یک کارگر ۱۸ ساله افغانستانی حین حفر چاه در شهرک غرب زیر انبوهی از خاک مدفون شد

جلال ملکی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه روز گذشته ساعت 15:42 یک سانحه گرفتار شدن داخل چاه در شهرک غرب بلوار دریا به سامانه آتش نشانی شهرداری تهران اطلاع داده شده است، گفت: بعد از این حادثه دو ایستگاه به محل اعزام می‌شوند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

دستگیری پرسشگران یک مؤسسه نظرسنجی در ایران

به گزارش کمپین حقوق بشر ایران چند تن از پرسشگران مرکز افکارسنجی دانشجویان دستگیر شده‌اند. بر اساس یکی از نتایج این نظرسنجی ۶۹ درصد پاسخگویان خواسته اصلی شرکت‌کنندگان در ناآرامی‌های اخیر را بهبود وضعیت اقتصادی می‌دانند.

 

روز پنجشنبه (۱۹ بهمن / ۸ فوریه) کمپین حقوق بشر ایران به نقل از محمد آقاسی، رئیس مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) گزارش داد که نیروهای امنیتی در ایران چند پرسشگر این مرکز پژوهشی را هنگام نظرسنجی در باره اعتراضات سراسری دی‌ماه بازداشت کرده‌اند.

 

در گزارش کمپین حقوق بشر آمده است: «نتایج این نظرسنجی که به تازگی منتشر شده نشان می‌دهد، بیش از هفتاد درصد مردم نسبت به شرایط کشور ناراضی هستند.»

 

بررسی سه نظرسنجی

 

به گزارش کمپین حقوق بشر ایران، در روز ۱۸ بهمن در مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری نشستی برگزار شده که در آن نتایج نظرسنجی‌های “مرکز مطالعات بین‌المللی و امنیت مریلند”، مؤسسه “خرد و جامعه” و “ایسپا” پیرامون ناآرامی‌های دی‌ماه در ایران بررسی شده است.

 

بر اساس گزارش کمپین، نتایج “ایسپا” به دلیل سابقه این مرکز در برگزاری نظرسنجی و داشتن دفتر در اغلب شهرهای ایران بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

 

محمد آقاسی، رئیس این موسسه گفته است که انجام نظرسنجی درباره اعتراضات مردمی در دی‌ماه “سخت” بوده، زیرا تعدادی از پرسشگران هنگام کار از سوی نیروهای امنیتی و انتظامی بازداشت شده‌اند. او توضیح بیشتری در باره نهاد بازداشت کننده، اتهامات و وضعیت کنونی دستگیرشدگان نداده است.

 

گزارش کمپین حقوق بشر ایران می‌افزاید: « موضوعی که بازداشت پرسشگران مؤسسه ایسپا را سؤال‌برانگیز می‌کند این است که ایسپا یکی از مراکز وابسته به جهاد دانشگاهی و شورای عالی انقلاب فرهنگی است که از سال ۱۳۸۰ با مجوز رسمی فعالیت می‌کند و در اکثر شهرهای مهم ایران دفتر فعال دارد.»

 

برخی از نتایج نظرسنجی “ایسپا”

 

مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران در وبگاه خود نوشت که نظرسنجی یاد‌شده با حجم نمونه ۴ هزار و ۴۹۹ نفر از افراد بالای ۱۸ سال در ۱۱ استان ایران‌ انجام شده است.

 

۶۹ درصد پاسخگویان گفته‌اند که خواسته اصلی شرکت‌کنندگان در ناآرامی‌های دی‌ماه بهبود وضعیت اقتصادی و فضای کسب و کار بوده است. ۳۰ درصد رفع فساد مالی و اداری، ۶/ ۲۰ درصد هم مقابله با بی‌عدالتی را خواسته اصلی شرکت‌کنندگان در ناآرامی‌ها دانسته‌اند.

 

 

یک اقتصاددان: حرف دولتی‌ها در مورد خط فقر بیطرفانه نیست

در شرایطی که اقتصاددان های مستقل برای یک خانواده، خط فقر را تا حدود سه میلیون تومان در ماه محاسبه کرده اند، ادعاهای اخیر دولتی ها در مورد خط فقر ۶۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومانی تعجب برانگیز و حتی بی معنی است.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, فقر

روسیه خطاب به آمریکا در شورای امنیت: حضورتان در سوریه غیرقانونی است

به گزارش خبرگزاری تاس، «واسیلی نبنزیا» نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد، پنجشنبه‌شب بعد از نشست شورای امنیت درباره سوریه، که پشت درهای بسته برگزار شد، گفت: «در جریان این نشست، از آنها (آمریکایی‌ها) خواستم که به‌یاد بیاورند که حضور آنها در سوریه عملاً غیرقانونی است. کسی آنها را به آنجا دعوت نکرده است.

ادامه »

امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر, روسیه, سوریه

رضا شهابی صبح امروز برای مداوای پزشکی از زندان خارج شد

صبح امروز (نوزدهم بهمن ماه) رضا شهابی (کارگر زندانی) به مرخصی پزشکی آمد. آزادی موقت او از زندان با قید وثیقه صورت گرفته‌ است.   خانواده شهابی با اعلام این خبر و ضمن ابراز خوشحالی از این آزادی موقت گفتند: امیدواریم در خارج از زندان معالجات پزشکی او به خوبی انجام پذیرد. ایلنا

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری