اعتراض بیش‌از یکصد دانشجو، استاد و فعال مدنی به‌اخراج زهرا قلندری‌نژاد از دانشگاه به‌جرم درویشی

بیش از یکصد تن از دانشجویان، اساتید و فعالان سیاسی و مدنی با صدور بیانیه‌ای به اخراج زهرا قلندری‌نژاد از دانشگاه به جرم درویشی واکنش نشان داده و خواستار رفع موانع تحصیلی و بازگشت این دانشجو به دانشگاه شدند.   متن این بیانیه به گزارش مجذوبان نور بدین شرح است: حق برخورداری از فرصت‌های برابر آموزشی

ادامه »

ایران, بیانیه, حقوق بشر, خبر, دانشجویی

صدور حکم شش سال حبس تعلیقی برای پرستو فروهر

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب برای پرستو فروهر، به اتهام «توهین به مقدسات از طریق طراحی صندلی با نماد عاشورا» و «تبلیغ علیه نظام» جمعا شش سال حبس تعلیقی صادر کرده است.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر

تجمع کارگران شهرداری یاسوج مقابل ساختمان شورای شهر

کارگران پیمانی فضای سبز شهرداری که در سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری یاسوج مشغول به کار هستند، صبح امروز (۲۶ بهمن ماه) در اعتراض به چند ماه معوقات مزدی خود مقابل ساختمان شورای شهر تجمع کردند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

حمله مسلحانه به دبیرستانی در آمریکا ۱۷ کشته برجا گذاشت

روز چهارشنبه (۱۴ فوریه / ۲۵ بهمن) جوان ۱۹ ساله‌ای به نام نیکلاس کروز به دبیرستان “استون‌من داگلس” در شهر پارکلند، در جنوب فلوریدا حمله کرد و پس از کشتن ۱۷ نفر و زخمی‌کردن شماری از دانش‌آموزان و کارکنان دبیرستان اقدام به فرار نمود.

ادامه »

امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر

دستگیری پرسشگران یک مؤسسه نظرسنجی در ایران

به گزارش کمپین حقوق بشر ایران چند تن از پرسشگران مرکز افکارسنجی دانشجویان دستگیر شده‌اند. بر اساس یکی از نتایج این نظرسنجی ۶۹ درصد پاسخگویان خواسته اصلی شرکت‌کنندگان در ناآرامی‌های اخیر را بهبود وضعیت اقتصادی می‌دانند.

 

روز پنجشنبه (۱۹ بهمن / ۸ فوریه) کمپین حقوق بشر ایران به نقل از محمد آقاسی، رئیس مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) گزارش داد که نیروهای امنیتی در ایران چند پرسشگر این مرکز پژوهشی را هنگام نظرسنجی در باره اعتراضات سراسری دی‌ماه بازداشت کرده‌اند.

 

در گزارش کمپین حقوق بشر آمده است: «نتایج این نظرسنجی که به تازگی منتشر شده نشان می‌دهد، بیش از هفتاد درصد مردم نسبت به شرایط کشور ناراضی هستند.»

 

بررسی سه نظرسنجی

 

به گزارش کمپین حقوق بشر ایران، در روز ۱۸ بهمن در مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری نشستی برگزار شده که در آن نتایج نظرسنجی‌های “مرکز مطالعات بین‌المللی و امنیت مریلند”، مؤسسه “خرد و جامعه” و “ایسپا” پیرامون ناآرامی‌های دی‌ماه در ایران بررسی شده است.

 

بر اساس گزارش کمپین، نتایج “ایسپا” به دلیل سابقه این مرکز در برگزاری نظرسنجی و داشتن دفتر در اغلب شهرهای ایران بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

 

محمد آقاسی، رئیس این موسسه گفته است که انجام نظرسنجی درباره اعتراضات مردمی در دی‌ماه “سخت” بوده، زیرا تعدادی از پرسشگران هنگام کار از سوی نیروهای امنیتی و انتظامی بازداشت شده‌اند. او توضیح بیشتری در باره نهاد بازداشت کننده، اتهامات و وضعیت کنونی دستگیرشدگان نداده است.

 

گزارش کمپین حقوق بشر ایران می‌افزاید: « موضوعی که بازداشت پرسشگران مؤسسه ایسپا را سؤال‌برانگیز می‌کند این است که ایسپا یکی از مراکز وابسته به جهاد دانشگاهی و شورای عالی انقلاب فرهنگی است که از سال ۱۳۸۰ با مجوز رسمی فعالیت می‌کند و در اکثر شهرهای مهم ایران دفتر فعال دارد.»

 

برخی از نتایج نظرسنجی “ایسپا”

 

مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران در وبگاه خود نوشت که نظرسنجی یاد‌شده با حجم نمونه ۴ هزار و ۴۹۹ نفر از افراد بالای ۱۸ سال در ۱۱ استان ایران‌ انجام شده است.

 

۶۹ درصد پاسخگویان گفته‌اند که خواسته اصلی شرکت‌کنندگان در ناآرامی‌های دی‌ماه بهبود وضعیت اقتصادی و فضای کسب و کار بوده است. ۳۰ درصد رفع فساد مالی و اداری، ۶/ ۲۰ درصد هم مقابله با بی‌عدالتی را خواسته اصلی شرکت‌کنندگان در ناآرامی‌ها دانسته‌اند.

 

 

یک اقتصاددان: حرف دولتی‌ها در مورد خط فقر بیطرفانه نیست

در شرایطی که اقتصاددان های مستقل برای یک خانواده، خط فقر را تا حدود سه میلیون تومان در ماه محاسبه کرده اند، ادعاهای اخیر دولتی ها در مورد خط فقر ۶۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومانی تعجب برانگیز و حتی بی معنی است.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, فقر

روسیه خطاب به آمریکا در شورای امنیت: حضورتان در سوریه غیرقانونی است

به گزارش خبرگزاری تاس، «واسیلی نبنزیا» نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد، پنجشنبه‌شب بعد از نشست شورای امنیت درباره سوریه، که پشت درهای بسته برگزار شد، گفت: «در جریان این نشست، از آنها (آمریکایی‌ها) خواستم که به‌یاد بیاورند که حضور آنها در سوریه عملاً غیرقانونی است. کسی آنها را به آنجا دعوت نکرده است.

ادامه »

امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر, روسیه, سوریه

رضا شهابی صبح امروز برای مداوای پزشکی از زندان خارج شد

صبح امروز (نوزدهم بهمن ماه) رضا شهابی (کارگر زندانی) به مرخصی پزشکی آمد. آزادی موقت او از زندان با قید وثیقه صورت گرفته‌ است.   خانواده شهابی با اعلام این خبر و ضمن ابراز خوشحالی از این آزادی موقت گفتند: امیدواریم در خارج از زندان معالجات پزشکی او به خوبی انجام پذیرد. ایلنا

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری