عطوان: دروغ‌های پمپئو چهره زشت آمریکا را زیبا نمی‌کند

تحلیلگر روزنامه «رأی الیوم» در واکنش به ادعاهای وزیر خارجه آمریکا در مصر، نوشت: سخنان «مایک پمپو» مملو از ادعاهای بی‌پایه و اساس بود و ملت‌های خاورمیانه فراموش نمی‌کنند که دلارهای آمریکا در سال‌های گذشته صرف کشتار، ویرانی و ایجاد آشوب‌ها در منطقه شده و چهره زشت واشنگتن با این دروغ‌ها زیبا نخواهد شد.

ادامه »

اسراییل, افغانستان, امارات, امریکا, ایران, خاورمیانه, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق, عربستان سعودی, قطر, لبنان, لیبی, یمن

کارشناس کُرد: امریکا نمی‌خواهد ارتش سوریه بر مناطق شرقی رود فرات و مرزهای ترکیه کنترل داشته باشد

“ریزان حدو” کارشناس کُرد و سخنگوی سابق نیروهای «یگان‌های مدافع خلق» در مصاحبه با خبرگزاری «نووستی» اعلام کرد که آمریکا تلاش می‌کند تا مذاکرات بین رهبران شورای دموکراتیک سوریه (شاخه نظامی نیروهای دموکراتیک سوریه) با مقامات دمشق نتیجه مثبتی نداشته باشد.

ادامه »

امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا

کُردهای سوریه قربانیان استراتژی اشتباه

بیش از دو هفته که از اعلام تصمیم غیرمترقبه خروج نیروهای نظامی آمریکایی از سوریه و افغانستان می‌گذرد، بحث و گمان زنی‌ها در ارتباط با دلایل و پیامدهای به‌اجرا درآمدن این تصمیم هنوز ادامه دارد.

ادامه »

اسراییل, افغانستان, امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خاورمیانه, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق, عربستان سعودی, مقاله

ترکیه آماده حمله به کردهای سوریه می‌شود

خبرگزاری دوغان (DHA) در ترکیه از نقل و انتقال‌ زره‌پوش‌ها و نفربرهای این کشور به استان‌های هم‌مرز با سوریه خبر می‌دهد. دوغان می‌نویسد این تحرکات از صبح جمعه ۱۱ ژانویه (۲۱ دی) شروع شده و کاروان‌های نظامی در مسیر غازی آنتپ و شانلی اورفا حرکت می‌کنند.

ادامه »

امریکا, ترکیه, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا

دمشق خاتمه حضور نظامی آمریکا و کشتار ملت سوریه را خواستار شد

وزارت خارجه سوریه پایان حضور نیروهای آمریکایی و نیروهای خارجی‌ که به صورت غیر قانونی در این کشور حضور دارند و نیز خاتمه بخشیدن به اقدامات تجاوزگرانه و کشتار ملت سوریه را خواستار شد.

 

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه “سانا”، وزارت خارجه سوریه اعلام کرد که ادامه اقدامات تجاوزگرانه ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به سرکردگی واشنگتن در حق ملت سوریه نشان دهنده این است که تنها هدف این ائتلاف ضربه زدن به حاکمیت، وحدت و یکپارچگی وتمامیت ارضی سوریه و نیز طولانی کردن بحران در این کشور است.

 

وزارت خارجه سوریه همچنین اعلام کرد: از شورای امنیت سازمان ملل می‌خواهیم اقدامات فوری‌ جهت توقف جنایات جنگی و جنایات ضد بشری‌ که ائتلاف ضد داعش در سوریه مرتکب می‌شود، اتخاذ کند.

 

وزارت خارجه سوریه طی ارسال پیام‌های جداگانه به دبیر کل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت اعلام کرد: ائتلاف بین‌المللی ضد داعش مرتکب کشتار جدیدی در حق مردم بی‌گناه سوریه شده، به طوری که جنگنده‌های این ائتلاف روز سه‌شنبه یکم ماه مه جاری محله‌های مسکونی در روستای “الفاضل” در استان “الحسکه” را مورد هدف قرار داد و در پی آن ۲۵ غیرنظامی از جمله دو مرد سالخورده، زنان و کودکان کشته و بیش از صد غیر نظامی زخمی شدند و همچنین منازل غیرنظامیان، دارایی‌هایشان و نیز زیر ساخت‌های این روستادر جریان این حمله تخریب شدند.

 

وزارت خارجه سوریه در پیام‌هایش اعلام کرد: دولت سوریه از شورای امنیت می‌خواهد که مسئولیت‌های خود را در راستای برقراری صلح و امنیت بین المللی بر عهده بگیرد و برای توقف جنایات جنگی و ضد بشری که این ائتلاف در حق ملت سوریه انجام می‌دهند، فورا اقداماتی را اتخاذ کند و به حضور تجاوزگرانه و غیر قانونی نیروهای آمریکایی و نیروهای خارجی دیگر که به طور غیر قانونی در این کشور حضور دارند، پایان بخشد و مانع اجرای طرح‌های آمریکا که هدفش تقسیم و تجزیه سوریه و غارت ثروت‌های آن است، شود.

ایسنا

لاوروف: تنش در روابط بین‌الملل نتیجه یکجانبه‌گرایی آمریکاست

وزیر خارجه روسیه تنش‌ها در روابط بین المللی را نتیجه برخی اقدامات یک جانبه آمریکا و متحدانش دانست و گفت: کاملا آشکار است که اوضاع جهان سخت‌تر شده است. ما بارها گفته‌ایم که این مسئله اول از همه به دلیل تداوم اقدامات یک جانبه آمریکا و برخی از کشورهای غربی وفادار به واشنگتن است.

ادامه »

اکراین, امریکا, انگلستان, خبر, روسیه, سوریه

تاسیس پایگاه نظامی جدید آمریکا و فرانسه در شمال منبج سوریه

به نقل از رووداو، شرفان درویش سخنگوی شورای نظامی منبج وابسته به نیروهای سوریه دموکراتیک اعلام کرد که آمریکا و فرانسه پایگاه نظامی جدید در منبج تاسیس کرده اند.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا, فرانسه