیری را در قیاس با تمامی اعصار تعیین دستمزد در ایران تجربه کرد. البته در آن سال، موارد دیگری نیز همچون پایین بودن تورم و دلار 7 تومانی این اقدام شایسته را پررنگ‌تر کرد. وی کارگر نبود، اما توانست این اقدام مهم را انجام دهد. متاسفانه بعد از او، دیگر چنین اقدام چشمگیری در راستای بهینه‌سازی وضعیت کارگران باتوجه به ترکیب نمایندگان مجلس و دولت‌ها، صورت عمل به‌خود نگرفت.

 

رسولی سپس با تاکید بر اینکه ریشه اصلی مشکلات کارگران، به نماینده‌های مجلس برمی‌گردد که در طول این سال‌ها عموما از مسائل و مشکلات کارگران غافل بوده‌اند. وی تصریح کرد: برای طبقه کارگر در ایران رمقی باقی نگذاشته‌اند. اینکه حدود 95 درصد قراردادهای کار در کشور ما موقت هستند؛ خود مانع مهمی است در مقابل شکل‌گیری اقدامات منسجم و متشکل کارگری. بسیاری از نمایندگان کارگران در تشکل‌های کارگری موجود با قراردادهای موقت مشغول به‌کار هستند و از امنیت شغلی لازم برخوردار نیستند. طبیعتا اگر بخواهند دست به اعتراض به شرایط اسف‌بار کار و معیشت‌شان بزنند، با تهدید اخراج از سوی کارفرمایان مواجه خواهند شد.

 

وی افزود: ما با کثرت تشکل‌های کارگری روبرو هستیم که در بسیاری موارد، همسو و هم‌راستا با یکدیگر فعالیت نمی‌کنند. بعلاوه، تشکل‌های کنونی کارگری مثل شورای عالی کار یا انجمن‌های صنفی، خود در خانه دولت ساکن هستند. هرقدرهم بخواهند مطالبات کارگران را پیگیری کنند، بازهم با محدودیت‌های دولتی روبرو هستند. دولت در ایران، تشکل‌های کارگری را تسخیر و مهار کرده‌است. من منکر ایثارها و زحمات نمایندگان کارگران در شورای عالی کار نیستم اما به‌هرحال؛ کارگران باید از تشکل‌های مستقل برخوردار باشند و این تشکل‌ها، نه با کمک‌ها و حمایت‌های دولت، بلکه با حق عضویت‌های کارگران باید اداره شوند. در چنین شرایطی، نمایندگان کارگران هم مجبورند پاسخگوی فعالیت‌هایشان در جهت استیفای حق کارگران باشند. در غیر این صورت، وضع موجود تداوم خواهد یافت.

 

وی همچنین، به وضعیت تشکل‌های کارگری در استان خراسان رضوی اشاره کرد و گفت: متاسفانه در این استان، کمر تشکل‌های کارگری را شکسته‌اند. بین تشکل‌های کارگری تفرقه ایجاد می‌کنند. بیشترین حملات به قانون کار در مجلس پنجم، از سوی نمایندگان استان خراسان در آن زمان صورت گرفت. بیشترین هجمه‌ها به سازمان تامین‌اجتماعی هم از طرف نمایندگان خراسانی انجام می‌شود. تشکل‌های کارگری خراسان رضوی، برخلاف بسیاری دیگر استان‌ها، از انسجام مناسبی برخوردار نیستند.

 

دبیر اجرایی خانه کارگر استان خراسان رضوی در پایان، با انتقاد از دکتر قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش‌ پزشکی ایران اظهار داشت: وی تنها به منافع پزشکان می‌اندیشد و منافع اقشار مختلف کم‌درآمد مثل کارگران را مورد التفات قرار نمی‌دهد. فردی هم که به‌عنوان نماینده مشهد در مجلس شورای اسلامی فعالیت می‌کند، ازجمله کسانی است که از مدت‌ها قبل، به‌دنبال ادغام منابع درمان تامین اجتماعی در منابع وزارت بهداشت بوده‌است.

ایلنا

 

بازپرداخت مزد معوقه و افزایش واقعی دستمزد، خواست طبقهٔ کارگر است

اعمال سیاست تعدیل ساختاری به‌منظور آزادسازی اقتصاد، خصوصی‌سازی، مقررات‌زدایی و به‌هف کسب حداکثر سود از تولید و نیروی کار در سه دههٔ اخیر، فقر و بیکاری و رواج قراردادهای موقت توأم با پدیدهٔ دستمزدهای معوقه شده را موجب شده است. در این میان، فساد مزمن، استبداد و بی‌قانونی حاکم در رژیم ولایت فقیه و هم‌زمان

ادامه »

ایران, حقوق بشر, کارگری, مقاله

انکارِ دست‌های کوچکِ تا آرنج سیاه

زباله‌گردیِ کودکان، پر از آسیب‌های مختلف است؛ اما مشکل اصلی جای دیگری‌ست؛ مشکلی که زباله‌گردی را و وضعیت کودکان این حوزه را تبدیل به یک بحران تمام‌عیار می‌کند، انکار مسئولان است؛ اینکه مسئولیت نمی‌پذیرند و توپ را به یکدیگر پاس می‌دهند، معضل اصلی است.   سرش در سطل زباله است؛ انگار ما را نمی‌بیند؛ انگار

ادامه »

ایران, حقوق کودک, فقر, کارگری, گزارش

دفاع یک فعال کارگری از نقش مطالبه‌گری و تشکل‌یابی در دستیابی به‌حقوق قانونیِ طبقه کارگر

او در توضیح بیشتر این موضوع می‌گوید: ما کارگران اگر واقعا متشکل شویم، آن زمان در تعیین دستمزدمان، «خودمان» تصمیم می‌گیریم؛ جلوی اخراج‌ها و تعدیل‌ها گرفته خواهد شد؛ سازمان تامین اجتماعی توسط شرکای اجتماعی اداره خواهد شد؛ قراردادهای دائمی کار افزایش خواهد یافت؛ نرخ حوادث کار و بیماری حین کار کاهش خواهد یافت و در

ادامه »

ایران, حقوق بشر, کارگری, مصاحبه و گفتگو